https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontują unikatowy element ozdabiający Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie

Piotr Tymczak
Gazowe lampy na Sukiennicach zostaną wyremontowane.
Gazowe lampy na Sukiennicach zostaną wyremontowane. ZBK Kraków
Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie podpisał umowę z wykonawcą na realizację prac dotyczących wymiany instalacji gazowej oraz remontu konserwatorskiego unikatowych lamp gazowych w Sukiennicach. Prace objęte są dotacją Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Lampy gazowe w Sukiennicach

Remont lamp rozpocznie się pod koniec sierpnia. Najpierw zostaną one zdemontowane i przewiezione do warsztatu, gdzie następnie będą poddane generalnemu remontowi konserwatorskiemu – czyszczenie, malowanie, wymiana zużytych elementów. Równolegle rozpoczną się działania związane z wymianą instalacji gazowej.

Według założeń wykonawczych, na przełomie listopada i grudnia, lampy gazowe zostaną uruchomione. Będzie to pierwszy raz po ponad 3-letniej przerwie.

36 lamp - ostatnie relikty gazowego oświetlenia

W podcieniach Sukiennic znajduje się 36 lamp, które są przykładem zapomnianej dziś techniki komunalnej – ulicznego oświetlenia gazowego. Było ono popularne w XIX w., z czasem jednak zaczęto je zastępować oświetleniem zasilanym energią elektryczną. Obecnie lampy gazowe w Sukiennicach stanowią już jeden z ostatnich w Małopolsce reliktów tego typu oświetlenia.

Lampy gazowe w Sukiennicach zostały zamontowane podczas wielkiej przebudowy budynku w latach 1875–1879, według indywidualnego projektu autorstwa Tomasza Prylińskiego. Zgodnie z założeniami autora, miały one charakteryzować miasto i historyczny gmach Sukiennic.

Sukiennice zmieniały się na przestrzeni wieków

Sukiennice ulegały przez wieki wielu przemianom i ich obecny kształt w niczym nie przypomina dawnych sukiennic. Już w 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy przy lokacji Krakowa zobowiązał się postawić kamienne kramy sukienne. Stanowiły one podwójny rząd kramów, tworzących jakby uliczkę pośrodku Rynku. Sukiennice w tej postaci przetrwały do połowy XIV stulecia.

W ramach porządkowania Rynku w latach 1875–1879 sukiennice przebudowano według projektu Tomasza Prylińskiego. Wyburzono przylegające do nich kramy i budynki. Dolna hala została przekształcona w ciąg drewnianych kramów handlowych, rozlokowanych wzdłuż ścian i udekorowana w 1895 herbami miast polskich, godłami cechowymi i pieczęciami. Sala górna została zaadaptowana na potrzeby muzeum.

Rzędy kramów i muzea

Współcześnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami czy rękodziełami. Obecnie na piętrze Sukiennic (w dawnym szmatruzie) znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Stanowi ona oddział Muzeum Narodowego. Na parterze Sukiennic znajduje się również słynna kawiarnia Noworolski. Pod zewnętrzną częścią Sukiennic zachowane jest zabytkowe i sprawne oświetlenie gazowe.

W 2010 r. otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach.

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska