Mieszkańcy byli pewni, że jak tak dalej pójdzie, to już wyremontowane odcinki znów nie będą nadawać się do użytku, a te pozostawione same sobie, staną się nieprzejezdne.
- W 2018 roku, na modernizację Łokietka udało się wywalczyć prawie 700 tysięcy złotych - mówi Michał Diduch, radny miejski przedniej kadencji. - Niestety wspomniana kwota po przeprowadzonych przetargach okazała się dalece niewystarczająca na zaplanowany remont - dodaje.
Byłego miejskiego rajcę dziwił brak środków w tegorocznym budżecie. Zdumieni byli również mieszkańcy tej ulicy. Reprezentujący ich w radzie miasta, Adam Piechowicz, rozmawiał z prawie wszystkimi. Efektem tych rozmów jest list, pod którym znalazło się blisko 150 podpisów.
W liście, który trafił na ręce burmistrza, jak również decyzyjnych miejskich rajców czytamy, że już w latach 2010-2014 przygotowano i wykupiono grunty.
Powstał też plan modernizacji i przebudowy tej ulicy. W tamtym czasie wykonano też pierwszy etap prac. Dobra droga kończy się mniej więcej na wysokości znajdujących się tam ogródków działkowych. Dalej jest już tragedią.
Teraz nastąpił niespodziany zwrot akcji.
- Poszukiwaliśmy możliwości dofinansowania przebudowy ulicy Łokietka ze środków zewnętrznych - mówi Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Obecnie jedynym źródłem wydaje się Fundusz Dróg Samorządowych - dodaje.
Właśnie ten fundusz stał się remedium na komunikacyjne problemy mieszkańców tej ulicy.
- Zdaję sobie sprawę, że ulica Łokietka już od dawna wymaga remontu, dlatego podejmowaliśmy wiele działań w tej kwestii - stwierdza burmistrz. - Wniosek o wsparcie przebudowy złożyliśmy do wojewody małopolskiego w kwietniu tego roku. Wiemy już, że pozytywnie przeszedł wszystkie etapy na poziomie wojewódzkim - dodaje.
Wojewoda Małopolski przyznał dofinansowanie na rozbudowę ulicy Łokietka. W drugiej edycji Funduszu Dróg Samorządowych miasto otrzyma dotację opiewającą na 4 844 975,00 złotych.
To nie wszystko, bo może ona zostać zwiększona do 80 procent kosztów kwalifikowanych remontu.
Według kosztorysów inwestorskich całość prac będzie kosztować 9 817 932,86 złotych. Obejmie odcinek drogi powyżej skrzyżowania z ulicą Pocieszka do Brzezinki oraz od Brzezinki do skrzyżowania z ulicą Węgierską.
- Teraz czekamy na zatwierdzenie ostatecznej listy zadań z kwotami dofinansowania, której dokonuje premier - dopowiada Rafał Kukla. - Pozytywne przejście tego etapu to właśnie możliwość uzyskania większego, osiemdziesięcioprocentowego dofinansowania - zaznacza.
Miasto planuje rozpoczęcie inwestycji w III kwartale tego roku. Od chwili podpisania umowy wykonawca będzie miał 12 miesięcy na zakończenie wszystkich prac.
Będzie tego sporo. To blisko dwa kilometry miejskiej ulicy.
- Zajmiemy się siecią kanalizacji deszczowej i sanitarnej, siecią gazową, modernizacją oświetlenia, zabezpieczeniem sieci teletechnicznej i elektrycznej - wylicza burmistrz.
To nie wszystko, przebudowane zostanie skrzyżowanie pomiędzy ulicami Łokietka i Węgierską.
- Będzie nowa konstrukcja jezdni, chodników i zjazdów - dopowiada Rafał Kukla. - Całość uzupełnią nasadzenia zieleni oraz oznakowania pionowe i poziome - podkreśla.
Kosztorys obejmuje również roboty przygotowawcze, rozbiórkowe i wykończeniowe oraz nadzór inwestorski.
- Bez dwóch zdań, ulica jest w złym stanie - mówi Jan Przybylski, mieszkający w Gorlicach, przy ulicy Łokietka, wójt gminy Gorlice. - Razem z sąsiadami czekamy z niecierpliwością na rozpoczęcie prac - dodaje.
FLESZ - Rewolucja dla kierowców. Te zmiany musisz znać
- Małopolskie Wianki w skansenie w Szymbarku
- Gorlice. Bobowa ma nową atrakcję, park edukacyjny
- Na Joannę Niemiec, projektantkę z Gorlic czeka Paryż!
- Dzisiaj o godz. 20 w TVN premiera MasterChef w pałacu Długoszów
- Koncert na Przystanku Szymbark na 20-lecie powiatu
- Stróżowianie przywitali prymicjanta - rodaka na granicy wsi
