https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wisła nie może podzielić losu Odry. W Małopolsce nie można doprowadzić do wzrostu złotej algi. Ci ludzie w Krakowie mają o to zadbać

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
ANETA ZUREK / POLSKA PRESS
"Dbanie o środowisko to nasz obowiązek. Szczególne znaczenie ma ochrona Wisły, która jest naszą największą rzeką" - mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. W piątek (28 lutego) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się inauguracyjne spotkanie nowo powołanego Zespołu doradczego do spraw koordynowania działań związanych z przeciwdziałaniem nadmiernemu zasoleniu Wisły, a w konsekwencji ograniczenia ryzyka wzrostu złotej algi (prymnesium parvum) w rzece Wiśle na obszarze województwa małopolskiego.

– Powołany przeze mnie Zespół ma zapewniać merytoryczne wsparcie w zakresie koordynowania działań monitoringowo-interwencyjnych związanych z przeciwdziałaniem nadmiernemu zasoleniu Wisły, a także tych podejmowanych w przypadku wystąpienia konkretnych zdarzeń wymagających natychmiastowej reakcji. Jego członkowie to osoby posiadające szeroką wiedzę i doświadczenie. Dziękuję również Państwu Posłom za przyjęcie zaproszenia do prac Zespołu – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Czym dokładnie będzie się zajmował Zespół?

Wicewojewoda Ryszard Śmiałek tłumaczył z kolei: – Zespół będzie się zajmował monitorowaniem parametrów fizykochemicznych Wisły oraz bieżących danych z punktów pomiarowo-kontrolnych, a także sygnałów o śniętych rybach i innych niepokojących zjawiskach. Naszym celem jest zapewnienie odpowiedniego przepływu informacji i współpracy organów i instytucji. Priorytetem jest także współdziałanie ze służbami z województwa śląskiego. Podczas posiedzeń Zespołu będziemy również dążyć do wypracowania rozwiązań prewencyjnych – mających na celu przeciwdziałanie występowaniu zjawiska nadmiernego zasolenia Wisły.

Na czele Zespołu doradczego „Czysta Wisła” stanął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, którego wspierają: I zastępca – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciech Kozak oraz II zastępca – p.o. małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Barbara Żuk.

I posiedzenie Zespołu doradczego „Czysta Wisła
I posiedzenie Zespołu doradczego „Czysta Wisła
MUW Kraków

Członkami Zespołu zostali także posłowie: Daria Gosek-Popiołek, Katarzyna Matusik-Lipiec i Rafał Komarewicz, jak również:

  • komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej Bogdan Klimek,

  • regionalny dyrektor ochrony środowiska w Krakowie Rafał Rostecki,

  • małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Lech Pankiewicz,

  • dyrektor Zakładu Górniczego „Janina” Rafał Wójtowicz,

  • prezes zarządu Wodociągi Miasta Krakowa Piotr Ziętara,

  • członek zarządu Wodociągi Miasta Krakowa Wojciech Szczepanik,

  • II zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW Anna Połoska-Wróbel,

  • rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego, II zastępca dyrektora Biura Wojewody Joanna Paździo,

  • kierownik Wydziału Kontroli RZGW w Krakowie Barbara Tumidajska,

  • rzecznik prasowy RZGW w Krakowie Magdalena Gala,

  • ichtiolog RZGW w Krakowie Anna Sławińska,

  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski z Akademii Górniczo-Hutniczej,

  • dr hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK z Politechniki Krakowskiej,

  • dr hab. inż. Andrzej Wałęga, prof. URK z Uniwersytetu Rolniczego,

  • Karol Ciężak z Towarzystwa na Rzecz Ziemi,

  • prof. Roman Żurek z Zakładu Badań Ekologicznych,

  • armator żeglugi śródlądowej Krystian Przewłocki,

  • Robert Kocioł z Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Krakowie.

– Wnioski, które przygotuje Zespół, będziemy jako parlamentarzyści przekazywać odpowiednim ministrom lub instytucjom rządowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, które powoduje to, że Wisła jest o krok od katastrofy ekologicznej. Nie chcemy, aby sytuacja z Odry powtórzyła się w Wiśle. Stąd też mam nadzieję, że Zespół wypracuje wnioski i rekomendacje przeciwdziałające potencjalnej katastrofie – mówi posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec.

"Największym problemem są ścieki przemysłowe z kopalń i dużych zakładów"

– Głównymi źródłami zanieczyszczeń rzek, które szczególnie wpływają na środowisko naturalne, są zrzuty ścieków nieoczyszczonych pochodzących z oczyszczalni. To także masowe wprowadzanie kanalizacją deszczową ścieków komunalnych, czy też ścieki ze zbiorników bezodpływowych wprowadzane do rzek z nieszczelnych zbiorników pochodzące ze spływu powierzchniowego z terenów zurbanizowanych. Jednakże aktualnie największym problemem są ścieki przemysłowe z kopalń i dużych zakładów, które mogą spowodować rozwój złotej algi – mówił dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciech Kozak.

W minionym roku przeprowadzono cykl kontrolny

– W roku 2024 WIOŚ w Krakowie przeprowadził cykl kontrolny dotyczący podmiotów odprowadzających ścieki bezpośrednio do rzeki Wisły, a posiadających w pozwoleniach dopuszczalne stężenia chlorków i siarczanów oraz związków biogennych. Tych kontroli było 30. W 2025 r. będą przeprowadzane kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Przewidywana ich liczba to ok. 180. Duży procent tych kontroli będą stanowić kontrole podmiotów prowadzących produkcję rolną w zakresie przestrzegania przepisów dot. ochrony wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych – wyjaśniała p.o. małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Barbara Żuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska