18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywóz śmieci w Krakowie: wypowiemy czy nie, będzie nowa umowa

Agnieszka Maj
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Ingimage
Wokół przepisów zmieniających zasady wywożenia śmieci od 1 lipca jest spore zamieszanie. Mieszkańcy Krakowa dostają sprzeczne informacje o tym, czy należy wypowiadać obecne umowy na wywóz śmieci, czy nie. - W telewizji i radiu ciągle trąbią o tym, że trzeba koniecznie wypowiedzieć umowy w terminie trzymiesięcznym. A do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania nie można się dodzwonić i zapytać, bo telefony są stale zajęte - denerwuje się Wacław Wieczorek, jeden z naszych Czytelników. Boi się, że jeśli nie wypowie umowy, to po 1 lipca będzie płacił za śmieci podwójnie.

Jak informuje Krystyna Paluchowska, rzeczniczka prasowa MPO, wypowiedzenie umów nie jest konieczne i nic się nie stanie, jeśli ktoś tego nie zrobi. - Nie będziemy od nikogo domagać się płacenia za śmieci, jeśli wcześniej nie wypowiedział umowy. Uznajemy, że wszystkie dotychczasowe umowy samoistnie rozwiązują się z dniem 30 czerwca tego roku, czyli w przeddzień wejścia w życie nowych przepisów - mówi Paluchowska.

Jeśli jednak ktoś chce dla własnego spokoju wypowiedzieć umowę, może to zrobić. Jej wzór jest dostępny na stronie internetowej MPO. Wystarczy wpisać: "Z dniem 30.06.2013 roku rezygnuję z usługi odbioru odpadów komunalnych, która jest świadczona z nieruchomości przy ul. ..." i wysłać pocztą lub w formie e-maila.

Zapraszamy także na Facebooka Reportera Mobilnego Gazety Krakowskiej[/b]

Wypowiedzenia umów nie wymaga także część pozostałych firm, które wywożą śmieci na terenie Krakowa. Firma van Gasenwinkel dla wszystkich dzwoniących w tej sprawie nagrała nawet komunikat, w którym informuje, że wypowiedzenie umów nie jest konieczne, bo 30 czerwca i tak przestaną one obowiązywać. Natomiast pracownicy firmy Sita informują, że ich klienci powinni wypowiedzieć umowy do 30 czerwca.

Zamieszanie wynika z nieprecyzyjnych zapisów ustawy o przekazaniu gminom obowiązku gospodarowania odpadami. W ustawie zabrakło jednego zdania o tym, że po wejściu w życie nowych przepisów automatycznie wygasają stare umowy. - Teoretycznie powinno się wypowiedzieć umowę. My przyjęliśmy jednak taką interpretację, że jeśli ktoś tego nie zrobi, to i tak umowa wygaśnie - mówi Krystyna Paluchowska.

Dla MPO znacznie ważniejsze niż wypowiedzenie umowy jest otrzymanie deklaracji od mieszkańców Krakowa, na podstawie której naliczona będzie opłata za śmieci. Obowiązek składania deklaracji ma każdy właściciel nieruchomości: właściciel domu jednorodzinnego, zarząd spółdzielni lub zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Należy to zrobić do 30 kwietnia.

Od 1 lipca we wszystkich gminach śmieci będą zabierać od nas firmy wybrane w przetargu. W Krakowie nie będzie już się tym zajmowało MPO, które teraz ma tylko organizować i nadzorować działanie nowego systemu.

Do przetargu stanie natomiast spółka córka MPO - Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami. Będzie konkurować z prywatnymi firmami.

Kraków ma zostać podzielony na siedem rejonów wywożenia śmieci. Uchwała w tej sprawie będzie głosowana na najbliższej sesji Rady Miasta.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska