Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda dał ultimatum: trzech radnych ma odejść

Bogusław Kwiecień
Trzech radnych, prezesów klubów sportowych w gminie Kęty: Marek Błasiak (Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy Kęczanin) , Antoni Mojżesz (LKS Niwa Nowa Wieś) i Jerzy Rybacki (LKS Orzeł Witkowice) wkrótce pożegna się z radą miejską. Miesięcznie każdy z nich pobierał dietę w wysokości 700 zł, funkcje pełnili od 2010 r.

To wojewoda małopolski wezwał radę w Kętach do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatów trzech jej radnych. Jeśli rada tego nie nie zrobi do 13 października wojewoda wkroczy i sam odwoła Błasiaka, Rybackiego i Mojżesza.
Dlaczego musiał interweniować? Bo okazało się, że kierowane przez trzech radnych kluby sportowe prowadzą także działalność gospodarczą na majątku gminy. Wojewoda wylicza m.in. organizację biletowanych imprez sportowych, umieszczanie nazw sponsorów na koszulkach i banerach na obiektach. Według niego łączenie w tej sytuacji funkcji prezesów z zasiadaniem w radzie jest niezgodne z prawem.

Trzej radni trzy lata temu zdobyli mandaty startując w wyborach z komitetu "Miasto i Gmina Kęty XXI", tego samego, z którego był burmistrz Kęt Tomasz Bąk. Rafał Ficoń, radny opozycji przypomina, że był jednym z tych, którzy już na początku kadencji rady zwracali uwagę na niewłaściwe postępowanie trzech radnych. Na wniosek ośmiu radnych opozycji wojewoda zajął się sprawą, zajmował się nią ponad rok. Urząd wojewódzki z urzędu sam nie sprawdza radnych pod kątem ich działalności gospodarczej. Działa tylko na wniosek. Tu właśnie tak się stało. - Wcześniej nasze uwagi były bagatelizowane, słyszeliśmy, że nie jest to działalność gospodarcza, chociaż inaczej ocenił to Naczelny Sąd Administracyjny - mówi radny Ficoń. NSA w orzeczeniu z 2006 r. stwierdził, że działalność stowarzyszenia na mieniu komunalnym jest działalnością gospodarczą, a pełnienie funkcji członka zarządu takiego stowarzy- szenia oznacza więc zarządzanie taką działalnością .

Ficoń przypomina, że koledzy z radny mieli trzy miesiące, od czasu ślubowania, aby zrezygnować z prezesowania w klubach, ale tego nie zrobili. Termin ultimatum wojewody upływa 13 października.

- Sesja, podczas której rada zajmie się tą sprawą,odbędzie się 10 października - zapowiada Eugeniusz Zawadzki, przewodniczący Rady Miejskiej. Czy radni będę chcieli odwołać swoich kolegów?

- Każdy na swój sposób oceni tę sytuację, której nadaje się posmak afery - dodaje Zawadzki.
Marek Błasiak, prezes Kęczanina, sportowej wizytówki Kęt, nie kryje rozgoryczenia decyzją wojewody. Podkreśla, że zarząd klubu i on, jako prezes, działali wyłącznie społecznie.

- Bez działalności gospodarczej nie ma mowy o funkcjonowaniu klubu, w którym ćwiczy 117 dzieci. Wszystkie pieniądze, które zarobimy, idą na klub - zaznacza. I przypomina, że to rodzice dzieci zadecydowali, że został radnym, by działać na rzecz młodych ludzi w Kętach.

Byli radnymi, a już ich nie ma

Niedawno w Oświęcimiu radna Małgorzata Margol złożyła rezygnację z zasiadania w radzie miasta w związku ze zmianą miejsca mieszkania. Krótko po rozpoczęciu kadencji z mandatów z przyczyn osobistych zrezygnowało dwóch radnych w Brzeszczach. Krzysztof Zalwowski był radnym przez miesiąc, a drugi,Marek Wyrobek, trzy miesiące. Pod koniec ub. roku z wnioskami o wygaszenie mandatów wystąpiło dwóch radnych w Lanckoronie. W tym przypadku i tak straciliby je prędzej czy później.
Radni Józef G. oraz Stanisław M. zostali przyłapani przez policję na prowadzeniu samochodów pod wpływem alkoholu. To jest przestępstwo, a prawo wyraźnie mówi, że radny ukarany prawomocnym wyrokiem sądu nie może pełnić swojej funkcji w radzie. W Lanckoronie z radą pożegnała się ponadto Anna Kucharczyk, która została dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury. Zgodnie z prawem nie można łączyć takiego stanowiska z zasiadaniem w radzie gminy. Z kolei z mandatu radnego powiatowego zrezygnował Józef Kała, były starosta oświęcimski. Stało się tak w związku z objęciem stanowiska wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Lista radnych w zachodniej Małopolsce, którzy z różnych powodów nie dotrwają do końca tej kadencji, jest dłuższa.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska