FLESZ - Wypalenie zawodowe? Czas wrócić do biura

Do egzaminu ósmoklasisty w maju przystąpiło ok. 357,1 tys. uczniów. W kolejnych dniach mierzyli się z zadaniami z: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W województwie małopolskim do egzaminu ósmoklasisty w maju przystąpiło prawie 32,1 tys. uczniów klas VIII szkoły podstawowej. Tak jak w całej Polsce, zdawali go przy zachowaniu reżimu sanitarnego, obowiązującego w związku z epidemią koronawirusa. W tym roku też - w związku z długim okresem nauki zdalnej - egzamin został przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a więc wymagania zostały zredukowane.
Średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów i najlepsi z najlepszych
Z egzaminu z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio w skali kraju 60 proc. punktów możliwych do zdobycia, z matematyki - 47 proc., z języka angielskiego - 66 procent. Wyniki z rzadziej wybieranych języków obcych są następujące: z niemieckiego - 49 procent punktów, z francuskiego - 79 proc., z hiszpańskiego - 69 proc., z rosyjskiego - 57 proc., z włoskiego - 77 proc.
W całej Polsce najlepsze wyniki mają zdający z miast powyżej 100 tys. mieszkańców, najniższe - uczniowie z miast do 20 tys. mieszkańców i mieszkający na wsi.
Najwyższe wyniki z poszczególnych przedmiotów, od 90 do 100 procent, z języka polskiego uzyskało 9 733 uczniów (2,8 proc.), z matematyki - 25 678 uczniów (7,5 proc.), języka angielskiego - 109 903 uczniów (32,8 proc.), z języka niemieckiego - 1 163 uczniów (12,4 proc). Natomiast absolutną pierwszą ligę stanowi 4 101 uczniów - tylu ósmoklasistów w Polsce uzyskało ze wszystkich egzaminów od 90 do 100 proc. punktów możliwych do zdobycia.
Kraków znów wypadł wyjątkowo dobrze
Jak wyglądają wyniki w samej Małopolsce? Ósmoklasiści z naszego województwa egzamin z języka polskiego zdali średnio na 64 procent, a z matematyki - na 52 proc. punktów. Jeśli chodzi o język obcy, z języka angielskiego uzyskali średnio 69 proc. punktów, z niemieckiego - 63 proc., z francuskiego - 84 proc., z hiszpańskiego - 50 proc., z rosyjskiego - 85 procent (dodajmy, że zdecydowana większość ósmoklasistów - około 99 proc. - przystąpiła do egzaminu z języka angielskiego lub niemieckiego).
Małopolscy uczniowie uzyskali więc w każdej z części egzaminu przeciętne wyniki wyższe od średnich krajowych. Natomiast rezultaty uczniów z samego Krakowa należą do najlepszych w całym województwie (obok stolicy Małopolski bardzo dobrze wypadły też np. Niepołomice), a także do jednych z najwyższych wyników w skali całego kraju. W Krakowie za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 69 proc. punktów możliwych do zdobycia, z matematyki - 63 proc., a z języka angielskiego - 82 procent.
Absolwenci podstawówek teraz walczą o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych. Do 14 lipca muszą uzupełnić swoje podania właśnie o wyniki egzaminów oraz świadectwa ukończenia szkoły. Listy przyjętych zostaną ogłoszone 22 lipca.