W związku z dwoma poważnymi w ostatnim czasie zdarzeniami z udziałem nastolatków poruszających się na hulajnogach elektrycznych, którzy doznali urazów i trafili do sądeckiego szpitala, Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu zwraca się z apelem o przestrzeganie przepisów oraz ostrożność i rozwagę w czasie korzystania z tych jednośladów.
- Dwóch 14-latków z pewnością długo będzie wspominać wspólną przejażdżkę na hulajnodze elektrycznej, na którą wybrali się w minioną niedzielę. Po godzinie 20.30, jadąc drogą dla rowerów na moście w Gródku nad Dunajcem, chłopak, który kierował hulajnogą, stracił nad nią panowanie i wywrócił się wraz z rówieśnikiem, którego przewoził – informuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
Urazy, jakich doznali w wyniku tego zdarzenia, były na tyle poważne, że obaj trafili do szpitala. Dzień później do sądeckiej lecznicy trafił 13-letni mieszkańca Nowego Sącza, który po godz. 17 przemierzał Aleje Piłsudskiego na elektrycznej hulajnodze.
- Chłopiec przejeżdżając hulajnogą przez przejście dla pieszych, został potrącony przez samochód osobowy. Nastolatek został przewieziony do szpitala – dodaje Izworska.
Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Nowym Sączu wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń. Przy okazji przypominają, że osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego upadek czy zderzenie z przeszkodą może skończyć się dla nich tragicznie.
- Na bezpieczeństwo kierujących tymi jednośladami ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze są jednak zachowania samych użytkowników hulajnóg, a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec nich – podkreśla Izworska.
Użytkowniku hulajnogi elektrycznej pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
- gdy jest to możliwe korzystaj z wydzielonych dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (możesz wyjątkowo poruszać się chodnikiem, gdy ten jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, ale wtedy musisz zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępować im pierwszeństwa!);
- nie przejeżdżaj hulajnogą po przejściu dla pieszych,
- nie przewoź innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, nie czepiaj się pojazdów, nie poruszaj się tyłem,
- z wyprzedzeniem sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu,
- zadbaj, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego,
- nie trzymaj w ręce podczas jazdy telefonu komórkowego,
- używaj kasku ochronnego – choć nie jest wymagany przepisami, podczas upadku ochroni twoją głowę przed urazem,
- przypominamy, że dzieci do 10 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą po jezdni (mogą poruszać się nimi jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej).
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
Darek kocha motoryzację. W garażu trzyma lincolna z 1974 roku. To ponad 2 tony wagi. Ile pali?
