Jakich eksponatów można się spodziewać na wystawie zabawek o naukowym zacięciu? Otóż są tu najstarsze dziecięce globusy i lunety, pojazdy kosmiczne – rakiety, kapsuły NASA, łaziki oraz modele Lego, roboty – od pierwszych blaszanych mechanizmów z 1938 r. po współczesne figurki filmowe, kultowe zabawki inspirowane literaturą i kinematografią science fiction, ale także ilustracje i komiksy sci-fi, w których dziecięca wyobraźnia wyprzedzała rzeczywistość.
"Obok historycznych eksponatów pokazujących, jak zmieniało się wyobrażenie kosmosu, wystawa skłania do refleksji nad tym, że zabawki – często traktowane jako drobne, niewinne przedmioty – mogą być zwiastunami przyszłych technologii i wynalazków" - zapowiadają organizatorzy.
Wystawie patronują Kopernik i Lem.
"Tytułowi bohaterowie wystawy – Mikołaj Kopernik i Stanisław Lem – reprezentują dwa uzupełniające się sposoby myślenia: naukową analizę rzeczywistości i literacką wizję przyszłości. Wystawa skłania do refleksji nad tym, że zabawki – często traktowane jako drobne, niewinne przedmioty – mogą być zwiastunami przyszłych technologii i wynalazków" - wyjaśniają organizatorzy.
Tradycyjnie wystawie będzie towarzyszył także pierwiastek edukacyjny, tym razem będzie to ścieżka edukacyjna prezentująca sylwetki najważniejszych astronautów, odkrywców i eksploratorów kosmosu, oraz kalendarium podboju kosmosu od Ikara do SpaceX.
Wystawę w Aptece Designu można będzie zobaczyć do 31 marca, zwiedzanie będzie możliwe w weekendy w godzinach 12.00 – 16.00 lub po indywidualnym umówieniu.
Muzeum Zabawek w Krakowie powstaje z pasji krakowskiej rodziny Sosenków – kolekcjonerów i antykwariuszy, którzy zgromadzili jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Kolekcja liczy ponad 40 000 obiektów i cały czas się powiększa. Pomysł utworzenia muzeum sięga początku lat 90. XX wieku. Po trzydziestu latach, w 2021 roku, rozpoczęło działalność programową – jeszcze bez siedziby, w różnych tymczasowych lokalizacjach, opartą na filozofii muzeum partycypacyjnego – współtworzonego przez publiczność, włączającego i otwartego.
Od kilku lat wybrane eksponaty z tej ogromnej kolekcji goszczą na Wesołej.
