https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Koszyc: Prawa miejskie to głównie sprawa prestiżu

Dominik Ciepichał
Aleksander Gąciarz
Wójt Koszyc Stanisław Rybakmówi o korzyściach, jakie daje odzyskanie praw miejskich oraz rozwiewa związane z tym obawy części mieszkańców gminy.

- Dlaczego podjęliście starania o odzyskanie praw miejskich dla Koszyc?

- Myśleliśmy o tym wielokrotnie, ale temat zawsze upadał. Nie mieliśmy zdecydowanego motywu aby odzyskać prawa miejskie, które Koszyce już miały. Teraz takim impulsem jest stulecie odzyskania niepodległości. Impulsem formalnym była uchwała rady gminy z 1 grudnia ubiegłego roku. Potem były konsultacje społeczne. W konsultacjach bezpośrednich, z czego jestem niezwykle zadowolony, wzięło udział prawie 69% mieszkańców. Nie licząc jednej wsi, z uwagi na sołtysa, który pozbawił ludzi możliwości wypowiedzenia się. Z tych prawie 69 proc. - 73 proc. zagłosowało na „tak”. Odzew społeczny był wysoki, dlatego po konsultacji zwróciłem się do starosty, prezesa Stowarzyszenia Gmin i Powiatów i wreszcie wojewody o wydanie opinii, które były dla nas pozytywne. 30 lipca w Dzienniku Ustaw pojawił się zapis o odzyskaniu przez Koszyce praw miejskich.

- Co się zatem 1 stycznia zmieni dla mieszkańców?

- Dla mieszkańców nic się nie zmieni oprócz prestiżu wynikającego z faktu, że Koszyce będą miastem.

- Ludzie, z którymi rozmawiałem, obawiają się wzrostu podatków. Z czego to wynika?

- Słabością tej akcji był brak informacji na ten temat. Ale ja to zrobiłem z premedytacją. Niektórzy pytali: - Dlaczego Pan nie przyjechał? Dlatego, żeby ludzie nie odczuwali, że mnie osobiście zależy na tym, żeby ta sprawa przeszła. Nie jeździłem po zebraniach, tylko pracownicy. Chciałem, żeby nawet kosztem gorszego odzewu, mieszkańcy na chłodno to sobie wytłumaczyli. Może i powinno być inaczej. Z podatkami sprawa jest absolutnie neutralna w stosunku do spraw miejskości. O podatkach, miejscach w przedszkolu, dotacjach unijnych - nie decyduje miejskość. To Rada Gminy, a od stycznia, Rada Miasta i Gminy, decyduje o wysokości podatków. Od 1 stycznia można wszystkie podatki utrzymać na tym samym poziomie, podnieść jak i obniżyć. Ale z miejskością nie ma to żadnego związku.

- A urzędników nie przybędzie?

- Tu jest sytuacja podobna jak z podatkami. To nie ma kompletnie żadnego znaczenia, dlatego nie będzie żadnych nowych stanowisk. Niektórzy zwracają mi uwagę mówiąc „no to będzie Pan burmistrzem” - ale po drodze są wybory, to po pierwsze. A po drugie, osobiście wolę nazwę „wójt”. Niektórzy to odbierają tak, że „wójt chce być burmistrzem”, ale to nie wymaga komentarza. Nie o to chodzi.

- To jakie będą korzyści z odzyskania miejskości? Czy tylko wzrośnie prestiż Koszyc?

- Chodzi o prestiż, ale nie tylko. Uważam, że jeśli Koszyce przed kilkuset laty miały prawa miejskie i to dwukrotnie nadawane, to był to dowód, że to środowisko w sposób pozytywny oddziaływało na teren. W tym momencie dajemy także pozytywny sygnał dla nich. Może to też będzie impuls dla inwestorów? Mamy też szkołę muzyczną - piąty rok funkcjonowania minie we wrześniu. Budujemy salę widowiskową. Chodzi o to, aby przy okazji stulecia odzyskania niepodległości dać satysfakcję tym starszym, ale i prestiż.

- Będą jakieś koszty dla mieszkańców?

- Dla mieszkańców nie. Szacujemy, że dla gminy to około 4 tys. zł. Nie będzie żadnych zmian dowodów osobistych, nazw ulic itp.

- Planujecie w związku z odzyskaniem miejskich jakieś uroczystości?

- Szykujemy na czerwiec przyszłego roku inscenizację historyczną. Już jest przygotowywany scenariusz uroczystości. To 26 czerwca 1374 nadane zostały pierwsze prawa miejskie. Przy okazji akcentem wspierającym tą miejskość i upamiętniającym Elżbietę Łokietkównę, która je nadała - będzie odsłonięcie jej pomnika na przełomie września i października. Już kończony jest odlew. Jadę niebawem na trzy dni do partnerskiej gminy na Węgry - Derecske - zaprosimy ich na to odsłonięcie. Chcemy nadać tej uroczystości wymiar międzynarodowy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

FLESZ: Wszystkie ceny w górę - susza niszczy plony

Źródło: vivi24

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Smul
Towarzyszu sekretarzu zdrowia zycze ..
G
GminaKoszyce.com
Masz głos! Działaj! Możesz mieć wpływ na to, co dzieje się w Twojej gminie. Poradnik dla kandydatek i kandydatów. Jak założyć komitet wyborczy ? Ważne terminy.
Materiały przygotowane przez Fundację im. Stefana Batorego dla kandydatek i kandydatów oraz wyborczyń i wyborców znajdziecie na stronie mieszkańców www.GminaKoszyce.com
k
koszyczanin
do piet nie dorastacie ,co pokazales w swoim zyciu [bankrut]
X
Xxxl
Jak ktoś już nie może być wójtem kolejną kadencję to czemu nie postarać się o prawa miejskie i zostać burmistrzem? Wybory? W tej gminie to tylko fikcja.. z góry wiadomo że wygra obecny wójt.. jednemu skrzynka wódki drugiemu tanie wino byle tylko głos był..
W
WW
"Będą jakieś koszty dla mieszkańców?
- Dla mieszkańców nie. Szacujemy, że dla gminy to około 4 tys. zł"
Pomnik na rynku.
Będą jakieś koszty dla mieszkańców? - Dla mieszkańców nie. Gmina zapłaci 100 tys. zł
Sala widowiskowa.
Będą jakieś koszty dla mieszkańców?
- Dla mieszkańców nie. Gmina zapłaci 5 mln zł

GMINA z definicji to wspólnota MIESZKAŃCÓW zamieszkujących dane terytorium.
Szanowni mieszkańcy gminy Koszyce możecie spać spokojnie, tylko się nie obudźcie w gminie Ostrowice.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska