Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przypomniał, że Polska należy do grupy państw zagrożonych deficytem wody.
Dramatyczna sytuacja podczas suszy
Rocznie na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m3, gdy średnia w Europie jest prawie 3-krotnie większa (4500 m3).
- Przy tak niskich zasobach, w trakcie suszy wskaźnik ten obniża się do wartości poniżej 1000 m3, co jest już sytuacją dramatyczną, w szczególności dla sektora produkcji żywności. Poważnym problemem jest bardzo niska retencja. W naszym kraju łączna objętość wody zmagazynowanej w zbiornikach retencyjnych stanowi tylko 6 procent objętości średniego rocznego odpływu rzek - zwrócił uwagę prof. Sylwester Tabor. - W tych warunkach musimy liczyć się z zagrożeniem braku wody w naszych domach a nie tylko wykorzystywanej na cele produkcyjne. Dlatego powołujemy Międzyuczelniane Centrum Badawcze WODA, łączące zasoby kadrowe i infrastrukturalne trzech uczelni, aby wspólnie podjąć wyzwania badawcze nad kluczowymi aspektami związanymi z deficytem wody - dodał.
Zbadają, jak racjonalnie gospodarować wodą
Międzyuczelniane Centrum Badawcze WODA zostało powołane na mocy Statutu Związku Uczelni InnoTechKrak. Centrum Badawcze będzie koncentrować swoje działania na jednym z najważniejszych wyzwań XXI wieku, czyli racjonalnym gospodarowaniu zasobami wody.
W ramach prac podejmowanych przez jednostkę, realizowane będą badania z dziedziny hydrogeologii, hydrogeochemii i gospodarki wodnej. Prace zmierzają do zintegrowania działań umożliwiających mierzenie i monitorowanie środowiskowego bezpieczeństwa wodnego, redukcji zanieczyszczeń, eliminacji zrzutu ścieków i minimalizacji uwalniania niebezpiecznych substancji chemicznych do środowiska wodnego.
Już niedługo rowerzyści w Krakowie przejadą kładką nad Wisłą...
Główne kierunki działań Centrum Badawczego WODA to:
- Badania nad kluczowymi aspektami zagrożenia deficytem wody, zagrożeń naturalnych i innych powiązanych wyzwań społecznych.
- Poprawa i konsolidacja systemów zarządzania zasobami wodnymi odpornymi na zmiany klimatu.
- Rozwój modeli hydro-ekonomicznych, ukierunkowanych na dążenie do bezpieczeństwa wodnego w Polsce i w różnych częściach świata.
- Zrównoważone gospodarowanie zasobami wodny w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Zwiększenia efektywności magazynowania wody.
- Ocena potencjalnych reakcji na globalne zagrożenia poprzez środki łagodzące i adaptacyjne.
- Redukcja zużycia wody przemysłowej i ponownego jej wykorzystania.
- Kształcenie nowej generacji naukowców z umiejętnościami radzenia sobie ze złożonymi globalnymi wyzwaniami przyszłości w zakresie aspektów woda-energia-żywność-klimat.
- Zmiany klimatu – modele ekologiczne, społeczne i ekonomiczne w dziedzinie wykorzystania i zarzadzania zasobami wodnymi.
PKN Orlen stawia na tanią i czystą energię

- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!