Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzody bardzo często atakują jesienią. Nie bagatelizuj objawów

Redakcja
Choroba wrzodowa dotyka coraz większej liczby osób, a nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, bardzo istotne są więc badania, zwłaszcza profilaktyczne
Choroba wrzodowa dotyka coraz większej liczby osób, a nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, bardzo istotne są więc badania, zwłaszcza profilaktyczne fot. 123rf
Co dziesiąty dorosły Polak cierpi na wrzody żołądka. Nie pociesza również fakt, iż schorzenie to dotyka osób w każdym wieku, także dzieci. Ryzyko jego wystąpienia jest potęgowane licznymi czynnikami, takimi jak: stres, brak zrównoważonej diety i nieregularne spożywanie posiłków, zbyt intensywny tryb życia, a nawet…pora roku - nasilenie dolegliwości odczuwa się szczególnie wiosną i jesienią.

Nie bagatelizuj objawów
Wzdęcia, mdłości, pieczenie lub ssanie w żołądku, zgaga, brak apetytu, utrata wagi, zaparcia lub biegunka to typowe objawy owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Nie należy ich absolutnie bagatelizować i bez zwłoki udać się do specjalisty, który na pewno zleci wykonanie stosownych badań.

Badaj się!
Jedne są inwazyjne, drugie nieinwazyjne. Do tych pierwszych należy przede wszystkim gastroskopia, tj. badanie endoskopowe żołądka. Daje ono możliwość bezpośredniego monitorowania zmian chorobowych w żołądku, wykonania biopsji, a także pobrania do dalszego badania próbki zmienionych tkanek. Pobranie tkanek pozwoli na zdiagnozowanie obecności bakterii Helicobacter pylori oraz stwierdzenie, bądź wykluczenie występowania zmian nowotworowych.

Z powodu Helicobactera pylori

Z uwagi na to, iż zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest najczęstszą przyczyną chorób wrzodowych, jej wykrycie stanowi podstawę diagnostyki schorzenia. Warto wykonać testy serologiczne, stanowiące prostą i nieinwazyjną metodę profilaktyki choroby. Badanie polega jedynie na pobraniu krwi i w ten sposób można szybko, bo w już w ciągu trzydziestu sekund, wykryć antygeny swoiste dla tej groźnej bakterii. Gotowy wynik pozwala jednoznacznie stwierdzić ewentualne zakażenie.

Geny też są źródłem

Źródeł choroby wrzodowej upatruje się również w genetyce. Osoby, u których w rodzinie występowały zachorowania na wrzody, mają tzw. skłonności dziedziczne. Oznacza to, iż znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, a prawdopodobieństwo, że choroba dotknie także ich wzrasta dwukrotnie. Co więcej, większą podatność notuje się u osób posiadających grupę krwi "0" (szczególnie w przypadku owrzodzenia dwunastnicy).

Żyj spokojnie i nie nadużywaj
Do innych przyczyn zalicza się m.in. stres i niezdrowy tryb życia. Stres towarzyszy nam na co dzień, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. A wszystkim żyjemy dziś w pośpiechu. By nie tracić czasu na posiłek, wybieramy niezdrowe przekąski, nie przywiązujemy wagi do regularności i jakości spożywanych pokarmów.

Nie zapominajmy też, że szkodliwie na nasze zdrowie wpływają także: nadużywanie alkoholu, uzależnienie od nikotyny, czy nadmiernie stosowanie wszelkiego rodzaju lekarstw przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. To wszystko może prowadzić do poważnego uszkodzenia błony śluzowej, która stanowi naturalną ochronę naszego żołądka.

Pamiętaj o dobrym jedzeniu

Chociaż choroba wrzodowa częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, nie oznacza to, by przedstawiciele obu płci nie dbali o swoje zdrowie, zwłaszcza poprzez profilaktyczne badania.

Oczywiście bardzo istotnym elementem jest odpowiednio dobrana dieta, będąca czynnikiem wspomagającym, a nawet przyspieszającym proces leczenia. Pamiętajmy zatem, aby posiłki spożywać regularnie w określonych odstępach czasu, dbać o ich urozmaicenie i konsystencję, tak, by nie podrażniały naszego układu trawiennego. Dobrze, by dieta była bogata w błonnik, można też wspomagać ją ziołami, stosując np. rumianek czy siemię lniane łagodzące dolegliwości.

Oprac. Elżbieta Cegła

Gastroskopia może nie jest zbyt przyjemna dla pacjenta, ale badanie trwa krótko i przede wszystkim bardzo dokładnie pokazuje to, co dzieje się w żołądku i dwunastnicy, warto je więc zrobić profilaktycznie, by upewnić się, że nic nam nie dolega, a jeśli tak - wtedy szybciej można zaradzić rozwojowi choroby

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska