Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" - powstaje film, który opowie o wojennym okresie biografii Prymasa Tysiąclecia

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Ida Nowakowska i Małgorzata Kożuchowska na planie filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"
Ida Nowakowska i Małgorzata Kożuchowska na planie filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" Materiały prasowe
17 września będzie miał w kinach premierę fabularny film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. To oficjalna produkcja uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Pomysłodawcami i twórcami filmu są bracia Sykowie – Tadeusz i Maciej. Prowadzą oni studio High Hope Films. Ich najbardziej znane realizacje to „The Human Experience. Wszystko o człowieku” (32 nagrody na różnych festiwalach), „Outcasts - Szare Anioły” i „Pewność”. Poza tym są oni autorami blisko 30 pełnometrażowych filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Prowadzą również własny kanał na platformie YouTube: „Do zobaczenia w Niebie”.

- Przygotowaliśmy wojenny film fabularny, który pokazuje nieznaną twarz kardynała Wyszyńskiego, jego rozterki i zaangażowanie w walkę o Polskę - mówi Tadeusz Syka, producent i reżyser. – Zakończyliśmy już etap produkcji i przygotowujemy film do dystrybucji. Wspólnie z dystrybutorem - Kino Świat, premierę zaplanowaliśmy na 17 września - dodaje Tadeusz Syka.

Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału Armii Krajowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół.

„Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać?” - pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich, jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

- Wszystko to, co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstaje ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas: „Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało”. Dlatego, aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć nasz film – podkreśla Tadeusz Syka.

Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz uznał produkcję „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” za oficjalny film towarzyszący uroczystościom beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia i Matki Róży Czackiej.

- Myślę, że ta opowieść, którą zobaczymy na ekranie, rozwieje wątpliwości, czy w czasie II wojny światowej można było postąpić inaczej niż Prymas, niż jego koleżanki i koledzy z AK. Bez tego fragmentu życia kardynała Wyszyńskiego nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest „najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom” - podkreśla Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W postać księdza Wyszyńskiego z czasu II wojny światowej wciela się Ksawery Szlenkier, młody aktor znany z takich filmów, jak „Jack Strong”, „Ambassada” czy „Kierunek noc”. Matkę Różę Czacką odtwarza Małgorzata Kożuchowska, a siostrę Serafinę - popularna prezenterka TVP – Ida Nowakowska. W filmie pojawią się również: Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik i ks. Dominik Chmielewski.

- Postać Wyszyńskiego wydawać się mogła prosta tylko na pierwszych etapie rozmów o filmie. Już pierwszego dnia zdjęciowego wiedziałem, że to nie jest postać jednoznaczna, a sam film nie pokazuje wyłącznie księdza, ale przede wszystkim człowieka – opowiada Ksawery Szlenkier. - Najważniejsze dla mnie było, aby nie zagrać pomnik a człowieka, który w obliczu wojny musi podejmować trudne wyzwanie i decyzje – dodaje aktor.

Autorem zdjęć jest Krzysztof Mieszkowski, który na planie dowodził pionem operatorskim (łącznie 5 operatorów). Realia epoki odtwarzają: Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa „Bemowo”, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz Grupy Kaskaderskie „Stunt Forces” oraz „Prime Fury”, a także statyści z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski. Ponadto w filmie pojawiają się spektakularne efekty w wykonaniu mistrza pirotechniki - Artura Sobieraja.

Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala. Część oryginalne scenografii z epoki została wypożyczona z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz z kolekcji prywatnych. Ponadto w produkcji pojawiła się ponad 100 sztuk broni palnej z epoki oraz oryginalne elementy umundurowania polskiego i niemieckiego.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to drugi film fabularny o Prymasie Tysiąclecia, który jest aktualnie w produkcji. Michał Kondrat pracuje obecnie nad filmem „Prorok”, który opowiada o innym okresie z życia kardynała Wyszyńskiego – 1956-1978. Premiera również we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska