Nasza Loteria

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Czas na finał wojewódzki w Małopolsce

Tomasz Bochenek
Tomasz Bochenek
Trwa faza wojewódzka turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał odbędzie się 14 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie
Trwa faza wojewódzka turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał odbędzie się 14 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie Karina Trojok
Sto drużyn, reprezentujących wszystkie 22 małopolskie powiaty, zakwalifikowało się do wojewódzkiego finału turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W poniedziałek i wtorek – 23 i 24 maja – w kompleksie sportowym na nowohuckich Suchych Stawach gra toczyć się będzie o przepustki na warszawski PGE Narodowy, bo to tam w czerwcu odbędzie się finał ogólnopolski.
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Czas na finał wojewódzki w Małopolsce

To już XXII edycja imprezy, w której wystąpiło wielu chłopców, z których wyrośli świetni piłkarze. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński to te najmocniejsze przykłady, ale na małopolskim poletku też znajdziemy konkretne. Grał w Pucharze Tymbarku krakowianin Adam Buksa, dziś skuteczny napastnik reprezentacji Polski. W 2008 roku, gdy ogólnopolski finał odbył się na stadionie Wisły Kraków, tytuł MVP zgarnął 10-letni nowosądeczanin Miłosz Szczepański, obecnie gracz Warty Poznań. Parę lat później najlepszym zawodnikiem finału wojewódzkiego „Z Podwórka na Stadion” na Podkarpaciu był Michał Rakoczy – zawodnik Cracovii, młodzieżowy reprezentant Polski.

Teraz przed nami dwudniowa rywalizacja w sześciu kategoriach – bo grają drużyny dziewcząt i chłopców w trzech grupach wiekowych: do 8, do 10 i do 12 lat. - Do finału w Krakowie zakwalifikowały się zespoły wyłonione w eliminacjach powiatowych. Są to zespoły zarówno klubów sportowych, jak i zespoły szkolne – wyjaśnia Józef Cichoń, koordynator turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w Małopolsce.

Chłopcy z Modlnicy. Razem w szkole, razem w klubie

Zespołem szkolno-klubowym śmiało można określić ten z Modlnicy, który wygrał rywalizację w powiecie krakowskim w kategorii 12-latków. - Wszyscy chłopcy są uczniami naszej szkoły, i prawie wszyscy trenują w Błękitnych Modlnica, tylko jeden chłopiec jest z innego klubu - Sportowca Modlniczka – wyjaśnia Krzysztof Szumiec, nauczyciel wf i trener zespołu U-12 z SP Modlnica.

Sam jako młody chłopak, 15-latek, przeżył świetną przygodę: wygrał ogólnopolski konkurs umiejętności piłkarskich, za co w nagrodę poleciał do Los Angeles na finał mistrzostw świata (1994 r.). Później był m.in. graczem II-ligowego Wawelu Kraków, w Pucharze Polski strzelił gola Górnikowi Zabrze. Dziś cały czas jest przy piłce, a pasję po nim odziedziczył syn – Bartek gra w prowadzonej przez Krzysztofa Szumca szkolnej drużynie.

Drużyna U-12 ze Szkoły Podstawowej w Modlnicy z trenerem Krzysztofem Szumcem
Drużyna U-12 ze Szkoły Podstawowej w Modlnicy z trenerem Krzysztofem Szumcem www.mzpnkrakow.pl

- Wszystkich chłopców znam bardzo dobrze odkąd zaczęli grać w piłkę, w Błękitnych trenują już sześć lat – opowiada opiekun zespołu z Modlnicy. - Zacząłem ich uczyć w czwartej klasie, stworzyłem z nich reprezentację. Jeszcze kiedy byli zespołem U-10, zgłosiłem ich do Pucharu Tymbarku, wygraliśmy rywalizację powiatową, ale wtedy przyszła pandemia i nie było finałów wojewódzkich. Teraz chłopcy są dwa lata starsi i znów wygraliśmy w powiecie.

Oczekiwania przed wojewódzkim finałem? - Trudno mi powiedzieć. Będą zespoły, w których grają dzieci trenujące w czołowych klubach regionu, sam jestem ciekaw, co z tego wyjdzie. Ja jestem zadowolony z tego, co już osiągnęliśmy, z tego, że jesteśmy w finale. Nie będzie żadnej presji - mówi Krzysztof Szumiec. - Oczywiście, w każdym meczu będziemy grali o zwycięstwo, chłopcy zawsze na to się nastawiają.

Dzięki nim jest głośno o Leńczach

Nie inaczej jest w UKS Leńcze. Z tego klubu do Krakowa przyjedzie ekipa 10-latków, dowodzona przez trenera Radosława Gwiazdonia. Chłopcy z Leńcz w bezdyskusyjny sposób – zwycięstwami 4:0, 5:0, 12:0, 10:0 - wygrali zmagania w powiecie wadowickim. Ale trzeba też podkreślić, że za nimi wiele mocno obsadzonych turniejów, mecze z drużynami z najlepszych polskich akademii, także konfrontacje z ekipami zagranicznymi.

- To jest mój twór, mój pomysł – wyjaśnia Gwiazdoń, leńczanin, prowadzący zespoły w trzech grupach wiekowych. - Kiedy chłopcy mieli sześć lat, zrobiłem nabór i tak powstała ta fajna grupa z rocznika 2012. Przyszło 14 dzieci, zostało 11 i to jest cały czas ta sama grupa. Są dzieci z Leńcz, z Przytkowic, dwójka dojeżdża z Mucharza.

Zespół UKS Leńcze U-10 - z trenerem Radosławem Gwiazdoniem - wygrał eliminacje w powiecie wadowickim
Zespół UKS Leńcze U-10 - z trenerem Radosławem Gwiazdoniem - wygrał eliminacje w powiecie wadowickim ppnwadowice.pl

Położone w gminie Kalwaria Zebrzydowska Leńcze nigdy dotąd jakoś szczególnie nie wyróżniały się ze względu na działalność piłkarską. UKS z powodzeniem zmienia ten stan.

- Mam duże zaufanie ze strony rodziców, ważna jest też systematyczność pracy. A to są naprawdę pracowite dzieci i pasjonaci piłki; chłopcy nie sprawiają żadnych problemów, są wychowani bardzo dobrze przez sport i lubią rywalizację – opowiada Gwiazdoń. - Nie gramy w ligach, tylko w turniejach. Ta grupa w czołówce swojej kategorii wiekowej jest od trzech lat, chłopcy często są na testach w Wiśle, w Cracovii – dodaje.

Z jakimi nadziejami leńczanie przystąpią w poniedziałek do wojewódzkiego finału turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”?

- Nie ukrywam, że moim celem jest wyjazd na finał do Warszawy – przyznaje Radosław Gwiazdoń. - Dzieci nawet o tym nie wiedzą, to mój prywatny cel. Wiem, jak gramy, wydaje mi się, że jesteśmy jednym z faworytów. Natomiast dla chłopców to kolejny etap rywalizacji, nagroda za dotychczasową pracę.

Gdzie i kiedy?

Rozgrywki odbędą się na obiektach przy ul. Ptaszyckiego - na trzech boiskach Com Com Zone i Hutnika, każde z nich zostało podzielone na cztery place do gry. W poniedziałek 23 maja zagrają zespoły chłopców U-12 (zakwalifikowało się 21 drużyn), dziewcząt U-12 (16) i chłopców U-10 (22). We wtorek 24 maja – chłopców U-8 (21), dziewcząt U-8 (8) i dziewcząt U-12 (21). Zmagania w oba dni rozpoczną się uroczystym otwarciem ok. godz. 9.

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska