
- Włoscy licealiści, oprócz bogatego programu wycieczek, uczyli się języka polskiego, w skondensowanej formie została im przedstawiona geografia turystyczna Polski, historia współczesna oraz sylwetki polskich noblistów - mówi Aneta Solińska, nauczycielka.
Podczas 10-dniowego pobytu w Polsce w mig złapali zwroty: proszę, dziękuję, dzień dobry i do widzenia. A potem i te trudniejsze. Przy nauce było dużo śmiechu.
Włoscy licealiści odwiedzili m.in. tereny byłego nazistowskiego obozu zagłady Ausch-witz-Birkenau, gdzie lepiej poznali historię II wojny światowej. Podczas wizyty w Muzeum Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, poznali historię krakowiaków zachodnich.
Nie zabrakło także dobrej zabawy. Zorganizowana została dyskoteka, gdzie Włosi oprócz nowoczesnych tańców mieli okazję zatańczyć „Poloneza”. Chętnie także kosztowali polskich dań. Najbardziej do gustu przypadły im pierogi, bigos i gulasz. Wskazując największą różnicę dzielącą oba kraje podkreślali, że jest to... pogoda.
Włosi mieli także okazję zmierzyć się z rówieśnikami z Polski w rozgrywkach sportowych. Okazało się, że piłkę lepiej potrafi kopać nasza młodzież.
- Szkoda, że reprezentacji Włoch zabraknie na mundialu - podkreślał Janusz Szczęśniak, starosta chrzanowski podczas pożegnania licealistów.
Każdy z gości otrzymał pakiet pamiątek, mapę i użyteczne gadżety.
Uczniowie II LO w ramach rewizyty w kwietniu pojadą do Włoch. - Udział uczniów w projekcie wzbogaci ich kulturowo, pomoże otworzyć się na odmienność obyczajów i zachowań, poprzez poznanie kultury z perspektywy jej uczestnika - podkreśla Aneta Solińska.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto