Katarzyna Woszczyna, szefowa małopolskiego Business Centre Clubu, mówi, że chwilę po rosyjskiej agresji na Ukrainę rozdzwoniły się telefony od firm członkowskich z prostym pytaniem: jak pomóc.
– Skala zaangażowania polskich przedsiębiorców, dużych i małych, jest przeogromna. To są działania ogólnopolskie, regionalne i lokalne, w ramach małych, ale skutecznych grup pomocowych. Wszyscy, oczywiście, udzielają też wszelakiego wsparcia swoim pracownikom pochodzącym z Ukrainy oraz ich bliskim
– mówi Katarzyna Woszczyna.
BCC – na poziomie ogólnopolskim, małopolskim i krakowskim - jest w stałym kontakcie z koordynatorami pomocy z Polskiej Akcji Humanitarnej i Polskiej Misji Medycznej.
- Najważniejsze, by pomoc docierała tam, do Ukrainy, gdzie toczy się heroiczna walka armii ukraińskiej i ludności cywilnej. Wielce potrzebne są leki, materiały opatrunkowe, apteczki. Otrzymujemy dramatyczne prośby konsulatu Ukrainy o zakup i dostarczanie pomocy w postaci latarek, butów, odzieży ochronnej, hełmów, noktowizorów - wszystkiego, co może pomóc podtrzymać opór Ukrainy w starciu z Rosją. O pomoc proszą również ukraińscy pracownicy firm w Polsce, którzy wyjechali bronić ojczyzny
– relacjonuje Katarzyna Woszczyna.
Firmy członkowskie BCC dokonały olbrzymich zakupów, większe organizują potężne transporty, jak InPost.
– Pierwsze nasze tiry już są w drodze, a to nie koniec, bo przygotowujemy kolejne transporty
– informuje szef krakowskiej firmy, Rafał Brzoska. Dodaje, że w ciągu ostatniej doby wolontariusze przygotowali 384 palety darów.
Inna firma zrzeszona w BCC, Neo Hospital, prowadząca w Krakowie Szpital na Klinach, zaoferowała uchodźcom bezpłatną pomoc medyczną m.in. w zakresie ginekologii, onkologii oraz chirurgii dziecięcej. – Oferujemy także pracę osobom z Ukrainy i otwarliśmy nasze domy dla rodzin potrzebujących schronienia. Jesteśmy całym sercem z obywatelami Ukrainy – podkreśla Joanna Szyman, szefowa NeoHospital.
Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie organizuje wsparcie dla Ukrainy pozostając w intensywnym kontakcie z zaprzyjaźnionymi Izbami we Lwowie i Kijowie.
– Nasi przyjaciele z bohatersko walczącej Ukrainy informują, że najskuteczniejszym kanałem pomocy dla walczących i cierpiących tam, na miejscu, są bezpośrednie wpłaty finansowe kierowane poprzez polskie sprawdzone organizacje i instytucje bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy. Dlatego zwróciliśmy się do naszych firm członkowskich, aby – obok codziennej aktywnej pomocy docierającym do Krakowa uchodźcom – dokonywały wpłat na pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, wieloletniego członka IPH, z adnotacją „Wsparcie dla Ukrainy”
– wyjaśnia Rafał Kulczycki, dyrektor IPH w Krakowie.
Akcję pomocową uruchomiła także Konfederacja Lewiatan. Oferuje wsparcie finansowe dla pracowników z Ukrainy, natychmiastowe zatrudnienie, organizuje transporty z granicy, uruchomiła porady prawne, a także opiekę nad dziećmi pracowników i wynajem mieszkań.
Własną zbiórkę sprzętu do ochrony (apteczki taktyczne, leki, śpiwory, odzież termiczna itd.) oraz wsparcie finansowe uruchomił Krakowski Park Technologiczny. - Wspólnie spróbujmy zrobić wszystko, co możemy, aby powstrzymać ten agresywny atak wojenny i choć w niewielkim stopniu wesprzeć tych, którzy są na pierwszej linii frontu i walczą też w naszym imieniu – mówi Łukasz Słoniowski, wiceprezes KPT.
Podobne działania podejmowane są przez przedsiębiorców w całej Małopolsce. W środę z Nowego Sącza wyruszył na Ukrainę konwój czterech TIR-ów z pomocą – auta udostępniła nieodpłatnie firma FAKRO. Kierowcy nowosądeckiego potentata okiennego podjęli się tej ryzykownej misji. Oprócz Fundacji Pomyśl o Przyszłości i FAKRO w akcję zaangażowały się przedsiębiorstwa Konspol, Gosdrob, Szubryt, Goldrop, Cechini, Grupa Maspex oraz Eurocash.
- FAKRO udostępniło swoje centra logistyczne w Nowym Sączu oraz we Lwowie. Dla potrzeb Caritas Lwów oddano obiekt i pracowników do celów przeładunkowych i redystrybucji pomocy na terenie Ukrainy. Z centrum logistycznego FAKRO mogą bezpłatnie korzystać również inne organizacje charytatywne dostarczające pomoc dla Ukrainy
- mówi Bożena Damasiewicz, Prezes Fundacji Pomyśl o Przyszłości. I zapowiada kolejne transporty z pomocą dla walczącej Ukrainy.
Gdzie wpłacać pieniądze, by wesprzeć walczących i cierpiących z powodu rosyjskiej inwazji obywateli Ukrainy
- Polska Akcja Humanitarna (PAH): Numer rachunku: 53 2490 1028 3587 1000 0017 9440 z dopiskiem Darowizna Pomoc dla Ukrainy 0179440
- Polska Misja Medyczna (PMM): Numer rachunku: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA
- Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK): Nr rachunku 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002 Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy (Wpłacane środki trafiają bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy i jest to najszybszy sposób na przekazanie pomocy walczącym).
