https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018 w powiecie wielickim. Znów tłoczno po władzę

Jolanta Białek
Dariusz Gdesz
O 25 miejsc w samorządzie powiatu wielickiego powalczy 21 października 135 osób z pięciu ugrupowań. Szanse na dużą liczbę mandatów mają dwa z nich: Porozumienie Samorządowe oraz PiS. Ale radni z innych komitetów mogą być „języczkiem u wagi”

Tak jak przed czterema laty, kandydatów do Rady Powiatu Wielickiego wystawia PiS oraz PO, która tym razem połączyła jednak siły z innymi ugrupowaniami i idzie do wyborów jako Koalicyjny Komitet Wyborczy „Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska”.

To nie koniec list partyjnych, bo po raz pierwszy od lat samodzielne listy do powiatu przygotowało PSL (wcześniej partia ta „startowała” tu zazwyczaj wspólnie z PO). Jest i debiutant na powiatowej scenie politycznej: Kukiz’15, który również chce wysłać swych ludzi do wielickiego starostwa.

Podobnie jak w wyborach w 2014 roku będzie także lista międzygminnego ugrupowania „Porozumienie Samorządowe” (które przed czterema laty funkcjonowało jako „Porozumienie Prawicy”), utworzonego z inicjatywy burmistrzów Wieliczki i Niepołomic. Na tych listach są i osoby związane w różny sposób z rozmaitymi partiami, i kandydaci pozostający z dala od polityki.

Z przedwyborczych prognoz wynika, że 21 października „bój o powiat” rozegra się pomiędzy „Porozumieniem Samorządowym” a PiS-em. Oba ugrupowania mają na swych listach wiele osób pracujących w samorządzie od lat. Wygrały też wybory w roku 2014 i przez długi czas - do wiosny br. - rządziły powiatem wielickim w koalicji.

- Nieco mocniejsze listy ma Porozumienie Samorządowe, jest tam sporo „mocnych nazwisk”, m.in. kilka osób, które w 2014 roku szły z PiS-em i zebrały wtedy pokaźną liczbę głosów. Pytanie tylko, czy „Porozumienie” zdobędzie aż tak dużo mandatów, by móc rządzić w powiecie samodzielnie. Z tym może być już problem - uważa jeden z naszych rozmówców, znający dobrze lokalne środowisko polityczne. - Z szacunków wynika, że Porozumienie Samorządowe weźmie 12 mandatów, a PiS - 10 - twierdzi inny.

Lokalni politycy PiS wierzą natomiast mocno (bazując m.in. na wyborach z 2014 r., kiedy ta partia zdobyła 13 mandatów w powiatowym samorządzie), że nie tylko wygrają wybory, ale będą mieć tylu radnych, by rozdawać karty w nowej kadencji. Taki scenariusz jest jedynym dającym PiS-owi władzę w powiecie, bo na rządzenie w koalicji partia ta nie ma co liczyć (przynajmniej takie informacje płyną dziś z wielickich środowisk politycznych).

Koalicyjne przez większość dobiegającej końca kadencji PS i PiS są obecnie w tak mocnym konflikcie, że na ich powyborczą współpracę trudno liczyć. Inaczej jest natomiast w przypadku Porozumienia i pozostałych ugrupowań (z wyjątkiem Kukiz’15) wystawiających kandydatów do powiatu. - Mówi się, że w starostwie szykuje się scenariusz „wszyscy kontra PiS”. Są już nawet pewne ustalenia pomiędzy Porozumieniem Samorządowym i PO (na razie politycy z obu ugrupowań temu zaprzeczają - red.) o koalicyjnych rządach w powiecie - twierdzi jeden z lokalnych polityków.

„Koalicja Obywatelska” i PSL na wiele liczyć nie mogą. Szanse tych partii są oceniane na jeden, góra dwa (to byłyby już sukces) mandaty dla każdego z ugrupowań. Natomiast „Kukiz’15” nie ma praktycznie żadnych szans na „swojego radnego”.

O 25 miejsc w Radzie Powiatu ubiega się 135 osób. Na każdy mandat przypada 5,4 kandydata.

„Jedynki” na listach Porozumienia Samorządowego to: Jacek Juszkiewicz (Wieliczka), Łukasz Sadkiewicz (gmina Wieliczka, tzw. obwarzanek), Piotr Nowak (Niepołomice), Bogusław Trzaska (gminy Gdów, Kłaj, Biskupice).

PiS powierzyło pierwsze miejsce na listach do powiatu w gminie Wieliczka: Tomaszowi Broniowskiemu (miasto) oraz Henrykowi Gaworowi („obwarzanek”). W gminie Niepołomice „jedynką” jest Aleksandra Ślusarek, a w okręgu obejmującym Gdów, Kłaj i Biskupice - Stanisław Kyrc.

Na listach „Koalicji Obywatelskiej” przewodzą: Lech Pankiewicz (Wieliczka), Anna Polańska (gmina Wieliczka), Tadeusz Feret (Niepołomice), Adam Kociołek (Gdów, Kłaj, Biskupice).

„Jedynką” PSL w Wieliczce jest Andrzej Masny, a w sołectwach Paweł Janus, zaś w gminach Gdów, Kłaj, Biskupice - Władysław Migdał. W Niepołomicach PSL nie wystawiło listy.

Czołowi kandydaci Kukiz’15, to: Agnieszka Żak (Wieliczka), Jarosław Słoma (gmina Wieliczka), Zbigniew Zieliński (Niepołomice), Robert Włodarczyk (Gdów, Kłaj, Biskupice).

Prognozy wyborcze w gminach

Wieliczka. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł od 2006 roku, będzie miał dwie rywalki: posłankę Urszulę Rusecką (PiS) i Joannę Kordulę (Koalicja Obywatelska). Według prognoz - może dojść do drugiej tury wyborów, w której spotkają się burmistrz Kozioł i posłanka Rusecka.

Niepołomice. Kontrkandydatem burmistrza Romana Ptaka będzie Anna Front (PiS). Szef Niepołomic od 2009 roku jest „murowanym” faworytem .

Gdów. W rywalizacji Zbigniewa Wojasa, wójta gminy od 2002 roku z Adamem Baranem (PiS) - faworytem jest ten pierwszy.

Kłaj. O fotel wójta powalczą: szef gminy od 2010 roku Zbigniew Strączek, społecznik, pracownika Urzędu Miasta w Wieliczce - Stanisław Cebeńko z Kłaja, sołtys Łysokań Krzysztof Sołtyk. Wybór gospodarza może rozstrzygnąć się dopiero w drugiej turze. Może, ale nie musi, bo jak mówią osoby znające lokalne środowisko „podczas tych wyborów, w Kłaju można spodziewać się wszystkich możliwych rozstrzygnięć”.

Biskupice. Na wójta gminy kandydują: szef powiatowego PiS Roman Wcisło, wicewójt Biskupic Renata Gawlik, szef Rady Gminy Biskupic Artur Chmiela, pracownik biskupickiego urzędu Jolanta Kożuch-Zyguła. Tu drugą turę głosowania można uznać za pewnik.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec gdowa
16 lat "panowania" obecnego włodarza w zupełności wystarczy co obiecał zrobic - TO W WIĘKSZOŚCI NIE ZROBIŁ ale w pobietnicach przedwyborczych był zawsze jedyny, drugą rzeczą ktorą wspaniale robi to imprezy w tych gmina gdów jest rekordzistą zgodnie z zasadą - "igrzysk ciąg dalszy" . IDZIEMY DO WYBORÓW - CZAS NA ZMIANY!!!!
g
gość
Nie jestem z gminy Wieliczka. Bywam w Wieliczce i to miasto wraz z gminą zostało odmienione i ucywilizowane dzięki ciężkiej pracy Burmistrza Artura Kozioła.

Gdybym miała takiego kandydata na burmistrza to patrzyłabym z radością w przyszłość.

O dwóch pozostałych kandydaturach szkoda pisać, by innych nie gorszyć
W
Wrrr
Panie Masny daj już Pan spokój z tym przypominaniem. Sam Pan chwali się praca w samorządzie przez 30lat więc.moze sam Pan by zmienił to tu mowa o 12 latach i chce Pan ich odwołać zmienić, a po 30 latach może samemu warto byłoby zmienić pracę a nie żyć na koszt podatnikach i wytykać innym.
G
Gość
Dziennik Polski.17.01.15 Powiatowy skok na kasę
DP.19.01.15 Dali sobie 170 tysięcy za harówkę bez tchu
DP.19.01.15 Nie tylko odprawy i pieniądze za niewykorzystany urlop
DP.20.01.15 Co władze PiS zrobią pazernemu staroście?
DP.21.01.15 Pazerny starosta może stracić stanowisko
DP.22.01.15 Starosta nie chce ale musi przeprosić
DP.24.01.15 Waść, wstydu oszczędź
DP.29.01.15 Opozycja chce odwołać wielickiego starostę
Wyborcza 12.03.2015 Starosta wielicki ocalił głowę i obiecuje poprawę.
m
mieszkanka
Sorry, ale w Wieliczce wszystko jest zrobione byle jak. Odkąd jest kanalizacja to Wieliczka pływa przy każdym deszczu. Drogi, co chwile remontowane, zaraz dziurawe, nie mówiąc o studzienkach!!!! które się zapadają!!! Wiecznie zakorkowane centrum. Park jeden i drugi pełen meneli, a straż miejska co robi w tym czasie? rozpala znicze na świętach państwowych pod pomnikiem!!! Szkoły podstawowe przepełnione, sama mam dziecko w szkole, na zebraniu dyrektorka prosiła rodziców by pisali pismo do burmistrza o rozbudowę, bo ona prosi o nią od 4 lat i już nie ma siły!!! Płatne parkingi dla mieszkańców i ich brak - ale jakiś pewnie bardzo ważny urzędnik swoją białą kie parkuje pod samym wejściem do magistratu. Edukacja antysmogowa w powijakach i ani jednej ścieżki rowerowej. Jakby Unia nie dała, to by w tej Wieliczce nic nie było, taka prawda.
s
stop układom
warto abo każdy wyborca dobrze wybrał na kogo chce zagłosować dokonując głębszej analizy ,jednak zawsze powinno sie głosować na nowych ludzi a nie wspierać stare układy ktòre rządzą od kilku lat ,bo takie długie przebywanie przy korycie psuje nawet najuczciwszych ludzi ,nie jestem za pisem ale to ze wprodzadzili dwu kadencyjność szacun i bat na patologie samorządowe
G
Gość
Bałagan, arogancja, niekompetencja, nadużywanie władzy.
g
gość
Z przedwyborczych prognoz wynika, że 21 października „bój o powiat” rozegra się pomiędzy „Porozumieniem Samorządowym”,czyli PS a PiS-em. Oba ugrupowania mają na swych listach wiele osób pracujących w samorządzie od lat. Wygrały też wybory w roku 2014 i przez długi czas - do wiosny br. - rządziły powiatem wielickim w koalicji .... - wystarczyło zgubić jedną mała literkę i wyborcy dadzą się nabrać na dwa PiS-y które po trzech latach koalicji przeprowadziły taktyczny rozwód. Ja się na to nabrać nie dam.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska