Stroiki na cmentarz CENY
Wszystkich Świętych w Krakowie. Zobacz, jak pojadą tramwaje i autobusy
W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych krakowskie cmentarze komunalne są czynne dłużej niż zwykle. Tak jest już od środy, a będzie do 4 listopada włącznie.
W czwartek oraz piątek groby swoich bliskich można odwiedzać od godz. 7 do 19. W weekend ten czas jeszcze zostanie wydłużony i cmentarze będą czynne do godz. 20, z kolei dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych do godz. 22.
1 listopada - w uroczystość Wszystkich Świętych - groby bliskich będzie można odwiedzać już od godz. 6, a cmentarze będą czynne do ostatniego odwiedzającego, co w praktyce oznacza późne godziny nocne.
- Na wniosek mieszkańców, którzy domagali się, by cmentarze były czynne dłużej również bezpośrednio po 1 listopada, zdecydowaliśmy, że w Dzień Zaduszny będą otwarte od godz. 7 do 22 - mówi Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
Wszystkich Świętych 2020: wiązanki, stroiki, dekoracje. Jak ...
Cmentarze będą też czynne dłużej w weekend po Wszystkich Świętych, czyli 3-4 listopada. Groby bliskich będzie można wtedy odwiedzić od godz. 7 do 20.
Po weekendzie cmentarze znów tak jak zwykle w okresie jesiennym będą czynne do godz. 18.
Patrycja Ćwikła przypomina, że w tym wyjątkowym czasie działać będzie wyszukiwarka grobów. Wystarczy wpisać imię i nazwisko i przybliżoną datę pochówku, aby znaleźć mogiłę bliskiej osoby.
Jak ozdobić groby na Wszystkich Świętych
- Gdyby urządzenia mobilne zawiodły, lub ktoś po prostu nie chce skorzystać z wyszukiwarki, będzie mógł zgłosić się na dyżur pracowników ZCK. Biura obsługi klienta na każdym cmentarzu komunalnym będą czynne w godzinach od 8 do 15.30 - mówi Ćwikła.
1 listopada kwestować będą liczne organizacje. Jak informuje Ćwikła, zgłosiło się ich już pięć. - Wśród nich jest m.in. Hospicjum św. Łazarza, które kwestuje już od wielu lat - mówi Ćwikła.
Lista cmentarzy komunalnych:
- Cmentarz Rakowicki
Adres: Rakowicka 26 - Cmentarz Podgórski (nowy)
Adres: Wapienna 13 - Cmentarz Podgórski (stary)
Adres: al. Powstańców Śląskich 1 - Cmentarz Prądnik Czerwony
Adres: Powstańców 48 - Cmentarz Grębałów
Adres: ul. Darwina 1 - Cmentarz Bronowice
Adres: Pasternik - Cmentarz Mydlniki
Adres: ul. Balicka - Cmentarz Prokocim
Adres: ul. Bieżanowska 147 - Cmentarz Wola Duchacka
Adres: Wspólna 1 - Cmentarz Pychowice
- Cmentarz Kobierzyn-Lubostroń
Adres: Lubostroń 30 - Cmentarz Maki Czerwone
Adres: ul. Czerwone Maki
Zobacz też: Jak pod Krakowem robi się znicze, czyli najważniejsza jest parafina
Źródło: dziennikpolski24.pl
KONIECZNIE SPRAWDŹ: