- Tę nagrodę ustanowiliśmy dla docenienia i honorowania osiągnięć mieszkańców. Najmłodszy do tej pory laureat „Perły Powiatu” miał 11 lat. W takim wieku był mistrz szachów Jan Krzysztof Duda, gdy otrzymał tę nagrodę (w 2009 roku, podczas I edycji „Pereł”, w kat. sport - red.). I nie przypominam tego teraz ot tak sobie… - powiedział wielicki starosta Jacek Juszkiewicz rozpoczynając galę „Perła 2017”.
Nagród za minionych dwanaście miesięcy przyznano pięć, w kategoriach: kultura, gospodarka, działalność społeczna, sport oraz za całokształt pracy.
- Laureat jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, wspomnień i historii związanych z Wieliczką, mieszka tu od przeszło 90 lat. Jest malarzem w swoich pracach uwieczniającym między innymi Wieliczkę i powiat wielicki. Jego prace pokazywano na ponad 50. wystawach. Jak sam mówi „to pasja malowania daje mi radość życia”- tak zapowiedział „Perłę Powiatu 2017” za całokształt działalności muzyk Michał Łanuszka, pełniący podczas gali rolę konferansjera.
Wśród publiczności rozległy się szepty: „ Kozubski!”, „ten stulatek!”, a gdy malarz Henryk Kozubski, który w grudniu obchodził 106. urodziny wszedł na scenę, powitano go owacją na stojąco.
Mecenasem kultury została Aleksandra Polak z Niepołomic: pianistka i śpiewaczka operowa, świętująca tym roku 60-lecie pracy artystycznej i pedagogicznej. Wieloletnia prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu im. Stanisława Moniuszki. Założycielka chóru „Cantata” oraz zespołów „Perełki” i „Pro-Arte”. Inicjatorka utworzenia w Niepołomicach społecznego ogniska muzycznego, na bazie którego powstała szkoła muzyczna.
- Cieszę się, że taka mała firma została zauważona i doceniona. Tę nagrodę chciałbym zadedykować mojemu zmarłemu przed tygodniem bratu Staszkowi, który był radnym powiatu - powiedział Szczepan Gawor, właściciel przedsiębiorstwa „Gawor. Wędliny” w Podstolicach, uhonorowanego mianem firmy roku 2017. To rodzinna firma, działająca blisko 30 lat, wytwarzająca wędliny metodami tradycyjnymi, bez sztucznych konserwantów. Smak tych produktów został potwierdzony m.in. certyfikatem „Jakość i Tradycja”.
„Perłę” za działalność społeczną wręczono „kobiecie o wielkim sercu i jeszcze większej empatii”: Marii Kmiecik, założycielce działającego już od pół wieku Zespołu Charytatywnego w parafii św. Klemensa w Wieliczce.
Nagrodę w kat. sport otrzymał wieliczanin Waldemar Kluza, jedna z najważniejszych postaci Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. - To wielka radość, że ktoś docenił moją pasję, której oddaję się od siedmiu lat. „Perła” jest dla mnie bardzo cenna, stanie przy sportowych trofeach, o które bardzo walczyłem - mówił rajdowy mistrzem Polski GSMP 2017.
„Perły Powiatu Wielickiego” rozdano już po raz dziewiąty, ale po raz przy tak wielkiej publiczności. Halę widowiskową Kampusu Wielickiego wypełniło aż ok. 1000 osób. Zwieńczeniem wieczoru był koncert Grzegorza Turnaua.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Puls Krakowa, odc. 8
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto