Organizatorzy zamierzają zabrać nas w tym roku w fascynującą podróż do "Fabryki Snów". Zobaczymy trudno dostępne dzieła, których twórcy bawią się konwencjami i opowiadają o samym kinie. Do Krakowa przywędrują m.in. filmy z Instytutu Lumieres w Paryżu, dzięki czemu będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć pierwsze próby stosowania w kinematografii techniki zbliżonej do efektu 3D. Dowiemy się także, jak wyglądał Kraków z początku ubiegłego wieku, uwieczniony przez ówczesnych dokumentalistów. Czeka nas prezentacja współczesnego filmu zrealizowanego w konwencji kina niemego. Mowa o hiszpańskiej "Blancanieves", czyli "Śnieżce", ze specjalnie przygotowaną muzyką na żywo. To dowód na to, że kino nieme ma się i dziś całkiem nieźle, a fascynacja nim, mimo nowych zdobyczy filmowej techniki, wcale nie minęła.
- Kiedy patrzymy dziś na film, który nie został udźwiękowiony, uświadamiamy sobie, że ruchomy obraz wyraża zarówno akcję, emocje, jak też ogrom innych treści. I odkrycie tej magii pierwotnego obrazu może być dla współczesnego widza naprawdę fascynujące - mówi Marynia Gierat, szefowa Kina pod Baranami.
Dla tych, którzy zechcą wesprzeć organizację 14. Festiwalu Filmu Niemego, Kino pod Baranami przygotowało nagrody w ramach podziękowania.
Przekazując 150 zł otrzymamy podwójny bilet na wybrany seans z bogatego repertuaru Kina pod Baranami i unikatowy plakat z gwiazdą kina niemego; m.in. z niezapomnianą Polą Negri.
Przekazując 500 zł na rzecz Festiwalu otrzymamy (oprócz podwójnego biletu na wybrany seans 14. FFN) Kartę Klubu Przyjaciół Kina pod Baranami, uprawniającą do zniżek na seanse filmowe oraz ekologiczną torbę Kina pod Baranami, wykonaną z baneru promującego przegląd Letnie Tanie Kinobranie. Warto się spieszyć, bo zostały tylko trzy sztuki.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+