Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

XIX Forum Przedsiębiorców Małopolski. Największe biznesowe wydarzenie w regionie przebiegło pod hasłem "Czas menedżerów"

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
XIX Forum Przedsiębiorców Małopolski. Największe biznesowe wydarzenie w regionie to nasz wspólny sukces!
XIX Forum Przedsiębiorców Małopolski. Największe biznesowe wydarzenie w regionie to nasz wspólny sukces! Anna Kaczmarz
Forum Małopolskich Przedsiębiorców to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez redakcję „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”. Forum Przedsiębiorców Małopolski tradycyjnie odbyło się w szacownych progach Krakowskiego Salonu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego, w miejscu, w którym spotykają się ekonomiści i przedsiębiorcy, szefowie wielkich koncernów i niewielkich rodzinnych firm, eksperci ekonomiczni oraz przedstawiciele świata nauki, kultury i sztuki. Zobacz naszą relację ze spotkania.

Forum Przedsiębiorców Małopolski integruje działaczy wszystkich znaczących organizacji gospodarczych, a zarazem stanowi świetne pole wymiany informacji, opinii i doświadczeń. Umożliwia intensywny kontakt z decydentami i konsultacje ważnych przepisów. Zarazem promuje małopolskie firmy, ich usługi i produkty, a także krzewi w społeczeństwie ideę przedsiębiorczości.

Tematem XIX edycji, która gościła w czwartek, 15 czerwca 2023 r. w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego oraz online, było hasło: „Czas Menedżerów”.

Obejrzyj retransmisję z Forum Przedsiębiorców

Zgromadzonych gości przywitał Maciej Kwaśniewski, redaktor naczelny "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej", podkreślając, że w trudnych czasach polscy przedsiębiorcy potrafią pokonać kolejne przeszkody.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron zauważył, że zmieniająca się sytuacja (pandemia i wojna w Ukrainie) wymogła, by także urzędnicy stali się menedżerami.

Następnie stery Forum Przedsiębiorców przejął dr Krzysztof Kaszuba (prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Rzeszowie, członek Zarządu Krajowego PTE).

W dyskusji „Menedżer w nowym świecie” wzięli udział: Marek Grzesiak, MBA, International Business and Delivery Operations Director, Motorola Solutions, Edyta Krupa, Head of P&C GBS, Philip Morris International, Jolanta Nowak, People and Communities Leader, Cisco Polska, Agnieszka Wiktoria Sioła, MBA, Obszar Zarządzania Projektami – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Jak stwierdzono, znalezienie przynależności gra w biznesie istotną rolę; zgrany zespół lepiej radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. Debatowano m.in. o tym, jak pandemia zmieniła rolę menedżerów, jak wyglądają kompetencje i umiejętności menedżera w czasach pracy zdalnej, podkreślając wagę różnorodności, a także jakie są kompetencje menedżera 21. wieku – w czasach ekspansji sztucznej inteligencji.

- Menedżer powinien być też trochę psychologiem, bo finalnie to człowiek przynosi sukces firmie - komentowała Agnieszka Wiktoria Sioła (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych).

- Szacunek dla człowieka i pracownika to podstawa - stwierdziła Jolanta Nowak (Cisco Polska). - Wiemy już, jak ważna jest różnorodność, i jak wiele może wnieść dla firmy.

W roli gościa specjalnego wystąpił dr Kazimierz Koprowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, z którym rozmawialiśmy o pięknym jubileuszu, czyli 30 latach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kazimierz Koprowski zauważył, że ze wszystkich programów, takich jak Czyste Powietrze i wielu innych, korzystają także przedsiębiorcy - to oni je realizują.

Po raz pierwszy w trakcie Forum Przedsiębiorców wręczone zostały nagrody laureatom konkursu Menedżer Roku Małopolski.

Ideą konkursu jest nagrodzenie menedżerów, którzy wykazywali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, osiągali dobre wyniki ekonomiczne, a także wykazywali wrażliwość na potrzeby społeczne, wspieranie lokalnych inicjatyw oraz zrównoważony rozwój.

Tytuł Menedżera Roku 2022 Małopolski (w kategorii mikro i małe przedsiębiorstwa) otrzymał:

mgr inż. JANUSZ SZAJTA, prezes Zarządu - dyrektor Wytwórni Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy

W kategorii mikro i małe przedsiębiorstwa wyróżniliśmy:

  • Damiana Jarosza, prezesa Zarządu TST Group Polska,
  • Julię Bogdanowicz, dyrektor zarządzającą Grupy Westa Investments S.A.

W imieniu prezesa Zarządu TST Group Polska Damiana Jarosza nagrodę odebrał Sławomir Peszko, były reprezentant Polski w piłce nożnej.

Tytuł Menedżera Roku 2022 Małopolski (w kategorii średnie przedsiębiorstwa) otrzymał:

ŁUKASZ SŁONIOWSKI, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o.

W kategorii średnie przedsiębiorstwa wyróżnieni zostali:

  • dr Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie,
  • dr Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu.

Tytuł Menedżera Roku 2022 Małopolski (w kategorii duże przedsiębiorstwa) otrzymał:

RADOSŁAW WŁOSZEK, prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o.

W kategorii duże przedsiębiorstwa wyróżnieni zostali:

  • dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych,
  • Ryszard Florek, prezes Zarządu FAKRO,
  • Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu ds. Marketingu FAKRO.

Wyzwania, jakie niesie „Sztuczna inteligencja w komunikacji przyszłości” przedstawiła dr. hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), podkreślając rolę odpowiedzialności w procesie edukacji.

Nie zabrakło również debaty na temat wyzwań i problemów, z którymi obecnie mierzą się menedżerowie. W debacie „Czas zawodowców” wzięli udział: prof. UEK dr hab. Beata Buchelt, stypendystka Senior Fulbright Award, Katedra Zarządzania Kapitałem Ludzkim, Centrum Ekonomiki i Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Edyta Izabela Gluszek, Head of Finance Shared Service – Poland, Capita, dr Michał Mółka, Prodziekan ds. kierunku Prawo Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University, dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Kiedy rodzinna firma staje się korporacją i jaka jest rola nowoczesnego menedżera, tak globalnie, jak i na lokalnym rynku – te problemy były przedmiotem ożywionej dysputy.

- Umiejętność współpracy i komunikacji są kluczowymi kompetencjami nowoczesnego menedżera - stwierdziła prof. UEK dr hab. Beata Buchelt.

Uczestnicy panelu byli zgodni co do tego, jak dużą rolę odgrywa wizja łączenia nauki i biznesu. Jak stwierdził dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, tyle z osiągnięć naukowych, ile da się wdrożyć w biznesie.

W Loży Liderów wystąpili: Mariusz Kękuś, wiceprezes Zarządu MARR SA, prof. UEK dr hab. Maria Urbaniec, kierownik Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE), Prezes Oddziału PTE w Krakowie oraz Jadwiga Wiśniowska, wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Forum Małopolskich Przedsiębiorców tworzymy wraz z liderami izb i stowarzyszeń biznesu z całej Małopolski w trosce o rozwój gospodarczy naszego regionu, jako platformę do komunikacji, wymiany informacji i idei pomiędzy małopolskimi przedsiębiorcami a władzą centralną i regionalną. Jest to dogodna przestrzeń wymiany doświadczeń, a także miejsce, gdzie można się dzielić pomysłami, wspierając jednocześnie rozwój gospodarczy regionu.

Forum Małopolskich Przedsiębiorców to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez redakcję "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej". Jego ideą od lat jest wysłuchanie głosów ludzi biznesu i przekonanie do ich argumentów polityków i urzędników.

XIX Forum Przedsiębiorców Małopolski. Największe biznesowe wydarzenie w regionie przebiegło pod hasłem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska