Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko jasne. Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum 15 października 2023 r.

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
Posłowie w czwartkowym głosowaniu przyjęli uchwałę o zarządzeniu na 15 października referendum ogólnokrajowego.

Za przyjęciem uchwały o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego głosowało 234 posłów, 210 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia uchwały wynosiła 226 głosów.

Uchwałę poparli wszyscy obecni na sali posłowie klubu PiS, a także trzech posłów Kukiz'15, trzech posłów koła Polskie Sprawy i dwóch posłów niezrzeszonych. Od głosu wstrzymało się siedmiu posłów Konfederacji.

Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone. Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.

Gorąca dyskusja w Sejmie. "Chcecie ukraść Polakom święto demokracji"

Wcześniej czwartek w Sejmie odbyła się debata nad projektem. Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski mówił, że suweren wielokrotnie zabierał głos m.in. podczas "czarnych protestów", gdy rząd PiS - jak mówił - odbierał prawa Polkom. Przypominał też o strajkach osób z niepełnosprawnościach oraz o protestach w obronie wolnych mediów.

– Rzucacie w twarz Polakom nieważne sprawy, których nikt, żadna partia dzisiaj nie podnosi – mówił Gawkowski. Argumentował, że nikt na opozycji nie mówi o podwyższaniu wieku emerytalnego, przymusowej relokacji czy prywatyzacji.

– To referendum sięga bruku, chcecie ukraść Polakom święto demokracji, łączycie wybory parlamentarne z referendum, chcecie Polakom zabrać głos i możliwość wypowiedzenia się (...). Nie będziemy brali w tym udziału, chucpę polityczną trzeba bojkotować, dzisiaj mówimy odważnie "nie" dla referendum – powiedział szef klubu Lewicy.

Krzysztof Paszyk (PSL-KP) ocenił że "fałsz i obłuda bije dzisiaj do PiS. – Przez ostatnie osiem lat nie, wiele wyzwań, wiele problemów zgłaszali Polacy, suweren prosił was o to, żeby się wypowiedzieć w wielu ważnych sprawach (...). Nie zorganizowaliście ani jednego referendum przez całe osiem lat – mówił do PiS Paszyk. Wskazywał, że PiS boi się "prawdziwych problemów, prawdziwych pytań, które chętnie chcieliby Polacy zadań". Jego zdaniem, te pytania to m.in. "czy jesteś za zatrzymaniem niekontrolowanego importu zbóż i żywności z Ukrainy?"; "czy jesteś za wprowadzeniem dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców"; czy jesteś za pełnym finansowaniem procedury in vitro z budżetu państwa?".

Grzegorz Braun (Konfederacja) mówił, że "główna i najważniejsza odpowiedź na pytanie referendalne padnie w akcie wyborczym". – Polacy nie chcą kontynuacji, chcą wolności, godności, suwerenności – wskazywał.

Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) mówiła, że rząd PiS przez osiem lat mógł zapytać Polaków o zdanie, ale tego nie zrobił. – Chcecie ingerować w proces wyborczy, to są wasze prawdziwe intencje – mówiła. Przekazała, że składa poprawkę, aby termin referendum przesunąć na 12 listopada.

Referendum 2023: Pytania i ważne terminy

Przyjętą w czwartek przez Sejm propozycję uchwały komisja przygotowała na podstawie wniosku rządu, który Sejm przyjął w czwartek rano. Projekt - w formie opracowanej przez komisję - ma pięć artykułów. W projekcie znajduje się termin referendum - 15 października oraz cztery pytania referendalne w brzmieniu sformułowanym we wniosku rządu, zapowiadane wcześniej przez polityków PiS.

Pierwsze z nich brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Zgodnie z projektem, uchwała ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Do projektu dołączony jest kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Zgodnie z nim do 5 września uprawnione podmioty mają zawiadomić PKW o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w mediach publicznych. Do 27 września ustalona ma zostać kolejność rozpowszechniania audycji referendalnych. Nieodpłatne nadawanie audycji referendalnych uprawnionych podmiotów w mediach publicznych ma trwać od 29 września do 13 października. Tego samego dna zakończy się też kampania referendalna.

i.pl, PAP

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszystko jasne. Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum 15 października 2023 r. - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska