https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pasek artykułowy - wybory

Wybierz się na AGH na wykład najstarszego profesora w Polsce

inf. pras.
Adam Wojnar/ Polskapresse
Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zaprasza w najbliższą sobotę (18 maja) na wykład nestora polskiej nauki, Profesora Adama Bielańskiego - najstarszego w Polsce aktywnego zawodowo naukowca. Prelekcja odbędzie się w ramach Uniwersytetu Otwartego AGH i odbywającego się w tym tygodniu Festiwalu Nauki.

Bezpłatne wykłady Uniwersytetu Otwartego skierowane są do wszystkich grup wiekowych: począwszy od kandydatów na studia, a skończywszy na seniorach. Najbliższy cykl wykładów odbędzie się w auli Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH (budynek B-8, ul. Akademicka za DS. "Alfa").

Profesor Adam Bielański, były prorektor AGH, a następnie UJ, jest wychowawcą kilku pokoleń naukowców. Podczas najbliższego wykładu prof. Bielański przybliży stupięćdziesięcioletnią historię układu okresowego pierwiastków z perspektywy około osiemdziesięcioletnich własnych doświadczeń w dziedzinie chemii.

Sobotnie wykłady rozpoczną się o godzinie 9:00. Jako pierwszy z czterech prelegentów wystąpi tego dnia prof. Wiesław Babik z Uniwersytetu Jagiellońskiego - tematem jego wystąpienia będzie jakości informacji w XXI wieku. O godz. 10:45 wykład zaprezentuje prof. Adam Bielański. Kolejnym wykładowcą będzie nestor w zakresie termodynamiki w naukach technicznych, 89-letni prof. Józef Szarawara z Politechniki Śląskiej. Na koniec głos zabierze dziekan Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH prof. Tadeusz Pisarkiewicz, który opowie o biomarkerach chorobowych w powietrzu wydychanym przez człowieka.

***
Profesor Adam Bielański, urodzony 14 grudnia 1912 roku w Krakowie, jest znakomitym chemikiem, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz czynnym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Powszechnie uważany jest za twórcę polskiej i krakowskiej szkoły katalizy. Na jego podręcznikach z zakresu chemii nieorganicznej i fizycznej wychowały się całe pokolenia chemików.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mikaangelo
lub jak kto woli, pracownicy fizyczni.
m
madry
co mamy z tego "pokolenia"? dobrze placonych emerytow ,co wniesli do gospodarki kraju-nic gowniana teorie! biomarkery; to wdychalo chlopstwo i panstwo dawno dawno temu
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska