Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyganiał jezuitów i cudzoziemców z Polski, a Kalwaria Zebrzydowska chce wynieść Mikołaja Zebrzydowskiego na ołtarze

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej
Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej archiwum
Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty chce uczynić świętym marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Zebrzydowskiego, założyciela tego miasta. Uchwałę w tej sprawie, uruchamiającą całą kościelną procedurę, mają przegłosować radni. Nie wszystkim to się podoba, bo słynna postać historyczna budzi kontrowersje.

Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, chce uczynić świętym marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Zebrzydowskiego, założyciela miasta.

Pragnę, aby wielka postać fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej, gorliwego obrońcy Kościoła Katolickiego, uzyskała dekret o heroiczności cnót, co byłoby rozpoczęciem jego procesu beatyfikacyjnego. Jego wiara i oddanie winny być dla nas wzorem - oświadczył.

Uchwała Rady Miejskiej w tej sprawie, rozpoczynająca całą procedurę, będzie głosowana na najbliższej sesji.

Skąd pomysł, by to samorząd a nie kuria proponowała wyniesienie Mikołaja Zebrzydowskiego, osoby świeckiej, na ołtarze?

Był nie tylko darczyńcą i orędownikiem kościoła, ale i przykładnym mężem i ojcem, którego przykład wiary miał niebagatelne znaczenie w wyborze przez jego dwie córki poświęcenia się służbie Bogu w zakonie -czytamy w uzasadnieniu projektu chwały, który burmistrz przesłał radnym.

Nie wszystkim mieszkańcom ten pomysł się podoba

Najwyraźniej w Kalwarii nie ma ważniejszych spraw do załatwienia. Do tej pory sprawami wiary i religii zajmowały się osoby duchowne, a sprawami świeckimi urzędnicy. Czasy się zmieniają, więc osoby duchowne mieszają się do polityki, a osoby świeckie do spraw wiary. Czy to zmierza w dobrym kierunku? - zastanawia się Dawid Herbut, mieszkaniec gminy.

- Wygląda na to, że faktycznie burmistrz Ormanty kontynuuje dzieło Mikołaja Zebrzydowskiego i stara się przywrócić miasto Kalwaria Zebrzydowska do jego czasów - ironizuje.

Kontrowersje budzi też fakt, że przyszły święty był autorem słynnego Rokoszu Zebrzydowskiego, czyli buntowi przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie w latach 1606–1607. Buntownicy domagali się od króla m.in. zmuszenia do wygnania jezuitów i cudzoziemców z Polski.

Wiem, że wtedy były inne standardy, ale dziś Zebrzydowski byłby uznany za skrajnego rasistę i nietolerancyjnego radykała katolickiego. Nie wiem czy jest to powód do wynoszenia go na ołtarze, ani nawet do naśladowania - komentuje Patrycja Nowak, studentka.

To nie pierwszy kontrowersyjny pomysł kalwaryjskich samorządowców i burmistrza

10.11.2020, na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, gmina, jako pierwsza w Polsce, uchwaliła stanowisko, w którym potępia protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego oraz "ataki na kościół". Radni powołali się przy tym na nauki głoszone przez papieża Jana Pawła II, który jest patronem tego miasta. W tym mieście wcześniej protestów nie było. Pierwszy odbył się dopiero... po ogłoszeniu rezolucji przez radnych.

Z kolei w 2019 r. burmistrz Ormanty zamierzał, za zgodą radnych, ogłosić rezolucję w sprawie „walki z LGBT, deprawacją i demoralizacją dzieci oraz ideologiczną indoktrynacją w szkołach”. Kalwaria Zebrzydowska zdecydowała się jednak wycofać z jej procedowania, po tym, jak sprawę nagłośnili dziennikarze a gminie groziła z tego powodu utrata unijnych dotacji.

Gmina promuje się Zebrzydowskim

W 2020 r. powstał film „Polska Jerozolima”, który stanowi cześć projektu „Zebrzydowski 2020”. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Fundacji Wiara i Prawda oraz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Producentów wsparły finansowo samorządy: kalwaryjski i województwa małopolskiego, a także ministerstwo kultury. Wykonano też medal, a dokładnie kopię oryginału z 1601 roku z wizerunkiem Zebrzydowskiego.

Kim był Mikołaj Zebrzydowski?

Kalwaria Zebrzydowska została założona przez Mikołaja Zebrzydowskiego, wojewodę krakowskiego, marszałka wielkiego koronnego i marszałka Trybunału Głównego Koronnego. W 1602 r. Zebrzydowski podpisał akt fundacyjny klasztoru, do którego sprowadził Bernardynów. Jesienią 1659 r. zaczął chorować. Zmarł w Lanckoronie 19 kwietnia 1667 roku.

FLESZ - Ekspresowe podwyżki w rządzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska