Podczas sesji Rady Miasta Krakowa, która odbędzie się w środę, 28 sierpnia, radni zajmą się propozycjami regulaminów targowisk oraz kolejnym projektem uchwały, dotyczącym wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu produktami rolnymi w piątki i soboty.
- Projekty uchwał dotyczą ujednolicenia regulaminów krakowskich targowisk, dostosowania ich funkcjonowania do obecnych realiów - przyznaje Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.
"Przedstawione projekty regulaminów uwzględniają specyfikę, tradycje handlu oraz historyczne uwarunkowania charakterystyczne dla poszczególnych targowisk. Przygotowane zostały również przy założeniu, że targowisko powinno być zorganizowane w sposób najmniej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców" - czytamy w uzasadnieniu projektu jednej z uchwał.
Regulaminy 14 miejskich targowisk
Załącznikami do uchwały są regulaminy 14 miejskich targowisk, czyli wszystkich, które są aktualnie objęte umowami dzierżawy zawartymi z gminą Kraków. Z chwilą wejścia w życie nowej uchwały utracą moc dotychczas obowiązujące regulaminy tych targowisk.
Projekt uchwały przewiduje aktualizację adresów miejskich targowisk, a także zmianę nazw trzech z nich („Tandety” oraz targowisk w os. Piastów i przy ul. Bulwarowej) na nazwy zwyczajowe, pod którymi targowiska te faktycznie funkcjonują i reklamują się wśród
mieszkańców („Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe”, „Piast” i „Bulwar”).
Nowe regulaminy jednoznacznie dopuszczają możliwość organizacji na targowiskach okazjonalnych wydarzeń plenerowych (wystaw, imprez itp.) oraz występów artystów ulicznych, a także ujednolicają maksymalne czasy otwarcia targowisk.
Ujednolicone przepisy dla alkoholu i ogródków
Zgodnie z nowymi regulaminami targowiska mogą być czynne codziennie przez całą dobę, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa i ograniczeń.
Już obecne regulaminy pozwalają na sprzedaż na targowiskach alkoholu i organizację ogródków gastronomicznych.
Nowe regulaminy zakładają jednak ograniczenia dla działalności, które mogłyby być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców – ogródków gastronomicznych oraz lokali gastronomicznych, które nie posiadają sal do konsumpcji, a także – wspomnianych już – wydarzeń plenerowych i występów artystów ulicznych.
W przypadku 13 targowisk w stałych obiektach handlowych, mogą funkcjonować lokale gastronomiczne z wyszynkiem (sprzedaż alkoholu) wraz z możliwością organizowania ogródków gastronomicznych. Dotyczy to lokalizacji: „Stary Kleparz” przy ul. Rynku Kleparskim, „Nowy Kleparz” przy pl. Nowy Kleparz, „Unitarg” przy ul. Grzegórzeckiej, „Plac lmbramowski” przy pl. Imbramowskim, „Plac Nowowiejski” przy pl. Nowowiejskim, „Plac Rydla” przy ul. Młodej Polski, „Plac Na Stawach” przy pl. Na Stawach, „Rynek Dębnicki” w Rynku Dębnickim, „Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe” przy ul. Krzywda , „Złoty Wiek” w os. Złotego Wieku, „Piast" w os. Piastów, „Bulwar" w os. Wandy.
W przypadku ogródków gastronomicznych oraz tych spośród lokali gastronomicznych, które nie posiadają sali do konsumpcji wyznaczono jednolity czas funkcjonowania w godzinach: od 6 do 22 – od niedzieli do czwartku, z wyłączeniem dni poprzedzających dzień wolny od pracy; od 6 do 24 – od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy.
Znalazł się też zapis, że na targowisku obowiązuje zakaz spożywania alkoholu (poza lokalami gastronomicznymi z wyszynkiem i ogródkami gastronomicznymi).
Wydarzenia i występy na targowiskach mogą odbywać się w godzinach od 6 do 22.
Uwzględniono specyfikę Kwiaciarek Krakowskich
Regulamin targowiska „Kwiaciarki Krakowskie” w Rynku Głównym został ujednolicony pod względem formy z regulaminami pozostałych targowisk, przy jednoczesnym uwzględnieniu specyfiki tego targowiska.
Na targowisku "Kwiaciarki Krakowskie" dopuszczono prowadzenie wyłącznie działalność polegająca na detalicznej sprzedaży kwiatów, ozdób, dodatków i innych akcesoriów kwiaciarskich.
Zaznaczono też, że prowadzenie działalności handlowej odbywa się w miejscach ściśle do tego wyznaczonych w umowie dzierżawy targowiska i może być prowadzona wyłącznie na stoiskach, których wygląd i elementy składowe (zarówno w stanie złożonym jak i rozłożonym) określa szczegółowo wspomniana umowa.
Bezwzględny zakaz sprzedaży wyrobów pirotechnicznych
Projekty regulaminów przewidują, aby na każdym targowisku znajdowało się czytelnie oznakowane biuro administratora targowiska, przy jednoczesnej rezygnacji z obowiązku ustanawiania na każdym targowisku instytucji kierownika targowiska. Regulaminy
wprowadzają też jednoznaczny obowiązek dla administratorów umieszczania tablic ogłoszeń w ogólnodostępnych miejscach na każdym targowisku i określają minimalny katalog informacji, które powinny się na tych tablicach znajdować.
Projekty nowych regulaminów przewidują również bezwzględny zakaz prowadzenia na targowiskach sprzedaży wyrobów pirotechnicznych.
Z regulaminów zostały natomiast usunięte wszystkie zapisy dotyczące opłaty targowej, która w obrębie Gminy Miejskiej Kraków nie jest już pobierana.
Wyznaczone miejsca na targowiskach dla rolników
Z regulaminów targowisk zostały też usunięte zapisy dotyczące minimalnych (określonych procentowo) powierzchni przeznaczonych do sprzedaży konkretnych typów produktów (np. rolno-spożywczych) oraz przeznaczonych dla handlu okazjonalnego.
W zamian zostało wprowadzenie zobowiązanie administratorów targowisk do zapewnienia miejsc na targowisku dla osób prowadzących działalność okazjonalnie w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu na taką działalność na danym targowisku.
W urzędzie przygotowano też odrębny projekt uchwały, który zakłada, że w gminie Kraków miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników zostają wyznaczone na 13 miejskich targowiskach. To wszystkie miejsca, które posiadają obecnie swoich administratorów, a ich regulaminy dopuszczają możliwość prowadzenia sprzedaży produktów rolnych i spożywczych oraz wyrobów rękodzieła wytworzonych w gospodarstwie rolnym.
Miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty zostały wyznaczone na targowiskach miejskich: „Stary Kleparz” przy ul. Rynek Kleparski, „Nowy Kleparz” przy placu Nowy Kleparz, „Plac Nowy” przy pl. Nowym, „Unitarg” przy ul. Grzegórzeckiej, „Plac Imbramowski” przy pl. Imbramowskim, „Plac Nowowiejski” przy pl. Nowowiejskim, „Plac Rydla” przy ul. Młodej Polski, „Plac Na Stawach” przy pl. Na Stawach, „Rynek Dębnicki” na Rynku Dębnickim, „Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe” przy ul. Krzywda, „Złoty Wiek” na os. Złotego Wieku, „Piast” na os. Piastów, „Bulwar” na os. Wandy.
Nowe zasady w polskiej ortografii
