Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się Zakopiański Festiwal Literacki. Trzy dni spotkań, wystaw, opowieści

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W ten weekend pod Tatry warto było przyjechać z książką. Albo kupić ją na targach zorganizowanych w ramach festiwalu.
W ten weekend pod Tatry warto było przyjechać z książką. Albo kupić ją na targach zorganizowanych w ramach festiwalu. Julia Kalęba
"Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku" Dariusza Kortko i Jerzego Porębskiego została wybrana najlepszą książką o tematyce górskiej. Przyznanie Literackiej Nagrody Zakopanego zwieńczyło tegoroczną edycję festiwalu, która przebiegała pod hasłem "Wokół książki". - Chcieliśmy zwrócić uwagę na tych, którzy zwykle pozostają na drugim, trzecim planie, na ilustratorki i ilustratorów - podkreśla dyrektor festiwalu Bożena Gąsienica.

FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

od 16 lat

Za nami szósta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Wydarzenie, które zadebiutowało na kulturalnej mapie Polski w 2016 roku, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej miasta stanowiącego w latach 20-tych ubiegłego wieku centrum życia kulturalnego, miejsce wypoczynku i twórczej działalności polskich pisarzy. Przywrócenie pamięci o artystycznej tradycji Zakopanego i promowanie w tym miejscu współczesnej literatury to cele, które stawiają przed sobą organizatorzy wydarzenia.

Cieszy nas bardzo, że festiwal zdążył już zakorzenić się w świadomości nie tylko zakopiańczyków, ale i turystów. Nasi stali bywalcy dzwonią do nas na początku roku, podpowiadają autorów, których chcieliby spotkać w Zakopanem. To bardzo cieszy, bo pokazuje zainteresowanie literaturą górską i to, że jesteśmy potrzebni

- mówi dyrektor festiwalu Bożena Gąsienica.

Gośćmi tegorocznej edycji byli m. in.: Joanna Bator, Witold Bereś, Małgorzata Czyńska, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Agata Komosa-Styczeń, Anna Król, Agata Napiórska, Daniel Odija, Zośka Papużanka, Maciej Pinkwart, Paweł Skawiński, Justyna Sobolewska, Ewa Stadtmüller, Wojciech Szatkowski oraz Józef Wilkoń.

Wybitny ilustrator spotkał się z publicznością w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, gdzie do 22 lipca można obejrzeć przekrojową wystawę przedstawiającą jego prace. Podczas spotkania Józef Wilkoń malował na oczach widzów, opowiadając o swoim warsztacie twórczym.

To woda czyni to, co się dzieje. Jest to gra przypadku, którym ja mam za zadanie sterować. Częściowo steruję, a częściowo sam przypadek rządzi tym, co powstaje

- mówił.

Prace współtworzące literackie światy można było zobaczyć także na wystawie "Mistrzowie ilustracji", ekspozycji przygotowanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry i przedstawiającej prace ośmiorga ilustratorów - Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik - którzy współtworzyli polską grafikę książkową w jej najlepszym okresie.

- Wydaje nam się, że kiedy mówimy o książce, w pierwszej kolejności myślimy o jej autorze, a ilustratorki i ilustratorzy pozostają na drugim, trzecim planie. I to na nich chcieliśmy szczególnie zwrócić uwagę podczas tegorocznej edycji
- podkreśla Bożena Gąsienica.

W roku Lema nie mogło też zabraknąć wystawy związanej z urodzonym przed 100 laty pisarzem-futurologiem. Powieści "Solaris" została poświęcona ekspozycja "Ocean".

Co roku festiwal wieńczy przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego. To wyróżnienie przyznawane autorowi najlepszej książki tematycznie związanej z Tatrami lub Zakopanem. W tym roku wśród nominowanych tytułów znalazła się książka Dariusza Jaronia "Skoczkowie. Przerwany lot", "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku" Dariusza Kortko i Jerzego Porębskiego oraz "Pięć stawów. Dom bez adresu" Beaty Sabały-Zielińskiej. Zwyciężyła książka o Macieju Berbece.

Natomiast w kategorii doceniającej książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych wyróżnienie trafiło do Radosława Kutego za publikację "Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza Radzikowskiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska