Na jakie inwestycje może być udzielana dotacja celowa?
Dotacja ta udzielana jest na likwidację palenisk węglowych, czyli zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ekologiczne: podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, założenie ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego, a także na instalację odnawialnych źródeł energii oraz podłączenie ciepłej wody użytkowej.
Kto może ubiegać się o dotację?
O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne i osoby prawne, w tym spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, instytucje publiczne, przedsiębiorcy i inne podmioty. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa można ubiegać się o dotację wyłącznie na inwestycje realizowane w nieruchomościach zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta Krakowa.
Na jakie korzyści można liczyć w przypadku podłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej?
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie wykona na własny koszt dokumentację techniczną przyłącza i węzła cieplnego oraz podłączy budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej poprzez budowę przyłącza i węzła cieplnego.
Czy producenci ciepła zapewniają dodatkowe wsparcie finansowe?
EDF Polska SA i Elektrownia Skawina SA dofinansują budowę wewnętrznej instalacji grzewczej i instalacji centralnej ciepłej wody, przyznając tym, którzy pierwsi przystąpią do programu, wsparcie finansowe w wysokości do 275 zł/kW mocy projektowej instalacji centralnego ogrzewania i 250 zł/kW mocy projektowej instalacji ciepłej wody użytkowej.
Jest to dodatkowe wsparcie dla tych, którzy chcą walczyć z krakowskim smogiem.
Gdzie należy składać wnioski o dotację?
Wnioski o dotacje można składać w Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3/4 oraz w Punkcie Obsługi Mieszkańców UMK na osiedlu Zgody 2. Można je również przesłać pocztą na adres: Wydział Kształtowania Środowiska UMK, 31-949 Kraków, os. Zgody 2. Wzór wniosku wraz z wykazem wymaganych załączników jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
