Wodociągi Chrzanowskie z kampanią na rzecz mądrego gospodarowania deszczówką
Wprowadzanie wód opadowych, gruntowych i drenażowych do kanalizacji sanitarnej jest zabronione na mocy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jednak wiele osób w ogóle o tym nie wie lub celowo łamie prawo. Właśnie z myślą o nich Wodociągi Chrzanowskie stworzyły „Kampanię na rzecz mądrego gospodarowania deszczówką”. Chcą uświadomić mieszkańcom Chrzanowa, Trzebini i Libiąża, z jakimi konsekwencjami wiążą się takie działania, ale jednocześnie zainspirować ich do wykorzystywania deszczówki na cele domowe i gospodarcze.
Do odprowadzania wód opadowych i roztopowych przeznaczona jest kanalizacja deszczowa. Jako przedsiębiorstwo ponosimy spore koszty wynikające z niewłaściwego odprowadzania deszczówki. Kanalizacja sanitarna nie jest przystosowana do przyjmowania wód opadowych, które przeciążają ją hydraulicznie, mogą przyczynić się do rozlewania się ścieków, poważnych awarii urządzeń kanalizacyjnych i zanieczyszczenia środowiska – podkreśla dyrektor ds. technicznych w Wodociągach Chrzanowskich Szymon Wyrwik.
Szymon Wyrwik dodaje: - Nie chodzi jednak o to, żeby straszyć karami i kontrolami. Przede wszystkim chcielibyśmy zainspirować mieszkańców do ponownego wykorzystywania deszczówki. Bo jest to zarówno z korzyścią dla nas, jako firmy, jak i przede wszystkim dla środowiska, a także dla mieszkańców, ponieważ koszty usuwania skutków awarii, stałej kontroli sieci, dużego poboru energii elektrycznej na przepompowniach i oczyszczalniach ścieków a także wyższych opłat środowiskowych, w ostatecznym rozrachunku wpływają też na wysokość ich opłat za odbiór i zagospodarowanie ścieków.

W ramach kampanii powstaje już cykl tekstów i grafik edukacyjnych do publikacji w mediach społecznościowych, a także ulotki i plakaty. Przygotowano również specjalne logo akcji.
Trwają jednocześnie kontrole prowadzone przez Wodociągi Chrzanowskie. Aktualnie – metodą zadymiania oraz inspekcji TV – jest sprawdzana sieć kanalizacji sanitarnej na terenie Libiąża. Dym wprowadzany jest do kanalizacji z dymownicy zainstalowanej w kamerowozie Wodociągów Chrzanowskich. Powstaje on ze specjalnego płynu i jest nieszkodliwy dla zdrowia, natomiast wyraźnie sygnalizuje wszelkie miejsca nieprawidłowych włączeń do sieci kanalizacyjnej.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Biznes w centrum Chrzanowa umiera. Mnóstwo wolnych lokali
- TOP 11 pediatrów w Chrzanowie. Oni cieszą się zaufaniem rodziców małych pacjentów
- Finał WOŚP w Chrzanowie. Wielkie koncertowanie na Placu Tysiąclecia i nie tylko
- Rekultywacja pokopalnianych terenów w Libiążu. Ma to być przykład dla innych
- Tak podczas studniówki bawili się uczniowie z II LO w Chrzanowie. Zobacz ZDJĘCIA
- Zapadliska w Trzebini. Wytypowano pierwsze miejsca, które zostaną umocnione
