FLESZ - Wystartowała Loteria Szczepień

- Matura wypadła dobrze. Nie ma większych odstępstw do wyników z poprzedniego roku - podsumowywał na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Pogratulował tym, którzy egzamin zdali i będą kontynuować naukę na studiach.
Do egzaminów egzaminu maturalnego w maju br. przystąpiło w całym kraju prawie 273,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów (167,5 tys. osób) i techników (105,9 tys.). Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2021 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego (zdecydowana większość zdawała egzamin z angielskiego).
W związku z pandemią i wymuszonym przez nią zdalnym nauczaniem na tegorocznej maturze zadania sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego - katalog wymagań był zawężony o ok. 20-30 proc., w zależności od przedmiotu.
Nie było też w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych ani obowiązku przystąpienia do matury z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jednak większość młodych ludzi zdawała egzaminy z poszczególnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, ponieważ uczelnie wymagają wyników z nich przy rekrutacji. Przeprowadzono również 692 egzaminy ustne, do których przystępowali chętni - absolwenci, którym wynik z części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Maturę w skali kraju zdało 74,5 proc. wszystkich przystępujących do niej absolwentów. 17,7 procent maturzystów ma prawo do poprawki (nie zdali jednego egzaminu), natomiast 7,8 proc. - oblało. Jeśli wziąć pod uwagę typ szkoły, maturę zdało 81 proc. licealistów oraz 64 proc. uczniów techników.
Osoby, które nie zdały egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego 24 sierpnia.
Małopolskie wyniki powyżej średniej
W województwie małopolskim do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 26 630 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Matury zdało 78,1 proc. absolwentów z Małopolski. Prawo do poprawki ma 15,5 proc. absolwentów, natomiast 6,4 proc. nie zdało więcej niż jednego egzaminu.
Średnie wyniki małopolskich absolwentów liceów i techników z poszczególnych przedmiotów są następujące:
- język polski: 57 proc. punktów możliwych do zdobycia
- matematyka: 60 proc.
- język angielski: 78 proc.
- język niemiecki: 66 procent.
Natomiast średnie wyniki w skali kraju to: język polski - 55 proc., matematyka - 56 proc., język angielski - 76 proc., język niemiecki - 58 procent. Jak widać, wyniki z matury 2021 uczniów z naszego województwa są powyżej średniej krajowej.
Wybitni maturzyści i olimpijczycy
Pośród tegorocznych maturzystów w całej Polsce jest 1 174 osób, które ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej uzyskały od 90 do 100 procent punktów. Z kolei osób, które uzyskały od 90 do 100 proc. punktów ze wszystkich pisemnych egzaminów, do jakich przystąpiły - zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych - jest tylko 69.
Z matury z poszczególnych przedmiotów było w tym roku zwolnionych - a tym samym otrzymało najwyższy wynik - 1 185 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w tym m.in.:
- 178 osób - historia
- 149 osób - język polski
- 104 osoby - filozofia
- 98 osób - matematyka
- 78 osób - wiedza o społeczeństwie
- 68 osób - chemia.