Wyniki wyborów prezydenckich 2015. II tura. Komorowski kontra Duda [NA ŻYWO]
Głosowanie w II turze jest bardzo podobne do tego jak głosowaliśmy w I turze. Różni się przede wszystkim karta na której zakreślimy krzyżyk - z racji tylko dwóch kandydatów jest zdecydowanie mniejsza. Krzysztof Lorentz z Państwowej Komisji Wyborczej ostrzega wyborców, by zwracali uwagę na to, co wrzucają do urn.
WIDEO: Test systemu wyborczego zakończony sukcesem
Źródło: TVN24/x-news
- Prawie przy każdych wyborach zdarzają się takie przypadki, kiedy wyborca razem z kartą wrzuca do urny dowód osobisty, albo jakieś inne przedmioty, na przykład obrączkę - opowiada Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego dziennikarzowi Agencji Informacyjnej Polska Press. - Z tym jest kłopot, ponieważ nie wolno otwierać urny aż do zakończenia głosowania. Osoba, która utraciła w ten sposób dokument czy inny przedmiot, musi cierpliwie czekać aż komisja otworzy urnę i dopiero wtedy może odzyskać zgubę - wyjaśnia pracownik KBW.
Kolejny problem to osoby, które przychodzą do komisji obwodowej bez dokumentu tożsamości albo takie, które po prostu mylą miejsce, w którym powinny głosować. Warto pamiętać, że dopiero po okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem komisja może nam wydać kartę do głosowania. A jeśli nie ma nas w spisie wyborców, też jej nie dostaniemy.
Wybory prezydenckie 2015. Gdzie głosować w wyborach [LOKALE WYBORCZE W KRAKOWIE]
Wyniki wyborów prezydenckich 2015. Jak głosować?
Głosy ważne
Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak "x" (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.
Głosy nieważne
Przyczyną nieważności głosu jest: oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce.
Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.