– Powołany przeze mnie Zespół ma zapewniać merytoryczne wsparcie w zakresie koordynowania działań monitoringowo-interwencyjnych związanych z przeciwdziałaniem nadmiernemu zasoleniu Wisły, a także tych podejmowanych w przypadku wystąpienia konkretnych zdarzeń wymagających natychmiastowej reakcji. Jego członkowie to osoby posiadające szeroką wiedzę i doświadczenie. Dziękuję również Państwu Posłom za przyjęcie zaproszenia do prac Zespołu – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Czym dokładnie będzie się zajmował Zespół?
Wicewojewoda Ryszard Śmiałek tłumaczył z kolei: – Zespół będzie się zajmował monitorowaniem parametrów fizykochemicznych Wisły oraz bieżących danych z punktów pomiarowo-kontrolnych, a także sygnałów o śniętych rybach i innych niepokojących zjawiskach. Naszym celem jest zapewnienie odpowiedniego przepływu informacji i współpracy organów i instytucji. Priorytetem jest także współdziałanie ze służbami z województwa śląskiego. Podczas posiedzeń Zespołu będziemy również dążyć do wypracowania rozwiązań prewencyjnych – mających na celu przeciwdziałanie występowaniu zjawiska nadmiernego zasolenia Wisły.
Na czele Zespołu doradczego „Czysta Wisła” stanął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, którego wspierają: I zastępca – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciech Kozak oraz II zastępca – p.o. małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Barbara Żuk.

Członkami Zespołu zostali także posłowie: Daria Gosek-Popiołek, Katarzyna Matusik-Lipiec i Rafał Komarewicz, jak również:
komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej Bogdan Klimek,
regionalny dyrektor ochrony środowiska w Krakowie Rafał Rostecki,
małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Lech Pankiewicz,
dyrektor Zakładu Górniczego „Janina” Rafał Wójtowicz,
prezes zarządu Wodociągi Miasta Krakowa Piotr Ziętara,
członek zarządu Wodociągi Miasta Krakowa Wojciech Szczepanik,
II zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW Anna Połoska-Wróbel,
rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego, II zastępca dyrektora Biura Wojewody Joanna Paździo,
kierownik Wydziału Kontroli RZGW w Krakowie Barbara Tumidajska,
rzecznik prasowy RZGW w Krakowie Magdalena Gala,
ichtiolog RZGW w Krakowie Anna Sławińska,
prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski z Akademii Górniczo-Hutniczej,
dr hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK z Politechniki Krakowskiej,
dr hab. inż. Andrzej Wałęga, prof. URK z Uniwersytetu Rolniczego,
Karol Ciężak z Towarzystwa na Rzecz Ziemi,
prof. Roman Żurek z Zakładu Badań Ekologicznych,
armator żeglugi śródlądowej Krystian Przewłocki,
Robert Kocioł z Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Krakowie.
– Wnioski, które przygotuje Zespół, będziemy jako parlamentarzyści przekazywać odpowiednim ministrom lub instytucjom rządowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, które powoduje to, że Wisła jest o krok od katastrofy ekologicznej. Nie chcemy, aby sytuacja z Odry powtórzyła się w Wiśle. Stąd też mam nadzieję, że Zespół wypracuje wnioski i rekomendacje przeciwdziałające potencjalnej katastrofie – mówi posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec.
"Największym problemem są ścieki przemysłowe z kopalń i dużych zakładów"
– Głównymi źródłami zanieczyszczeń rzek, które szczególnie wpływają na środowisko naturalne, są zrzuty ścieków nieoczyszczonych pochodzących z oczyszczalni. To także masowe wprowadzanie kanalizacją deszczową ścieków komunalnych, czy też ścieki ze zbiorników bezodpływowych wprowadzane do rzek z nieszczelnych zbiorników pochodzące ze spływu powierzchniowego z terenów zurbanizowanych. Jednakże aktualnie największym problemem są ścieki przemysłowe z kopalń i dużych zakładów, które mogą spowodować rozwój złotej algi – mówił dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciech Kozak.
W minionym roku przeprowadzono cykl kontrolny
– W roku 2024 WIOŚ w Krakowie przeprowadził cykl kontrolny dotyczący podmiotów odprowadzających ścieki bezpośrednio do rzeki Wisły, a posiadających w pozwoleniach dopuszczalne stężenia chlorków i siarczanów oraz związków biogennych. Tych kontroli było 30. W 2025 r. będą przeprowadzane kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Przewidywana ich liczba to ok. 180. Duży procent tych kontroli będą stanowić kontrole podmiotów prowadzących produkcję rolną w zakresie przestrzegania przepisów dot. ochrony wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych – wyjaśniała p.o. małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Barbara Żuk.
