Wypadek w Zedermanie: zginęło trzech młodych ludzi [NOWE FAKTY]

  • Gazeta Krakowska

Katarzyna Ponikowska

Mieszkańcy Zedermana są w szoku po tym, co się wydarzyło w nocy z piątku na sobotę. - To wstrząsający wypadek - mówią.
W miejscu, gdzie doszło do tragiczniego wypadku, mieszkańcy Zedermana zapalają znicze<br>
 Katarzyna Ponikowska

Pod kołami tira zginęło trzech młodych ludzi. Czwarty walczy o życie w szpitalu.

- Obudził nas hałas i wycie syren. Kiedy wyszliśmy przed dom, było już pełno policji - relacjonuje Edward Roś, który mieszka przy drodze nr 94 w Zedermanie.

Do tragedii doszło w nocy z 31 sierpnia na 1 września około godz. 3.45. Czterech młodych mężczyzn w wieku od 19 do 24 lat wracało do domu. Prawdopodobnie z restauracji Podzamcze w Rabsztynie, gdzie w weekendy odbywają się dyskoteki. Na razie nie wiadomo, czy szli pieszo całą drogę (to około 10-12 kilometrów), czy ktoś podwiózł ich kawałek drogi autem.

Niestety, do domu nie dotarli. Jakieś 80 metrów od tabliczki drogowej z napisem Zederman w pieszych od tyłu wpadł tir jadący od strony Katowic w kierunku Krakowa.

- Siła uderzenia była tak duża, że dwóch z nich znalazło się na przeciwległym pasie drogi. Pech chciał, że z przeciwnej strony jechał akurat samochód dostawczy. Nie zdążył wyhamować i wjechała w mężczyzn - relacjonuje Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Jeden z mężczyzn zginął na miejscu. Trzech zostało przewiezionych do szpitali. Dwie osoby zmarły, mimo pomocy medycznej. Czwarty nadal walczy o życie. Wczoraj został przewieziony do szpitala w Sosnowcu.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Policja ustala szczegóły zajścia. Wiadomo już, że 29-letni kierowca tira i 44-letni kierowca samochodu dostawczego byli trzeźwi.
Trzech poszkodowanych było mieszkańcami Zedermana, jeden pochodził z sąsiedniego Kosmolowa.

Mieszkańcom wsi trudno mówić o tragedii.

- Znałem ich. To byli bardzo fajni, spokojni chłopcy - mówi Janusz Stach z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego, znajdującego się w pobliżu miejsca, gdzie doszło do tragedii.

- Nad jedną z rodzin ciąży chyba jakaś klątwa. Najpierw zginął brat kobiety, potem mąż, a teraz syn. Wszyscy na drodze - dodaje Danuta Roś.

Mieszkańcy Zedermana podkreślają, że w miejscu, gdzie doszło do wypadku, jest bardzo niebezpiecznie.

- Droga jest nowa i prosta. Auta łatwo się tu rozpędzają i mkną. Kierowcy nie patrzą na ograniczenia prędkości - mówi Stach. - Najgorsze jest to, że chodnik urywa się jeszcze przed końcem wsi. Chłopcy nie mieli wyjścia, musieli iść jezdnią - dodaje. Wzdłuż ulicy nie ma też latarń. Kierowca mógł przez to zbyt późno zauważyć pieszych.

- Czy musiało dopiero dojść do takiego dramatu, żeby ktoś wreszcie zauważył, że jest tu niebezpiecznie - nie kryje oburzenia Edward Roś.

W szpitalu zlekceważono zgwałconą pacjentkę? Prokuratura sprawdza

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

polecane: MiauCzat: Honorata Witańska ostrzega kobiety! Tęskni za PiP?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

02.11.2013, 12:32

A później przychodzą ludzie zapalić znicz przy drodze, torach itp. ryzykując życie. Wczoraj tak zginęła dwójka ludzi w częstochowie. Głupota nie ma granic. Po co zapalać znicz w miejscu tragedii? Znicze stawiamy na cmentarzu, natomiast za zmarłych należy się pomodlić. Tradycja zniczy pochodzi z buddyzmu, a nie z wiary Chrześcijańskiej.

14.09.2012, 12:14

Oferuję pomoc prawną w zakresie prowadzonego postępowania karnego oraz w celu uzyskania możliwie wysokich odszkodowań dla rodzin pokrzywdzonych (wykształcenie prawnicze, duża wiedza teoretyczna i wieloletnia praktyka z zakresu zdarzeń drogowych) - wszelkie konsultacje bezpłatne. Nie chcę się narzucać, ale jeśli rodziny pokrzywdzonych będą miały życzenie - uprzejmie proszę o kontakt: 512 - 304 505

12.09.2012, 21:46

ukdtjl

08.09.2012, 19:35

Nie wiem w jaki sposób mieli sprawdzic czy piesi byli trzezwi ! Moze mieli dmuchnąc w alkomat skoro wszyscy juz prawie nie zyli! Hmm a moze jednak chłopaki mogli wstac dmuchnac i postanowili jednak ze juz nie chca zyc! Zastanów się! Kierowcy szkoda ma juz najwieksza kare na swiecie,miliony mysli gdyby..... chociaż tego nie chciał! Wspolczuje chlopie! Chlopaki PAMIETAMY! Do zobaczenia po tamtej stronie!

07.09.2012, 23:56

adi jestem sercem z tobś a ty aro ze tak powiem zamknij ryj zapewne ten tir nie jechal tam pierwszy raz a po drugie!!KONIEC WAKACJI w radiu mowili non top uważ na drogach!!!!! wiec..

07.09.2012, 18:20

sami sobie winni? jesteś totalnym idiotą nie czytałeś szczegółów to nasze Polska jest pojebana!!! afera za aferą wszystko nie dokończone-sama fuszerka-do d*** z tą platformą-sami złodzieje!!!

07.09.2012, 14:40

Na dwudziestu metrach na pewno się nie zatrzyma jak jedzie ok100km/h!!!!!!!!!!!!!!!!

06.09.2012, 22:15

A w szkole i w domach nie uczono tych dzieci, że chodzi się LEWĄ stroną jezdni gdy nie ma chodnika, żeby widzieć nadjeżdżające pojazdy i móc zejść im z drogi? Jak się idzie prawą stroną, w ciemności (i pewnie jeszcze w czarnych ciuchach), to tak bywa i nie można mieć pretensji do kierowcy, że ich potrącił. Sami są sobie winni. Tak jak nieoświetleni rowerzyści w nocy, którym się wydaje, że są nieśmiertelni.

06.09.2012, 22:01

Przemek ;/

06.09.2012, 19:04

Pierwsza sprawa, niema tam przejscia dla pieszych .Jak czytam wasze komentarze to az cisnienie skacze , szli ulicą to zgineli , tir jak widac jest rozbity po lewej stronie, wiec nie szli poboczem tylko srodkiem , ale to juz nie wazne , nie zyja i nic tego nie cofnie . a kazdy tir ma tacho wiec jaka mial predkosc bedzie wiadomo , jak by nie pisac , droga ruchliwa ,szli by poboczem to mozliwe ze by żyli , zachaczyl by jednego moze ale nie czterech , nie raz juz mialem przed maska takich imprezowiczow ,i nie jezdze tirem zaznaczam .a jak ide pieszo i mam napite tez nie jestem swiety i łaze jak chce , niema co obrazac nikogo ale nie obwiniajmy odrazu kierowcy .Nikt nie chcial by byc na miejscu ich rodzin .

06.09.2012, 09:13

"4" - on ma imię !

05.09.2012, 21:28

4 też nie żyje...

05.09.2012, 13:58

A ty Igorze jechales kiedys tamta trasa? Na tym odcinku jest ograniczenie predkosci do 50km/h, a kierowcy nie zwalniaja i jezdza nagminnie 80km/h jak nie 150! To jest fatalny odcinek drogi, bo calymi kilometrami ciagnie sie przez wioski a jakosc drogi zacheca do dodania gazu :-/ Fatalnie te droge rozplanowali, bez pobocza, za to z tym idiotycznym pasem posrodku, ktory czasem sluzy do karkolomnego wyprzedzania!

04.09.2012, 19:05

Od kiedy to tir ma oczy,raczej kierowca,a pozatym kim jestes biegłym sądowym że oskarża kierowce o to ze ich nie widział ,i skąd wiesz jak było byłeś tam z nimi,zapewne ktoś powiedział i tak pleciesz bajki za górami za lasami,zapewne nigdy nie siedziałeś za kierownicą ciągnika siodłowego z naczepą na której jest 20ton i zapewne nie jechałeś w nocy takim autem,i zapewne uważasz że taki zestaw zatrzyma się na odcinku 20 metrów biorąc pod uwagę że delikatniewtedy mżyło i droga sie wydłuża hamowania.Nie bronie tu kierowcy ale nie on znalazł się na ich drodze(np chodniku lub poboczu) lecz oni znależli się na jego pasie.

04.09.2012, 17:08

Nie ma chyba nic gorszego niż pochować własne dziecko.Współczuję z całego serca rodzinie :(

04.09.2012, 10:52

Oni nie byli w żadnym Rabszytnie tylko na Kogutku w Restauracji która jest w lesie

może 2 osoby były pijane to na pewno ale 2 z nich raczej nie bo mieli iść do pracy w ten dzień na którąś godzinę ...

Tir z tak dużej odległości powinien ich zobaczyć

i jakie 80 metrów do tabliczki Zederman?

Tabliczka zederman jest 1km wcześniej bo Zederman w 2010 powiększyli o tyle

oni już przechodzili na chodnik zostało tylko z 5 kroków im zrobić
jeden mógł iść środkiem bo t obyło przed jego domem ...

NIE WIECIE TO NIE PISZCIE

04.09.2012, 08:33

takim cwelem to jesteś ty bo bardzo dużo razy jeżdżę taxi i nic nie płace a co najlepsze daje pusty portfel w zastaw iż idę po pieniądze a złotówka czeka jak po jałmużnę

04.09.2012, 08:32

takim cwelem to jesteś ty bo bardzo dużo razy jeżdżę taxi i nic nie płace a co najlepsze daje pusty portfel w zastaw iż idę po pieniądze a złotówka czeka jak po jałmużnę

03.09.2012, 23:44

nie mieli pieniędzy na taksówkę.

03.09.2012, 21:38

! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIECH ŚMIERĆ TYCH MŁODYCH LUDZI NIE IDZIE NA MARNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KIEROWCY i PIESI! Jadąc 60 km na godzinę, przy typowym zasięgu świateł mijania (40m), kierowca nie ma szans aby wyhamować (czas reakcji + czas wciskania pedału + czas uruchamiania hamulców). (źródło: Auto świat 2012+ inne)

PIESI nie chodźcie pod drodze!
KIEROWCY nie jedźcie na zabudowanym 80 km bo droga wolna i nie ma ruchu!!!

Potraktujcie ten wypadek jako przykrą w skutkach lekcję

! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIECH ŚMIERĆ TYCH MŁODYCH LUDZI NIE IDZIE NA MARNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

03.09.2012, 20:20

Tacy jesteście mądrzy ?! Ciekawe czy wy nigdy nie pijecie ! A Ty " złotówa " jakaś ! zastanów się co piszesz wgł.! Oni zginęli ciężką śmiercią, bardzo mnie ciekawi jakby to chodziło o kogoś z Twojej rodziny czy też byś wyzywał od cweli ! Nikt ich nie znał a będziecie wypisywać nie wiadomo co ! (Oczywiście niektórzy) Poza tym nikt nie wie jak było na prawdę, więc niech nikt nie osądza. Moi koledzy ponieśli największą kare, kare śmierci. Także proszę o wyrozumiałość i współczucie dla rodzin. Ich już nie ma już nikt im życia nie wróci. Nie rozumiem jak można mieć odwagę pisać o takich osobach coś takiego ! Weźcie wstydźcie sie !

03.09.2012, 15:51

tak.. byłeś/aś z nimi, że tak twierdzisz?! bo nie wydaje mi się.. taaak najlepiej zgonić winę na tych, którzy się już nie obronią.. wątpię by ten tir jechał zgodnie z ograniczeniem prędkości i jest skutek.. tragiczny skutek..Niech odpoczywają w pokoju..

03.09.2012, 15:35

należało zamówić taksówkę, nie byłoby sprawy !! tylko cwele łażą na piechotę i to środkiem !!

03.09.2012, 14:47

Co TIR robił na tej drodze ??? TIRy powinny jeździć autostradą, a nie krajówką przez wioski !!! Gdyby autostrada była bezpłatna to tego TIRa by tam nie było, bo pewnie chciał zaoszczędzić i jechał 94 płacąc tylko Viatoll, a nie A4 stalexportu. Rozwiązać umowę z tymi złodziejami i wprowadzić normalne stawki, dla Tirów takie jak na krajówkach i wtedy na 94 ich nie będzie !

03.09.2012, 12:12

Ofiary niestety.. ale byli bardzo pijani. Szli trzymając się jeden drugiego...