- Chyba ktoś się pomylił w rachunkach - mówi mieszkanka Zaborza. - Ludzie mają do zapłacenia za tamten i ten rok kilkadziesiąt złotych, a przecież już opłacali podatek.
Pieniądze muszą wpłacić w terminie 14 dni. Mieszkanka Zaborza twierdzi, że próbowała wyjaśnić sprawę w Urzędzie Gminy, ale jej się to nie udało. - Zamiast wytłumaczyć, o co chodzi, urzędnicy straszą karnymi odsetkami - dodaje zdenerwowana.
Jak się okazuje, to nie gmina wiejska Oświęcim, lecz Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu przeprowadził od nowa pomiary gruntów i budynków. Poprzednie pomiary, robione kilkadziesiąt lat temu, odstawały od rzeczywistości. Np. na wielu podwórkach stoją nowe budowle, szopy czy garaże, za które nikt dotąd podatku nie płacił. Zmiany w podatkach związane są też z przekwalifikowaniem gruntów z rolnych na budowlane. Wtedy płaci się więcej.
Gmina Oświęcim wyliczenia z powiatu dostała 11 stycznia 2011 roku.
- Zgodnie z prawem, mamy trzy lata na wprowadzenie zmian i naliczenie nowych podatków od tego terminu- informuje Jacek Soboń, skarbnik Urzędu Gminy w Oświęcimiu.
Ludzie są zaskoczeni, dlatego że starostwo nie informowało indywidualnie osób, u których dokonywane zostały zmiany, a tylko podało informację, że można zapoznać się z wynikami pomiarów w urzędzie. Mało do kogo ta informacja trafiła.
Jak tłumaczy Jacek Soboń, mieszkańcy nie byliby zdziwieni większymi podatkami, gdyby zmiany na własnych podwórkach zgłaszali, jak wymaga tego prawo, w ciągu 14 dni. Wówczas wyższe podatki płaciliby od dawna.
Mieszkańcy innych gmin powiatu i innych wsi gminy Oświęcim też muszą liczyć się z tym, że zapłacą większy podatek. Pomiary geodezyjne objęły cały powiat oświęcimski. Część gmin i sołectw ma je za sobą. Z wynikami do 18 czerwca mogą zapoznać się mieszkańcy Babic, Broszkowic, Brzezinki, Harmęż, Pław i Rajska. W gminie Oświęcim prace nad podatkami nadal trwają. Zajmuje się nimi trzech ludzi, którzy w ciągu roku muszą sprawdzić 3,5 tys. dokumentów. Tylko w tej gminie cała procedura potrwa jeszcze kilka miesięcy.
Sołtys Zaborza Adam Nowotarski prosi mieszkańców swojej wsi o cierpliwość. - To musi trochę potrwać - mówi. Jego sąsiadów najbardziej oburza krótki termin płatności. W urzędzie złożył już pismo o wydłużenie terminu płatności i czeka na odpowiedź.
Np. w Brzezince akcja informacyjna zakrojona jest na szeroką skalę. - Rozdawałem ulotki, ksiądz proboszcz ogłosił to z ambony - mówi Andrzej Ryszka, sołtys wsi.
Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]
Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!