Nie mamy dobrych wieści dla naszych mieszkańców, jeżeli chodzi o ich przyszłe pokolenia. Ze statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Gorlicach wynika jasno, że rodzi się mniej dzieci. - W minionym 2015 roku urodziło się tylko 236 gorliczanek i gorliczan. Ta liczba maleje z roku na rok, nie są to aż tak wielkie różnice bo np. w 2013 roku urodziło się 247 osób - informuje nas Danuta Zakrzewska kierownik USC w Gorlicach.
Julie, Zofie, Marie, Emilie, Aleksandry i Anny to najczęściej nadawane imiona dla dziewczynek. Po nie najchętniej sięgaliśmy w minionym roku. - Wśród chłopców dominowały imiona: Adam, Antoni, a ostatnio pojawił się nawet Leon. Owszem były też imiona rzadko spotykane jak np. Nataniel - wyjaśnia pani Zakrzewska.
Z niżem demograficznym walczą teraz szkoły ponadgimnazjalne, ale wszystko wskazuje na to, że w związku z mniejszą liczbą dzieci będzie on z roku na rok też coraz bardziej odczuwalny w szkołach niższych szczebli.
Kolejną niepokojącą statystyką jest liczba zgonów. - W ubiegłym roku odeszło od nas aż 289 osób. Wśród nich była także najstarsza mieszkanka Gorlic, która miała 103 lata i mieszkała na Zawodziu - wyjaśnia nam pani kierownik.
Skoro jesteśmy przy stulatkach to warto wspomnieć, że obecnie mamy w Gorlicach cztery osoby, które przeżyły już 100 lat. Najstarszym jest mężczyzna, który w tym roku skończy 104 lata. - Jeżeli się nic nie zmieni, to w tym roku w ten piękny wiek wkroczą także dwie gorliczanki - dodaje pani Danuta.
Na koniec roku Gorlice liczyły 28 tysięcy 25 osób. Tyle jest bowiem zameldowanych na pobyt stały w naszym mieście. Ile faktycznie osób mieszka w Gorlicach, to ciężko sprawdzić. Z pewnością bardzo duża liczba mieszkańców przebywa poza granicami kraju, a jest zameldowana w Gorlicach. W 2015 na ślubnym kobiercu w naszym mieście stanęło 290 par. Było też 110 rozwodów, a trzy śluby zostały udzielone na życzenie młodej pary poza miejskim ratuszem.
Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Osobowych po nowemu
Dowód osobisty, sprawy meldunkowe, małżeństwa, urodzenia, zgony, a także sprawy związane z obronnością i wojskiem można załatwić już na parterze ratusza. Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich przyjmuje interesantów od czwartego stycznia w pokojach nr: 7 (dowody osobiste), 8, 9, 11, 12 (Urząd Stanu Cywilnego) oraz 10 (sprawy meldunkowe). Gorliczanie są przyjmowani w kilku osobnych pomieszczeniach, co pozwala zachować odpowiednie standardy obsługi, zapewniające między innymi poufność załatwianych spraw. Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich jest najczęściej odwiedzanym wydziałem Urzędu Miejskiego. Jego dotychczasowa lokalizacja na pierwszym i drugim piętrze ratusza była bardzo uciążliwa zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi. Dlatego też podjęto decyzję o jego przeniesieniu na pater. Do dyspozycji mieszkańców jest dziewięciu urzędników.