Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z rynku na cmentarz żydowski wiódł spacer

Lech Klimek
Urząd Miasta Gorlice
Latem 1942 roku nastąpiła likwidacja gorlickiego getta. Zostało ono utworzone dwa lata wcześniej i znajdowało się w rejonie placu Dworzysko.

Podczas wojny, na terenie getta Niemcy zgromadzili 3500 osób, które żyły tam w katastrofalnych warunkach. Po 73 latach od tamtych wydarzeń grupa gorliczan uczciła pamięć społeczności żydowskiej spacerem po śladach gorlickich Żydów. Wielu uczestników z zaskoczeniem odkrywało, że w mieście wciąż są widoczne ślady obecności Żydów w mieście. Jak choćby gwiazda Dawida, którą widać w balustradzie balkonu kamienicy przy ul. Rynek 12.

Coraz mniej, zwłaszcza osób młodych, zdaje sobie sprawę, że piekarnia przy ul. Piekarskiej mieści się w dawnej synagodze. Druga znajdowała się w budynku, w którym później była straż pożarna. Przewodnikiem w spacerze po mieście był Tomasz Pruchnicki.

Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę społeczności żydowskiej odbyła się skromna uroczystość, podczas której odczytano Lamentacje Jeremiasza. Zapalono znicze. W sierpnia 1942 roku rozstrzelano prawie dziewięciuset Żydów z Gorlic i Bobowej. Pozostałych wywieziono sześćdziesięcioma wagonami. Wszyscy zginęli w obozie zagłady w Bełżcu.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska