https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypompują Chechło! Bez wody dwa lata

Małgorzata Gleń
Tadeusz Pająk pokazuje najlepsze dla wędkarzy miejsca do łowienia ryb nad Chechłem, o które dba koło PZW
Tadeusz Pająk pokazuje najlepsze dla wędkarzy miejsca do łowienia ryb nad Chechłem, o które dba koło PZW Małgorzata Gleń
Aż 20 milionów złotych będzie potrzebne, by przywrócić do życia trzebiński zalew Chechło. W poniedziałek burmistrz Stanisław Szczurek wraz z prof. Janem Pawełkiem z krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego, podpisali list intencyjny, w którym opisali, jak powinna przebiegać współpraca. Przekonują, że za kilka lat zalew będzie jak nowy. Najpierw jednak - przynajmniej na dwa sezony - trzeba będzie z niego spuścić wodę. To cios dla wielu ludzi, którzy latem szukali tu ochłody.

Czytaj także:

W sezonie letnim nad Chechłem odpoczywa do 3 tysięcy osób dziennie. Po północnej stronie jest plaża i ośrodek sportów wodnych. Zalew jest też popularnym miejscem dla miłośników ryb. Na południowym brzegu raj mają właśnie wędkarze. - Nieraz siedzi tu przy sobie nawet 50 panów oraz pań i moczą kije - mówi Tadeusz Pająk, prezes trzebińskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. - Odkąd zaczęliśmy kosić i dbać o brzeg, przyjeżdża tu coraz więcej osób.

Zbiornik swoje lata świetności dawno ma za sobą. Jest mocno zamulony, a na dnie zalegają potężne pnie. Ze względu na zarastanie zalewu roślinnością coraz trudniej uprawiać tam żeglarstwo, a wszyscy korzystający z kąpieli narzekają na podejrzany brunatnobrązowy kolor wody. - Strach tam wejść, bo choć podobno woda nadaje się do kąpieli, to raczej wygląda kiepsko - przyznaje Justyna Maślanka z Krzeszowic, która kiedyś lubiła zalew, a teraz czeka, aż znów będzie przyjazny turystom.

W planach gruntownej odnowy zbiornika jest przede wszystkim wzmocnienie tamy i oczyszczenie dna z liści spływających rzeczką z Puszczy Dulowskiej. To właśnie głównie przez rozkładające się liście woda nabrała takiego nietypowego koloru brązowego. Wokół akwenu mają zostać wybudowane nowe parkingi, ścieżki rowerowe, a także miejsca, gdzie będzie można grillować przez okrągły rok.

Ale żeby wykonać te wszystkie prace, trzeba ze zbiornika spuścić wodę. - Przynajmniej na dwa sezony. Inaczej tych prac nie da się przeprowadzić jak należy- mówi prof. Jan Pawełek z Uniwersytetu Rolniczego.

W ciągu kilku dni powstanie zespół złożony z przedstawicieli gminy, uniwersytetu i chrzanowskich wodociągów. To oni zajmą się przygotowaniem projektu. Wtedy można już złożyć wniosek o dofinansowanie z unijnego programu Live plus. Ukończenie prac jest planowane do 2015-2018 roku.
Zalew Chechło rozpoczęto budować w latach 40. ub.wieku. Ma 54 ha powierzchni i ponad 1,5 km długości. Powstawał jako zbiornik wody dla pięciu zakładów przemysłowych Trzebini.

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska