
Grzegorz Tomsia
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POROZUMIENIE DLA ZIEMI OLKUSKIEJ
51 lat. Przedsiębiorca, przewodniczący zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Wcześniej pracował na stanowisku kierownika w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biurze Powiatowym w Olkuszu, dwie kadencje w Radzie Miejskiej w Olkuszu a w ostatniej kadencji na stanowisku v-ce Przewodniczącego Rady Miejskiej. Doświadczenie zawodowe: 9 lat na stanowiskach kierowniczych.
1. Proszę o "wypowiedź": dlaczego byłby pan najlepszym burmistrzem.
Jestem osobą ukierunkowaną na dialog i kompromis. Nie uczestniczę w konflikcie obecnych włodarzy powiatu olkuskiego i Olkusza. Najważniejsze to przede wszystkim to, że posiadam wiedzę i doświadczenie jak dobrze zarządzać miastem i gminą Olkusz.
2. Jak zachęcić młodych olkuszan do tego, by zostawali w mieście i gminie, by nie wyjeżdżali do dużych miast? Jest szansa, by znaleźli tu pracę?
Najlepszą zachętą dla młodych ludzi by pozostali na miejscu to odpowiednio wynagradzana praca, ale praca w zakładach z lokalizowanych blisko miejsca zamieszkania czyli w pobliżu Olkusza i stworzenie bazy kulturalno oświatowej z odpowiednim dostępem do służby zdrowia włącznie. Samorząd olkuski musi być przyjazny zarówno przedsiębiorcom jak i ludziom młodym. To znaczy, przedsiębiorcy muszą mieć stworzone odpowiednie warunki do inwestowania w tym terenie a dla ludzi młodych powinny być przygotowane odpowiednie programy np. zatrudnienie na umowę o pracę w zamówieniach samorządowych, ziemia za złotówkę dla młodych rodzin, tanie mieszkanie na wynajem itp.
3. Jak rozwiązać kwestię zatłoczonej drogi nr 94 i korków w mieście? Ma pan jakiś pomysł?
Najlepszym rozwiązaniem aby zmniejszyć korki i ruch kołowy na drodze krajowej 94 przebiegającej przez Olkusz, byłoby wybudowanie pełnej obwodnicy otaczającej miasto. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że szybko to nie nastąpi ze względów finansowych. W związku z tym należy przynajmniej wybudować łącznik drogi wojewódzkiej od ronda umiejscowionego przy oś. Młodych do dogi krajowej nr 94 tuż przed Bolesławiem, ze zjazdem wcześniejszym na ul. Wspólną.
4. Co zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w mieście?
- Wprowadzenie norm dla paliw stałych i pieców (szczebel centralny)
- Obniżenie cen gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych (szczebel centralny),
- Dofinansowanie wymiany starych pieców,
- Budowa wież antysmogowych,
- Elektryczny transport publiczny,
- Termomodernizacja i montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach publicznych i prywatnych,
- Rozbudowa sieci tras rowerowych,
5. Czym pan zajmie się przede wszystkim, gdy zostanie wybrany na stanowisko?
Tym o czym napisałem w odpowiedziach ad. 2 do ad. 4 uzupełniając działania w kierunku powstania żłobków i przedszkoli w każdym sołectwie gdzie znajduje się szkoła, oraz chciałbym uwzględnić postulaty seniorów tzn. domy seniora czynne 7 dni w tygodniu, stworzyć system teleopieki geriatrycznej i udostępnić bezpłatną komunikację publiczną dla osób powyżej 65 roku życia.
6. Obecny starosta olkuski zaproponował kampanię wyborczą bez plakatowania miasta i przekazanie określonej kwoty na cel dobroczynny. Co Pan sądzi o taki pomyśle?
Nie wiem komu starosta olkuski zaproponował kampanię wyborczą bez plakatowania miasta. Zauważam, że większość kandydatów , także z komitetu Pana starosty tego nie uczynili i oklejają plakatami Olkusz jak i całą gminę masowo.
Każdy komitet wyborczy jak i kandydat wybiera swój sposób promocji i reklamy w kampanii wyborczej. Ja to szanuję i akceptuję. Ważne tylko, by nie łamać przepisów prawa i zasad ordynacji wyborczej.

Sebastian Tomsia
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ODNOWA - KONTYNUACJA
40 lat. Absolwent studiów magisterskich oraz podyplomowych z zakresu ekonomii, prawa, bankowości i audytu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Menadżer, finansista, przedsiębiorca i wykładowca.
1. Proszę o "wypowiedź": dlaczego byłby pan najlepszym burmistrzem.
Olkusz zasługuje na Burmistrza, który potrafi współpracować ze wszystkimi którym zależy na rozwoju miasta. Bez obrażania tych, którzy myślą inaczej.
Według mnie dobry burmistrz to lider, przywódca, który szanuje każdego człowieka i potrafi go „za sobą pociągnąć”. Powinien posiadać umiejętność współpracy i dialogu z innymi, potrafić także wykorzystać potencjał ludzi ze swojego otoczenia, a także własną wiedzę, do podejmowania decyzji i wyznaczania strategii. Ponadto powinna cechować go konsekwencja i determinacja w rozwiązywaniu problemów, a w sytuacji gdy nie da ich rozwiązać definitywnie, powinien szukać takich rozwiązań, które choć w części ograniczą problemy i będą jak najmniej dotkliwe. Kluczowy jest tu także optymizm i uśmiech. To właśnie te cechy, prócz wiedzy i doświadczenia zawodowego, stanowiły argumenty dla moich pracodawców, by powierzyć mi zadania związane z zarządzaniem ludźmi i finansami.
2. Jak zachęcić młodych olkuszan do tego, by zostawali w mieście i gminie, by nie wyjeżdżali do dużych miast? Jest szansa, by znaleźli tu pracę?
Dane statystyczne dotyczące odpływu mieszkańców z terenu Ziemi Olkuskiej są bardzo niepokojące, niestety bez stanowczych kroków trend ten z pewnością się utrzyma.
Chcę, by Olkusz stał się prężnym, rozwijającym się miastem, które przyciągnie nowych mieszkańców oraz zachęci do powrotu tych, którzy wcześniej wyjechali. Potrzebujemy określenia strategii i jej skutecznego wdrożenia, która zapewni osiągnięcie takich celów. Nie mogę dostrzec takich działań u obecnie urzędującego Burmistrza. Są one skupione na bieżącym administrowaniu Olkuszem i budowaniu własnej popularności, ale nie potrafią wytyczyć strategicznych celów dla Olkusza, które zapewnią mieszkańcom dobrą przyszłość tutaj, na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania do większych miast, czy emigracji za granicę.
Sam należę do pokolenia, które kilkanaście lat temu zadawało sobie to samo pytanie, które zadaje sobie młodzież: „wyjechać czy zostać?”. Ja, zostałem – mieszkam w Olkuszu, chociaż od 10 lat pracuje poza nim.
Olkusz potrzebuje wyróżnika, który pozwoli stworzyć indywidualną i niepowtarzalną ofertę dla ludzi mieszkających i dla tych, którzy chcą wrócić, czy osiedlić się i żyć w Olkuszu. Dlatego też pierwszym krokiem powinny być Programy gminne zmierzające do zatrzymania odpływu mieszkańców z terenu gminy, a także powrotu wykwalifikowanych absolwentów do Olkusza:
Program „Rozlicz PIT w Olkuszu – korzystaj ze swoich pieniędzy”;
Program „Olkusz - tu pracuj, mieszkaj, żyj” – program dla wybitnych absolwentów Uczelni w Polsce, którzy dostaną przydział na mieszkanie komunalne. Warunkiem będzie konieczność: pracy, prowadzenia firmy lub gwarancja zatrudnienia w firmie na terenie Gminy.
Kolejnym etapem powinno być stworzenie z Olkusza przyjaznego miejsca dla rozwoju młodych ludzi i małych firm, w tym uruchomienie m.in. programu „biurko do wynajęcia dla freelancerów i drobnych przedsiębiorców”.
3. Jak rozwiązać kwestię zatłoczonej drogi nr 94 i korków w mieście? Ma pan jakiś pomysł?
Odpowiem przekornie – zatłoczona droga nr 94 oraz korki to zjawisko postępu cywilizacyjnego, które znane nam jest z dużych, bardzo rozwiniętych krajów. Niestety, dotkliwość tego zjawiska dla mieszkańców potęgują kilkunastoletnie zaniedbania w rozwoju sieci drogowej oraz brak konsekwencji w wypracowaniu kompleksowego rozwiązania komunikacyjnego dla Gminy Olkusz przez obecnego włodarza wspólnie z innymi szczeblami samorządów oraz GDDKiA i PKP. Olkusz stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim jest stale zwiększający się ruch tranzytowy, rozwój strefy aktywności gospodarczej, jak i planowana budowa nowej galerii handlowej. Brak wypracowanej strategii i podjęcia faktycznych działań w celu jej wdrożenia, bez udziału wszystkich wymienionych instytucji, może sprawić, iż rozwiązania na szczeblu gminnym okazać mogą się tylko i wyłącznie mało skuteczną protezą. Dlatego w tej kwestii stawiam na współpracę.
4. Co zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w mieście?
Działania w tym zakresie prowadzić trzeba dwutorowo.
Po pierwsze, należy zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców, m.in. poprzez :
Realizowanie działań prewencyjnych i uświadamiających w zakresie przeciwdziałania „niskiej emisji” na terenie gminy, nie objętych centralną siecią ciepłowniczą,
Zakup mobilnej stacji pomiaru powietrza służącego profilaktyce i prewencji w zakresie jakości powietrza na terenie Gminy;
Po drugie, należy w większym niż dotychczas stopniu, zaktywizować i upowszechnić wśród mieszkańców programy służące wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na ekologiczne, z wykorzystaniem środków własnych Gminy, jak i dostępnych w Polsce, zewnętrznych źródeł finansowania;
5. Czym pan zajmie się przede wszystkim, gdy zostanie wybrany na stanowisko?
Nie zwykłem dzielić „skóry na niedźwiedziu”, kampania trwa nadal, pozwólmy ludziom wybrać swoich reprezentantów. Na początku zamierzam przełożyć przedstawiony program na konkretny plan działań, a następnie przedstawić go Państwu, gdyż jego pełna realizacja wymaga współpracy wielu środowisk. Koniecznym i nieodzownym warunkiem jest także współpraca i zrozumienie celów programu przez pracowników urzędu. To oni tworzą urząd, to oni budują zaufanie mieszkańców, to oni wspierają Burmistrza.
6. Obecny starosta olkuski zaproponował kampanię wyborczą bez plakatowania miasta i przekazanie określonej kwoty na cel dobroczynny. Co Pan sądzi o takim pomyśle?
Pomysł Starosty w mojej ocenie jest bardzo dobry i powinien stanowić przyczynek do dyskusji nad sposobem organizacji kampanii, nie tylko na szczeblu lokalnym, ale także i krajowym.
Tutaj dobrym przykładem może być znany z Francji sposób przeprowadzenia wyborów. Tam właśnie na trzy tygodnie przed wyborami każdy z obywateli otrzymuje adresowaną do niego, na jego adres domowy, kopertę ze wszystkimi informacjami wyborczymi, w tym także dotyczącymi programu wyborczego każdego z kandydatów. Wyborca nie dostaje stosu makulatury do skrzynek, ulotki nie wyściełają klatek schodowych.
We francuskim modelu jedynymi „powierzchniami reklamowymi” są te przed lokalami wyborczymi i w głównych punktach miasta, gdzie w rządku stoją tablice wyborcze, tej samej wielkości. Każdy komitet ma do wykorzystania jedną tablicę.
Niestety przyjęty w Polce model pozwala, w granicach dopuszczonych prawem, wykorzystać każdą formę dotarcia do wyborcy, w szczególności przez banery, plakaty, ulotki etc., co sprawia że kandydaci chętnie po nie sięgają.
W trakcie tych wyborów zakres przygotowanych przez mój KWW własnych materiałów reklamowych ograniczyłem do minimum (banery i list do mieszkańców), tak by nie zniknąć z przestrzeni publicznej i móc przekazać Państwu swoje plany i zamierzenia, a jednocześnie nie narzucać się Państwu.