https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych na podkrakowskich cmentarzach, ciekawe groby, w których gdzie spoczęli znani ludzie

Barbara Ciryt
Cmentarz w Krzeszowicach z kaplicą gen Józefa Chłopickiego
Cmentarz w Krzeszowicach z kaplicą gen Józefa Chłopickiego Fot. Barbara Ciryt
Cmentarze w podkrakowskich gminach to ciekawe miejsca. W Rudawie jest jeden z najstarszych wiejskich cmentarzy w Małopolsce. Powstał tuż po założeniu cmentarza Rakowickiego w Krakowie. W Krzeszowicach na cmentarz góruje kaplica gen Józefa Chłopickiego. Wiele nekropolii ma miejsca pochówku bohaterów wojennych i Krzyże Katyński, które mają uczcić zamordowanych w miejscach zagłady.

Krzeszowicki cmentarz parafialny - znajduje się niedaleko kościoła pw. św. Marcina z Tours - powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Charakterystyczna jest kaplica Józefa Chłopickiego generała dywizji Wojska Polskiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich. Na starej części cmentarza można odnaleźć niezwykłe groby z rzeźbami aniołów, Chrystusa miłosiernego i Chrystusa zmartwychwstałego. Jet też kwatera wojenne żołnierzy I i II wojny światowej oraz Krzyż Katyński.

W gminie Zabierzów znajduje się najstarszy wiejski cmentarz w województwie to nekropolia w Rudawie. Zabierzowski cmentarz jest znacznie młodszy, trudno szukać tam zabytkowych mogił.

W Rudawie są natomiast groby z początku XIX wieku, bo i parafia rudawska pw. Wszystkich Świętych zalicza się do najstarszych w diecezji krakowskiej. Są tu niezwykłe groby, na jednym z nich jest np. zdjęcie prostej, wiejskiej kobiety, która trzyma harmonię w rękach. A inny grób wysoko urodzonego człowieka, ale żyjącego znacznie wcześniej jest ozdobiony rzeźba pięknej płaczki. Jest tu też anioł stojący na innym grobie to rzeźba dłuta Franciszka Wyspiańskiego, ojca Stanisława Wyspiańskiego. I co ciekawe tę nagrobną rzeźbę z Rudawy datuje się na 1878 r., czyli powstała wcześniej nią założono w Rudawie cmentarz.

W Rudawie jest też grób rodziny Tarkowskich. Tam spoczywa Stanisław Tarkowski, człowiek, który był prototypem bohatera powieści „W pustyni i w puszczy” - i jest to zaznaczona na jego grobie.

Małżonkowie Katarzyna i Stanisław Franczakowie, zdjęcie od którego zaczęło się odkrywanie dziejów rodziny z Zagórzyc

Zagórzyce. Mała wioska, stare zdjęcia i historia sięgająca n...

Podkrakowskie dolinki w kolorach jesieni. Drzewa gubiące liś...

FLESZ - Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska