Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z ulic Tarnowa zniknęły szare maszty fotoradarów

Paweł Chwał
Fotoradar w Tarnowcu  - przy drodze na Tuchów - obsługuje straż gminna. Urządzenie, jak cztery inne maszty z żółtymi "głowami" pod Tarnowem, pracuje 24 godziny na dobę. Wyłapuje głównie kierowców przyjezdnych. Miejscowi wiedzą, że trzeba zwalniać
Fotoradar w Tarnowcu - przy drodze na Tuchów - obsługuje straż gminna. Urządzenie, jak cztery inne maszty z żółtymi "głowami" pod Tarnowem, pracuje 24 godziny na dobę. Wyłapuje głównie kierowców przyjezdnych. Miejscowi wiedzą, że trzeba zwalniać Paweł Chwał
Fotoradary na szarych masztach celowały w kierowców na tarnowskich ulicach od 10 lat. W samym mieście ustawionych było w sumie siedem masztów, do których policjanci wkładali urządzenia wykonujące zdjęcia kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość.

- Masztów było siedem, a fotoradary mieliśmy dwa, dlatego umieszczaliśmy je rota-cyjnie, raz w jednym, raz w innym miejscu - przyznaje Władysław Szydłowski, naczelnik tarnowskiej "drogówki".
Policjanci mówią jednak, że choć maszty w większości stały puste, to doskonale spełniały swoją rolę prewencyjną. Kierowcy na ich widok automatycznie zwalniali.

Zostaną tylko żółte

- Rozporządzenie z 2011 roku nakłada konieczność usunięcia z przydrożnego krajobrazu do 28 czerwca wszystkich atrap fotoradarów. Mogą zostać jedynie te, w których urządzenia zamontowane są na stałe i spełniają określone warunki techniczne - wyjaśnia Piotr Marzec, naczelnik Wydziału ds. Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Inspekcji Transportu Drogowego.

To właśnie ITD przejęła trzy lata temu od policji obsługę fotoradarów. Wymienia je na nowe. Zostaną jedynie te pomalowane na żołto, które pracują 24 godziny na dobę i są połączone w zautomatyzowaną sieć. Dzięki niej wykonywane zdjęcia przesyłane są do centrali za pomocą łączy satelitarnych, gdzie numery tablic rejestracyjnych odczytuje komputer (dotychczas wszystko ręcznie wykonywali ludzie).

- Maszty zniknęły z ulic Tarnowa, ale to nie oznacza wcale, że kiedyś tutaj nie powrócą. My montujemy fotoradary głównie przy drogach krajowych i wojewódzkich, gdzie najczęściej dochodzi do przekroczenia prędkości. Ale równie dobrze taki fotoradar zintegrowany z centralnym systemem może kupić magistrat i ustawić przy jednej z niebezpiecznych ulic lub skrzyżowań - wyjaśnia Piotr Marzec.

Tarnowska straż miejska nie planuje jednak na razie korzystać z tego typu urządzeń. Nie bez znaczenia jest to, że koszt zakupu fotoradaru to wydatek ok. 150 tysięcy złotych.

Boją się kary, jeżdżą wolniej

Własnym fotoradarem dysponuje straż gminna w gminie Tarnów. Urządzenie pracuje stale na maszcie przy drodze wojewódzkiej 977 na Tuchów w Tarnowcu, obok szkoły. W 2012 roku "zarobiło" ponad 800 tys. zł. - Miejscowi praktycznie w ogóle nie figurują na liście osób ukaranych mandatami. Otrzymują je głównie ci, którzy jadą tędy przejazdem - przyznaje Marian Marszałek ze straży gminnej. Jak dodaje, odkąd urządzenie stanęło w Tarnowcu, bezpieczeństwo w tym miejscu zdecydowanie się poprawiło.

W planach jest usytuowanie kolejnych, m.in. w Woli Rzę-dzińskiej - przy obu szkołach, w Zbylitowskiej Górze, Koszycach Małych i Jodłówce Wałkach. Jeśli tylko będą na to pieniądze, będzie to uzasadnione pod względem bezpieczeństwa.
Szary maszt pod fotoradar stał do niedawna w centrum Skrzyszowa. Teraz zastąpiła go kupiona przez gminę elektroniczna tablica, na której wyświetlana jest informacja o przekroczeniu prędkości przejeżdżających pod nią samochodów wraz z wysokością mandatu i liczbą punktów karnych, które grożą za to wykroczenie. - Kierowcy zwalniają, choć wiedzą, że to jedynie ostrzeżenie. Ale przecież nie chodzi tylko o to, aby karać, ale by było bezpiecznie - mówi wójt Marcin Kiwior.

Tu miejmy się na baczności

Pomalowane na żołto fotoradary, w których urządzenia pracują 24 godziny na dobę, stoją pod Tarnowem w pięciu miejscach.
Dwa są w Zgłobicach na drodze krajowej nr 94 - koło mostu na Dunajcu i przy szkole, jeden jest w Ładnej (obok salonu renault) oraz w Pogórskiej Woli (skrzyżowanie z drogą do centrum wsi ) na drodze krajowejnr 4. Piąty fotoradar, obsługiwany przez straż gminną,stoi w Tarnowcu przy drodze na Tuchów.

Tarnowska policja nie ma już wprawdzie fotoradarów, ale na terenie całego powiatu korzysta z wideorejestratorów.
Dwa z nich są zamontowane w radiowozach nieoznakowych, jeden w oznakowanym.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska