Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wychowanek Hutnika Kraków Marek Koźmiński wśród wyróżnionych medalem Kalos Kagathos [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
W Krakowie trwają obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W piątek w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego wręczono medale Kalos Kagathos, przyznawane co kilka lat - od 1985 roku - byłym wybitnym zawodnikom, którzy osiągnęli sukcesy także poza sportem.

Laureatów wybiera kapituła, której przewodniczy rektor UJ. Medal nawiązuje do starożytnego ideału kalokagatii, czyli połączenia dobra z pięknem.

Laureaci 11. edycji

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Jest pierwszą kobietą na świecie, która samotnie opłynęła kulę ziemską na jachcie żaglowym (w latach 1976-1978 na pokładzie jachtu "Mazurek", skonstruowanego przez jej męża Wacława Liskiewicza). Wcześniej ukończyła studia na Wydziale Budownictwa Okrętowego Politechniki Gdańskiej, zdobyła tytuł inżyniera budowy okrętów i jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Zajmuje się propagowaniem żeglarstwa, zachęcając do niego zwłaszcza kobiety. Napisała książkę o swym rejsie.

Anna Czerwińska. Jest jedną z czołowych polskich himalaistek w historii. Zdobyła sześć 8-tysięczników i - jako pierwsza Polka - Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych, lecz od wielu lat nie pracuje w swoim zawodzie. Obecnie prowadzi firmę, która sprowadza z Indii ubrania, biżuterię i inne orientalne produkty. Jako jedyna z laureatów nie była obecna podczas wręczania nagród. Dlatego medal Kalos Kagathos otrzyma przy innej okazji.

Bohdan Gonsior. Był czołowym szpadzistą świata w latach 60. Brał udział w aż czterech igrzyskach olimpijskich; najlepsze - piąte - miejsce zajął w Tokio (indywidualnie i drużynowo). W swojej kolekcji ma m.in. złoty i srebrny medal w szpadzie drużynowej oraz indywidualnie trzy tytuły mistrza i dwa wicemistrza Polski. Ostatnie złoto MP zdobył już jako praktykujący lekarz (został chirurgiem laserowym). Jest absolwentem Akademii Medycznej w Rokitnicy. Jest... najwyższym polskim szermierzem w historii (196 cm).

Marek Jóźwik. Na przełomie lat 60. i 70. był czołowym polskim płotkarzem, 3-krotnym mistrzem kraju, jego wielokrotnym rekordzistą, olimpijczykiem. Jest absolwentem AWF w Poznaniu. Po zakończeniu kariery zawodniczej został dziennikarzem sportowym. Pisał m.in. w "Sportowcu", "Trybunie Ludu" i "Rzeczpospolitej", był redaktorem naczelnym "Magazynu Lekkoatletycznego". Od wielu lat jest komentatorem telewizyjnym, m.in. lekkoatletyki i narciarstwa. Od 2003 roku jest również prezesem Polskiego Związku Curlingu.

Marek Koźmiński. Jest jednym z najlepszych lewych obrońców w historii polskiej piłki nożnej, wychowankiem Hutnika Kraków, potem zawodnikiem Udinese Calcio, Brescii, Ankony, PAOK Saloniki i Górnika Zabrze. Dobrze sobie radził w Serie A. Ma na koncie srebrny medal olimpijski i udział w MŚ. W reprezentacji rozegrał 45 meczów. Był właścicielem Górnika Zabrze. Od 7 lat jest wiceprezesem PZPN, najpierw ds. zagranicznych, potem ds. szkoleniowych. Od lat udziela się na rynku inwestorskim, jest prężnym biznesmenem.

Maciej Pietrzyk. Był koszykarzem Wisły Kraków, z którą zdobył dwa tytuły mistrza i cztery wicemistrza Polski. 11 razy wystąpił w reprezentacji kraju. Po zakończeniu kariery sportowej był kierownikiem Katedry Informatyki Stosowanej i Modelowania na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH w Krakowie, członkiem Senatu AGH oraz przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Nauki. Jest autorem i współautorem ponad 500 publikacji o charakterze naukowym. Obecnie jest emerytowanym profesorem AGH.

Bogdan Wenta. Jest jednym z najwybitniejszych graczy w historii polskiej piłki ręcznej. Był uczestnikiem 7 finałów europejskich pucharów. Zdobył m.in. 5 tytułów mistrza Polski (z Wybrzeżem Gdańsk) i Puchar Zdobywców Pucharów (z FC Barcelona). W reprezentacji Polski rozegrał 191 meczów. Grał też w kadrze Niemiec (50 spotkań). Jako trener naszej reprezentacji sięgnął m.in. po srebro i brąz MŚ, a jako szkoleniowiec SC Magdeburg - po Puchar EHF. Był europarlamentarzystą, obecnie jest prezydentem Kielc.

- Jest kardynalnym zaprzeczeniem modelu zawodowego piłkarza, który zapracowane podczas kariery pieniądze czyni asumptem do prowadzenia słodkiego życia. Potrafił narzucić sobie dbałość o perspektywiczną roztropność i budowanie kapitału. Jeszcze jako czynny zawodnik pojawił się na runku inwestorskim, na którym działa do tej pory. W kieracie biznesowych spraw znajduje też czas na społeczną działalność - mówił o Koźmińskim w wygłoszonej laudacji prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Niemiec.

"Małopolska Cup '2019". AP Canpack Okocimski Brzesko najleps...

13.05.2018, Wisła - Lech Poznań: Brożek w nietypowej roli bębniarza

Wisła Kraków. Przypominamy niektóre chwile Pawła Brożka - dz...

26.10.2008, Warszawa: Legia - Wisła

Wisła Kraków. Legenda "Białej Gwiazdy" Mauro Cantoro kończy ...

20.06.2013: pożegnanie z Wisłą

Wisła Kraków. Tak Radosław Sobolewski pracował na miano lege...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wychowanek Hutnika Kraków Marek Koźmiński wśród wyróżnionych medalem Kalos Kagathos [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska