FLESZ - Mieszkanie w wynajętym lokum, w obliczu utraty pracy lub przychodów, jest sporym problemem

O tym, że ekologiczne ciepło dociera poza granice Krakowa poinformowali przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie. Sieć ciepłownicza wychodzi poza miasto za sprawą projektu "Piaszczysta", który obejmuje dostarczenie ekologicznego ciepła do budynków na niemal 100 hektarach w Krakowie i Zielonkach.
Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało pomiędzy PGE Energia Ciepła, spółką z Grupy Kapitałowej PGE oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Krakowie. Z ciepła sieciowego i ciepłej wody użytkowej dostarczanej przez sieć krakowskiego MPEC docelowo ma w tym rejonie korzystać około 12 tys. mieszkańców.
- Dostęp do ciepła sieciowego jest jednym z czynników wpływającym na zrównoważony i niskoemisyjny rozwój Krakowa oraz zapewniający bezpieczeństwo energetyczne w stolicy Małopolski – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła.
- Poszukiwanie nowych obszarów rozwojowych rynku ciepła to jedno z ważniejszych zadań jakie stoi przed krakowską elektrociepłownią. Jednym z takich przykładów jest projekt „Piaszczysta” - mówi Mariusz Michałek, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie – Dla porównania czteroosobowa rodzina w ciągu roku zużywa około 30 GJ ciepła – dodaje M. Michałek.
Projekt „Piaszczysta” obejmuje rejon ulic: Piaszczystej, Pękowickiej i Z. Glogera w Krakowie oraz południowej części Zielonek. Jednak władze gminy Zielonki w tej chwili nic nie wiedzą o prowadzeniu sieci ciepłowniczej na te tereny.
- Być może ciepło z sieci ciepłowniczej będzie dostarczane do bloków, które znajdują się na granicy miasta Krakowa i Zielonek. Jednak w tej chwili chyba takim ciepłem nie byliby zainteresowani mieszkańcy naszej gminy, bo wymienione obszary Krakowa, do których sieć jest doprowadzana graniczą z naszym osiedlem Łokietka w Zielonkach, w którym nie ma pieców węglowych, wszystkie budynki są ogrzewane gazem - podkreśla Bogusław król, wójt gminy Zielonki.
Z informacji MPEC wynika, że rozwój ciepła sieciowego w tym obszarze wymaga sporych nakładów organizacyjnych, technicznych i finansowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem MPEC przeznaczy na ten cel aż 5 mln zł, a PGE Energia Ciepła ponad 3 mln zł.
Realizacja projektu będzie wymagała od Miejskiej Spółki ze względu na zasięg terytorialny, rozszerzenia koncesji na dostawę ciepła do gmin sąsiadujących z Krakowem, w tym także gminy Zielonki. Strony porozumienia twierdzą, że w przyszłości umożliwi to również dostawy ekologicznej energii cieplnej na obszary, gdzie ciągle jeszcze istnieje wiele palenisk węglowych i nieefektywnych źródeł ciepła.
- Koronawirus w Małopolsce [DANE, MAPA POWIATÓW]
- Podkrakowskie gminy boją się nadchodzących wyborów
- Skawina. Miasto uruchomiło ekrany pokazujące stan jakości powietrza
- Historia pewnego krzyża. Nad Nielepicami rozciąga swe ramiona od dwóch wieków
- Kacperek Ryło już po zabiegu w USA. "Pacjent jest dzielny"
- Powstają dzikie wysypiska. Wywożą odpady gdzie popadnie