Lokale wyborcze Kraków. Gdzie głosować w wyborach samorządowych 2014 [WIDEO, SONDA]
Po tygodniach kampanii wyborczej jutro czas na decyzję. W udekorowanych flagami lokalach wyborczych Małopolanie wskażą, którzy spośród kandydatów zostaną radnymi, prezydentami, burmistrzami i wójtami.
Źródło: PAP/x-news
Czas głosowania
Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. W większości dostaniemy cztery karty, które dla ułatwienia mają różne kolory. Na radnych miejskich i gminnych należy głosować na kartach białych, na radnych sejmiku wojewódzkiego na niebieskich, a na prezydentów, burmistrzów i wójtów na różowych. Na żółtych kartach będą widnieć nazwiska kandydatów do rad powiatów. Wyjątkiem jest Kraków, Nowy Sącz i Tarnów, gdzie karty będą tylko trzy. Miejscowości te mają bowiem status miast na prawach powiatów.
Ważne głosy
Dwie przecinające się linie, czyli znak "X", postawiony w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata da pewność, że głos oddany w wyborach będzie ważny. Jeśli nie zrobimy tego w żadnej z kratek lub wybierzemy więcej niż jedną osobę, nasz głos nie będzie się liczył. Trzeba też pamiętać, że w kratkach nie można dokonywać żadnych poprawek. Na ważność głosu nie wpłyną dopiski na kartach.
Jeden kandydat
W 23 gminach na różowej karcie będzie widniał tylko jeden kandydat na wójta lub burmistrza. Tak jest np. w Muszynie, ponieważ nie zgłosiło się więcej chętnych na najwyższe stanowisko w samorządzie. W takiej sytuacji przy nazwisku pretendenta są dwie kratki ze wyrazami "tak" i "nie". Krzyżyk trzeba postawić jednej z nich, w zależności od tego, czy chcemy, aby ta osoba rządziła.
- Kandydat musi zdobyć 50 proc. ważnych głosów. Jeśli nie zyska wymaganego poparcia, to wyboru wójta czy burmistrza dokonuje nowa rada - wyjaśnia Monika Zięba, dyrektor nowosądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Tegoroczne wybory są wyjątkowe pod względem głosowania do rad gmin. Poza Krakowem, Nowym Sączem i Tarnowem, radnych wybierzemy w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że gminę podzielono na tyle okręgów, ile jest mandatów do zdobycia w danej radzie.
Dokument ze zdjęciem
O czym jeszcze należy pamiętać podczas głosowania? - Sprawdźmy wcześniej, w jakim lokalu powinniśmy oddać głos. Nie zapomnijmy też wziąć ze sobą dokumentu ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość - przypomina Zdzisława Romańska, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie.
Cisza wyborcza
Od soboty do końca niedzielnego głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W jej trakcie nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów czy listy. Za to grozi grzywna, której wysokość ustalają sądy. Zakłócenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. a
Mieszkasz w N. Sączu , Krakowie i Tarnowie wybierasz:
V radnych miasta - karta wyborcza biała
V prezydenta - karta różowa
V radnych sejmiku - karta niebieska
Mieszkasz w powiecie wybierasz:
V radnych gminy - karta wyborcza biała
V wójta, burmistrza lub prezydenta Oświęcimia - karta różowa
V radnych powiatu - karta żółta
V radnych sejmiku - karta niebieska
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!