Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni. Polska cyberarmia szykuje klawiatury! Cyberwojsko oficjalnie rozpoczyna swoją działalność

js
5.02.2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja MON dotycząca cyberarmii.
5.02.2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja MON dotycząca cyberarmii. twitter.com/MON_GOV_PL
Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni – będziemy mieć swoją cyberarmię! O jej wprowadzeniu mówił szef MON Mariusz Błaszczak na konferencji „Cyber.mil.pl”. Powołanie cyberwojska to realizacja wytycznych NATO. Ministerstwo planuje szkolenie ekspertów na uczelniach oraz poszukiwanie ich wśród Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni zostaną utworzone na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych. Pracują tam żołnierze, którzy są najbardziej doświadczeni w bezpieczeństwie IT. Ministerstwo planuje połączenie Inspektoratu Informatyki oraz zasobów Narodowego Centrum Kryprologii.

Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni – pułkownik Karol Molenda pełnomocnikiem projektu

Minister obrony Mariusz Błaszczak powołał pełnomocnika ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Stanowisko zostało przydzielone pułkownikowi Karolowi Molendzie, który pracował wcześniej jako Zastępca Dyrektora Biura Bezpieczeństwa Cybernetycznego Służby Kontrwywiadu Wojskowego. To ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, specjalizujący się m.in. w informatyce śledczej oraz bezpieczeństwie teleinformatycznym.

Cyberarmia – ilu będziemy mieć cyberżołnierzy?

Na razie nie wiemy, ile osób będzie liczyła cyberarmia. Ministerstwo nie ogłosiło planowanego budżetu projektu. Wiemy jednak, że „cyberżołnierze” znajdą swoje miejsce także w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Mariusz Błaszczak, szef MON: Stworzymy koncept „cyber” w Wojskach Obrony Terytorialnej. Po to, by ci, którzy dziś pracują w firmach informatycznych, są profesjonalistami i mają wysoką pozycję na rynku, jeśli będą chcieli, mogli przystąpić do wojsk obrony terytorialnej i stać na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków.

Cyberwojsko w krajach zachodnich to norma

Cyberarmie nie są niczym dziwnym w krajach Europy Zachodniej. Jak wylicza WP, poszczególne państwa nie oszczędzają na cyberżołnierzach.

Wydatki na cyberarmie w przeliczeniu na dol.:

  • Stany Zjednoczone – 7 mld dol. (cyberarmia składa się z 9 tys. żołnierzy);
  • Wielka Brytania – 0,45 mld dol. (cyberarmia składa się z 2 tys. żołnierzy);
  • Chiny – 1,5 mld dol. (cyberarmia liczy 20 tys. żołnierzy);
  • Rosja – 0,3 mld dol. (cyberarmia liczy 1000 żołnierzy).

Pierwszy polski zespół obrony cyberprzestrzennej w strukturach wojsk obrony terytorialnej zostanie powołany jeszcze w tym roku i będzie liczył 100 ekspertów.

Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni potrzebuje szkoleń i współpracy z prywatnymi firmami

Pułkownik Karol Molenda stwierdził, że w kontekście bezpieczeństwa w w cyberprzestrzeni ważna jest współpraca. Konieczne wydaje się postawienie wyraźnych zasad.

Karol Molenda: Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni nie może bazować tylko na kompetencjach jednej jednostki organizacyjnej, nawet jeśli będzie ona w pełni wykwalifikowana i będzie posiadała pełne spektrum zadań i ludzi.

Pułkownik Przemysław Przybylak dodał na konferencji, że wojsko od dawna się szkoli w kontekście obrony cyberprzestrzeni:

Przemysław Przybylak: Wojska cybernetyczne są podobne etosem i filozofią do wojsk specjalnych, gdzie też liczą się ludzie i „tempo”. Nie możemy reagować w momencie w którym zostaniemy zaatakowani – my musimy być na ten atak przygotowani.

ZOBACZ konferencję o WOTi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni. Polska cyberarmia szykuje klawiatury! Cyberwojsko oficjalnie rozpoczyna swoją działalność - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska