Na ten rok ekipie zajmującej się remontem tego obiektu do wykonania pozostały prace budowlane, wykończeniowe, dotyczące instalacji czy urządzenia wnętrz. Jak relacjonuje w mediach społecznościowych Antoni Łapajerski, miłośnik historii Nowej Huty, autor strony na Facebooku "Nowa Huta mniej znana", który systematycznie śledzi i fotografuje rekonstrukcję zabytku - ostatnio do mogilskiego domu młynarza powrócił po konserwacji secesyjny piec.
"Ciekawostką był, jak na dawną wiejską chałupę, zachowany secesyjny piec kaflowy. Nie znamy historii jego wędrówki, prawdopodobnie z którejś krakowskiej kamienicy do Mogiły. W ostatnich dniach piec znów stanął w odnawianych wnętrzach tzw. Domu Młynarza. Kafle wymagają jeszcze kosmetycznych wykończeń. Kity dorobionych fragmentów będą scalone kolorystycznie. Z uwagi na delikatność materiału prace te będą mogły być wykonane dopiero teraz, po postawieniu pieca w miejscu docelowym" - opisuje Antoni Łapajerski.
Przypomnijmy: dom młynarza to jeden z ostatnich reliktów XIX-wiecznej zabudowy wsi Mogiła. Powstał jako budynek mieszkalny dobudowany do młyna, który wcześniej należał do cystersów. Młyn użytkowany był przez różnych młynarzy na zasadach dzierżawy, później na prawach wieczystej dzierżawy (młyn działał do 1955 r., a jego ostatnią właścicielką była Apolonia Chwastek). Zaś dom - stał się siedzibą kilku pokoleń mogilskich młynarzy.
Nieruchomość cystersi odkupili z rąk prywatnych w 2019 roku. Dom młynarza wymagał pilnej interwencji. Po jego uratowaniu i rekonstrukcji zakonnicy planują włączyć ten zabytek do niedawno powstałego w Mogile Muzeum Historii i Duchowości Cystersów. Przewidywana jest tam ekspozycja poświęcona m.in. historii Mogiły. Koncepcja całego przedsięwzięcia zakłada również odtworzenie rozebranych kilkadziesiąt lat temu zabudowań naziemnych dawnego młyna (parterowych).
Ratowanie i remont domu młynarza Chwostka przy ul. Klasztornej - w zakresie fundamentów, drewnianej konstrukcji ścian i dachu oraz koniecznych prac instalacyjnych - to ponadmilionowa inwestycja. Przedsięwzięcie realizowane jest ze wsparciem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, dofinansowanie wynosi ponad 70 proc. kosztów. Na tegoroczny etap prac SKOZK przeznaczył ponad 272 tys. złotych.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów