Po 64 latach z krajobrazu miasta znika Vistula - fabryka, w której produkowano znane w całej Europie garnitury. Jednym łza się w oku kręci, drudzy oddychają z ulgą.
Wczoraj rozpoczęto rozbiórkę. - Znika wprawdzie kawał historii, ale to dobrze, że produkcję wyprowadza się poza centrum miasta - mówi Rafał Konieczny, obserwujący prace przy ul. Nadwiślańskiej z lewego brzegu Wisły.
Przedstawiciele Stowarzyszenia podgorze.pl mają nadzieję, że wyburzenia nie zniszczą występujących na tej działce pozostałości po najstarszych młynach parowych Barucha.
Historia zakładu szyjącego męską odzież sięga 1945 roku. W styczniu po wyzwoleniu Krakowa grupa polskich pracowników uruchomiła produkcję w warsztatach niemieckich firm Hanischa przy ul. Sławkowskiej 12 i Madritscha przy Rynku Podgórskim 3. Te niemieckie firmy powstały w czasie okupacji w oparciu o majątek działającego w dwudziestoleciu międzywojennym Państwowego Zakładu Umundurowań.
W połowie 1945 roku w Krakowie powstało Zjednoczenie Przemysłu Odzieżowego Południe, które koordynowało działalność wszystkich przedsiębiorstw odzieżowych.
21,5 m - Taką maksymalną wysokość ma mieć blok mieszkalny na miejscu Vistuli
Zlikwidowano je w 1947 roku, a w jego miejsce powołano Zjednoczone Fabryki Konfekcyjne, obejmujące zakłady przy Rynku Podgórskim 3 i Sławkowskiej.
Rok później firma zmienia nazwę na Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego. Produkowano wtedy mundury wojskowe, płaszcze, odzież służbową i roboczą, a nawet bieliznę.
W 1949 r. KZPO przejęły budynek Monopolu Tytoniowego przy ul. Nadwiślańskiej 11. Wtedy też całe przedsiębiorstwo przeniosło się do Podgórza.
W 1967 roku firma otrzymała nazwę Vistula i przestawiła się na produkcję odzieży męskiej.
Vistula zakończyła produkcję w Krakowie w ubiegłym roku.
Fabrykę sprzedała deweloperowi, a garnitury szyje w Myślenicach. Wojciech Saran, architekt projektujący nowy obiekt na miejsce Vistuli zdradza, że burzenie fabryki potrwa nawet pół roku.
Inwestor przygotowuje też wniosek o pozwolenie na budowę. Ta natomiast ma być prowadzona pod nadzorem archeologicznym.
