WIDEO: Magnes. Kultura Gazura
W piątek 4 października 2019 roku przedstawicielki lewicy mówiły „o zapaści w polskiej psychiatrii” i propozycjach rozwiązań.
Jest źle
- Sytuacja jest dramatyczna. Na wizytę u psychiatry trzeba czekać wiele miesięcy. W Polsce mamy nieco ponad 4100 psychiatrów, w Niemczech 18 tysięcy, a we Francji 15 tysięcy. Na jeden milion pacjentów przypada więc w Polsce około 90 lekarzy psychiatrów. To kompromitacja - mówiła Daria Gosek-Popiołek.
- Mamy zaledwie 419 psychiatrów dziecięcych, a psychologowie od kilkunastu lat bezskutecznie starają się o wprowadzenie uregulowań prawnych zawodu psychologa. To pokazuje, jak wiele jest do zrobienia – podkreślała kandydatka SLD.
Jej koleżanka z listy Barbara Bielawska stwierdziła, że mamy olbrzymi problem z dobrostanem psychicznym dzieci i młodzieży, bo objawy depresji ma już co piąta nastolatka, a w zeszłym roku prawie 800 osób poniżej 18. roku życia popełniło samobójstwa. - Jak bardzo tragiczna musi być sytuacja, że tak wiele dzieci decyduje się popełnić samobójstwo? - pytała Barbara Bielawska.
O kontekście środowiskowym w leczeniu psychiatrycznym mówiła z kolei Olesia Ivchenko - Dużo mówi się o tym, że brakuje lekarzy psychiatrów, ale równie ważny jest kontekst środowiskowy. W leczeniu psychiatrycznym oprócz środków farmakologicznych ogromną rolę odgrywa psychoterapia oraz oddziaływania rewalidacyjne.
Bardzo często pacjenci po opuszczeniu szpitala psychiatrycznego trafiają w próżnię. Taka osoba powinna trafić na oddział dzienny, do środowiskowego domu pomocy lub na warsztaty terapii zajęciowej. Potrzebuje takich szczebelków, które umożliwią jej włączenie się z z powrotem w życie społeczne – przekonywała kandydatka SLD. Ivchenko zwróciła także uwagę na nierówny dostęp do wsparcia środowiskowego.
Co proponuje Lewica?
- Nasz program to kompleksowa propozycja naprawy polskie psychiatrii. Uczynimy psychiatrię, w tym psychiatrię dziecięcą, priorytetowym obszarem ochrony zdrowia w Polsce. Zadbamy o kształcenie większej liczby lekarzy na specjalizacjach psychiatrycznych - mówiła Daria Gosek-Popiołek. - Zwiększymy publiczne wydatki na ochronę zdrowia psychicznego. Od 2022 roku będą one stanowiły co najmniej 5 proc. wydatków NFZ (z wyłączeniem wydatków lekowych) - zapewniała
Lewica deklaruje także, że zadba, aby każda uczennica i uczeń mieli dostęp do wsparcia profesjonalnego psychologa. Zmienione zostaną też listy refundowanych leków. - Państwo musi refundować nowoczesne, nie powodujące wielu skutków ubocznych preparaty stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych - powiedziała Gosek-Popiołek.
Na kogo głosować?
Dowiedz się więcej
Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?
- 90.88%
- 5.23%
- 3.89%
