- Model jaki przyjęła spółka Kraków 5020 wraz z telewizją, która nie została dobrze przyjęta przez mieszkańców, nie spotkał się też z moją akceptacją - przyznał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Zaznaczył, że trzeba uporządkować aspekty związane z promocją miasta, którymi zajmowała się spółka Kraków 5020. Zwrócił uwagę, że spółka zarządza bardzo ważnym obiektem Centrum Kongresowym ICE Kraków. - Jest analiza prawna, na podstawie której wiemy, że zadania, którymi zajmuje się spółka można przenieść do innych jednostek i nie będzie to ze stratą dla miasta - wyjaśnił prezydent Aleksander Miszalski.
Radni z zadowoleniem przyjęli złożony przez niego projekt.
- Nadszedł ten dzień. Nareszcie wzięto pod uwagę racjonalne argumenty, wyjęto z szafy raport speckomisji, która zajmowała się działalnością spółki Kraków 5020, wzięto pod uwagę to, że nie zgadzamy się na przepalanie publicznych pieniędzy. Mogę pogratulować prezydentowi Miszalskiemu, że wziął pod uwagę te wszystkie głosy i przedłożył projekt uchwały dotyczący likwidacji spółki Kraków 5020 - mówił radny Michał Drewnicki (PiS).
Wyliczył, że przez cały okres funkcjonowania na spółkę Kraków 5020 wydano ok. 90 mln zł. - Wreszcie ulegnie likwidacji marnotrawstwo publicznych pieniędzy - dodał radny Michał Drewnicki.
Michał Starobrat z klubu Kraków dla Mieszkańców skomentował: - Likwidacja spółki to dobra decyzja. Popełniliśmy błąd powołując taką spółkę bez jakichkolwiek analiz. Obecnie nie mamy wszystkich analiz dotyczących pytania, co dalej. Nie jestem optymistą co do tego, że uchwała o likwidacji wpłynie na zmniejszenie wydatków miasta.
Spółka Kraków 5020 nie spełniła pokładanych w niej nadziei
Spółka Kraków 5020 powstała na początku 2022 roku w wyniku realizacji uchwały Rady Miasta Krakowa z 17 listopada 2021 roku. W zakresie jej zadań było m.in. zarządzanie Centrum Kongresowym ICE Kraków przy rondzie Grunwaldzkim, Pawilonem Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych, studiem nagrań i montażownią (w tym platformą Play Kraków) w ramach ICE Kraków, a także siecią informacji miejskiej InfoKraków. Spółka miała też prowadzić działalność promocyjną na rzecz Krakowa oraz świadczyć usługi doradcze.
Jak czytamy w projekcie uchwały o likwidacji spółki, "wykonywany przez nią model promocji miasta nie spełnił pokładanych w ni nadziei". Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zdecydował więc, że zadania wykonywane przez spółkę zostaną wygaszone lub przekazane do innych wydziałów i jednostek, a sama spółka powinna zostać zlikwidowana.
Wstępne plany są takie, by po zlikwidowaniu spółki Kraków 5020 zarząd ICE Kraków został przekazany Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, Pawilon Wyspiańskiego prawdopodobnie będzie w dyspozycji urzędu, natomiast punkty InfoKraków przejmie organizacja pozarządowa.
Zgodnie z przepisami, aby móc rozwiązać spółkę, konieczna jest zgoda Rady Miasta Krakowa, a następnie podjęcie przez wspólnika uchwały o jej rozwiązaniu, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza. Funkcję Zgromadzenia Wspólników w spółce Kraków 5020 pełni prezydent Krakowa. Z dniem powzięcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, następuje otwarcie likwidacji. Jeśli Rada Miasta Krakowa przyjmie przygotowany projekt uchwały, nastąpi to, według planu, z początkiem 2025 roku.
Plan jest taki, że drugie czytanie przez Radę Miasta Krakowa projektu uchwały ws. likwidacji spółki Kraków 5020 odbędzie się 4 grudnia 2024 roku. Wtedy miejscy radni mają podjąć ostateczną decyzję co do przyszłości tej miejskiej spółki.
Najszybszy możliwy okres likwidacji spółki Kraków 5020 brany pod uwagę to pół roku. W urzędzie przyznają, że o ostateczny termin likwidacji spółki będzie zależeć będzie od tego, kiedy uda się ściągnąć wszelkie należności, uregulować wierzytelności.
- Zgodnie z założeniami prezydenta Krakowa, rozwiązanie spółki ma w perspektywie długofalowej spowodować obniżenie wydatków miasta. Warto jednak podkreślić, że sam proces likwidacji może generować koszty związane z prowadzonymi czynnościami likwidacyjnymi - przyznają w krakowskim magistracie.
Ogromne pieniądze na telewizję Play Kraków News budziły kontrowersje
Przypomnijmy, że miejska spółka Kraków 5020 powstała na początku 2022 roku, wydzielono ją z Krakowskiego Biura Festiwalowego dla zarządzania m.in.: Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, punktami informacji turystycznej. Przedsięwzięciu od początku towarzyszyły kontrowersje związane przede wszystkim z wysokimi kosztami prowadzenia spółki oraz utworzeniem i prowadzeniem przez nią drugiej miejskiej telewizji Play Kraków News (zamknięto ją w listopadzie 2023 roku).
Na początku 2023 roku powstał pierwszy w historii Krakowa obywatelski projekt uchwały pod którym podpisy zbierano online – w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020. Dokument ten, a potem kolejny dotyczący tej kwestii zostały przyjęte przez RMK w kwietniu ubiegłego roku (wbrew woli ówczesnego prezydenta Jacka Majchrowskiego). Potem uchwałami zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny.
W międzyczasie, jesienią ubiegłego roku, WSA stwierdził m.in., że pełne kompetencje do podejmowania decyzji w sprawie „Krakowa 5020” ma prezydent (Majchrowski), który oświadczył, że likwidować spółki nie zamierza, chce natomiast „wcielić” ją do Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
W lipcu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020 jest nielegalna. Losy spółki Kraków 5020 pozostały więc w rękach nowego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, który uznał, że należy ją zlikwidować.
Znany youtuber zatrzymany przez CBŚP
