Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, chce uczynić świętym marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Zebrzydowskiego, założyciela miasta.
Pragnę, aby wielka postać fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej, gorliwego obrońcy Kościoła Katolickiego, uzyskała dekret o heroiczności cnót, co byłoby rozpoczęciem jego procesu beatyfikacyjnego. Jego wiara i oddanie winny być dla nas wzorem - oświadczył.
Uchwała Rady Miejskiej w tej sprawie, rozpoczynająca całą procedurę, będzie głosowana na najbliższej sesji.
Skąd pomysł, by to samorząd a nie kuria proponowała wyniesienie Mikołaja Zebrzydowskiego, osoby świeckiej, na ołtarze?
Był nie tylko darczyńcą i orędownikiem kościoła, ale i przykładnym mężem i ojcem, którego przykład wiary miał niebagatelne znaczenie w wyborze przez jego dwie córki poświęcenia się służbie Bogu w zakonie -czytamy w uzasadnieniu projektu chwały, który burmistrz przesłał radnym.
Nie wszystkim mieszkańcom ten pomysł się podoba
Najwyraźniej w Kalwarii nie ma ważniejszych spraw do załatwienia. Do tej pory sprawami wiary i religii zajmowały się osoby duchowne, a sprawami świeckimi urzędnicy. Czasy się zmieniają, więc osoby duchowne mieszają się do polityki, a osoby świeckie do spraw wiary. Czy to zmierza w dobrym kierunku? - zastanawia się Dawid Herbut, mieszkaniec gminy.
- Wygląda na to, że faktycznie burmistrz Ormanty kontynuuje dzieło Mikołaja Zebrzydowskiego i stara się przywrócić miasto Kalwaria Zebrzydowska do jego czasów - ironizuje.
Kontrowersje budzi też fakt, że przyszły święty był autorem słynnego Rokoszu Zebrzydowskiego, czyli buntowi przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie w latach 1606–1607. Buntownicy domagali się od króla m.in. zmuszenia do wygnania jezuitów i cudzoziemców z Polski.
Wiem, że wtedy były inne standardy, ale dziś Zebrzydowski byłby uznany za skrajnego rasistę i nietolerancyjnego radykała katolickiego. Nie wiem czy jest to powód do wynoszenia go na ołtarze, ani nawet do naśladowania - komentuje Patrycja Nowak, studentka.
To nie pierwszy kontrowersyjny pomysł kalwaryjskich samorządowców i burmistrza
10.11.2020, na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, gmina, jako pierwsza w Polsce, uchwaliła stanowisko, w którym potępia protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego oraz "ataki na kościół". Radni powołali się przy tym na nauki głoszone przez papieża Jana Pawła II, który jest patronem tego miasta. W tym mieście wcześniej protestów nie było. Pierwszy odbył się dopiero... po ogłoszeniu rezolucji przez radnych.
Z kolei w 2019 r. burmistrz Ormanty zamierzał, za zgodą radnych, ogłosić rezolucję w sprawie „walki z LGBT, deprawacją i demoralizacją dzieci oraz ideologiczną indoktrynacją w szkołach”. Kalwaria Zebrzydowska zdecydowała się jednak wycofać z jej procedowania, po tym, jak sprawę nagłośnili dziennikarze a gminie groziła z tego powodu utrata unijnych dotacji.
Gmina promuje się Zebrzydowskim
W 2020 r. powstał film „Polska Jerozolima”, który stanowi cześć projektu „Zebrzydowski 2020”. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Fundacji Wiara i Prawda oraz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Producentów wsparły finansowo samorządy: kalwaryjski i województwa małopolskiego, a także ministerstwo kultury. Wykonano też medal, a dokładnie kopię oryginału z 1601 roku z wizerunkiem Zebrzydowskiego.
Kim był Mikołaj Zebrzydowski?
Kalwaria Zebrzydowska została założona przez Mikołaja Zebrzydowskiego, wojewodę krakowskiego, marszałka wielkiego koronnego i marszałka Trybunału Głównego Koronnego. W 1602 r. Zebrzydowski podpisał akt fundacyjny klasztoru, do którego sprowadził Bernardynów. Jesienią 1659 r. zaczął chorować. Zmarł w Lanckoronie 19 kwietnia 1667 roku.
- PKP buduje nowy peron przy Podhalaninie w Wadowicach
- Czego wadowiczanie pozbywają się za darmo na OLX? Niektóre rzeczy was zaskoczą
- Zobacz listę największych pracodawców powiatu wadowickiego
- Półnagie kobiety i duchy? Dziwne miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Co tu się dzieje?
- Tłumy szturmują plac budowy McDonald's w Andrychowie. Ochrona musi pilnować porządku
FLESZ - Ekspresowe podwyżki w rządzie
