Wśród nich wiele z tych, które chętnie widzieliby u siebie administratorzy Muzeów Watykańskich. Współautorem scenariusza wystawy, przygotowanej przez krakowskie Muzeum Archidiecezjalne, jest papież emeryt Benedykt XVI, przed laty bliski współpracownik Jana Pawła II i przyjaciel Polaków. Wystawa nosi tytuł „Nasz papież”. Benedykt XVI list, który przysłał z okazji otwarcia wystawy, podpisał „wasz papież”.
List od Benedykta XVI odczytał dziennikarzom ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, informując jednocześnie, że Benedykt XVI podarował tej placówce swoją sutannę, która jest częścią ekspozycji. Zaznaczył przy tym, że to ewenement, bo emerytowany papież zrobił to po raz pierwszy. - Sam fakt, że przyjął zaproszenie do współtworzenia scenariusza ekspozycji świadczy o tym, jakie relacje łączyły Go z Janem Pawłem II i w ogóle Polakami - podkreślał KS. Witko.
Na wystawie jest wiele pamiątek po polskim papieżu z kilku okresów Jego życia. Są m.in. słynne drewniaki, w których chodził, jako robotnik nieistniejącej dziś fabryki Solvay. Są Jego szaty biskupie i kardynalskie, jest biała, papieska sutanna, tak udrapowana, że nie trzeba przymykać oczu, by zobaczyć postać siedzącego na fotelu, w charakterystycznej pozie papieża.
Na wystawie są też oryginalne dary, które papież otrzymywał, wędrując, jako pielgrzym po świecie. Wśród nich przedmioty wykonane przez włoskich rzemieślników, nigdzie wcześniej niepokazywane. Ks. prof. Andrzej Witko twierdzi, że wiele z nich chętnie włączyliby do swoich zbiorów administratorzy Muzeów Watykańskich. Na wystawie można też zobaczyć obrazy autorstwa mieszkającego w Moskwie polskiego artysty Wacława Zielińskiego.
Zwiedzających czekają niezwykłe doznania. W pewnym momencie np. zobaczą biały dym unoszący się spod sufitu. Podobny do tego, jaki zobaczyli 16 października 1978 r. wierni, czekający na placu św. Piotra.
Jako pierwsi wystawę zobaczą dziś uczestnicy centralnych i archidiecezjalnych obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. O godz. 16.30 w znajdującym się obok muzeum sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennachio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.
Kazanie wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II. O godz. 20 pielgrzymi przyjdą zapewne pod „Okno Papieskie” przy ul. Franciszkańskiej 3. Zobaczą tam nowy wizerunek papieża wykonany przez Magdalenę Czeską ze szkła weneckiego techniką mozaiki. Ten szczególny dla Polaków dzień, zakończy się o godz. 20.30 koncertem artystów scen polskich na Rynku Głównym.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto