Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Bieg Hasiora w tym roku w odmienionej formie

Przemysław Bolechowski
Muzeum Tatrzańskie zaprasza wszystkich do udziału w Wirtualnym Biegu Hasiora! W tym roku każdy zawodnik przebiega trasę indywidualnie. Wystarczy pokonać biegiem lub marszem, dowolną trasę w miejscu zamieszkania lub w innym wybranym terenie na dystansie 5 km między 9 a 22 listopada i zarejestrować ją w aplikacji. Do udziału w wydarzeniu Muzeum Tatrzańskie zachęca wszystkich – biegających i lubiących spacery na świeżym powietrzu, oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego i obowiązujących obostrzeń.

Idea uczczenia pamięci Władysława Hasiora poprzez organizację to inicjatywa pracowników Muzeum Tatrzańskiego po lekturze pamiętników artysty znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.

Nie wszyscy bowiem wiedzą, że na przestrzeni kilku lat artysta dokumentował swoje dokonania w dziedzinie biegu na kartach zeszytów, w których znajdują się szczegółowe zapiski poświęcone treningom oraz udziałom w zawodach akademickich. I po raz pierwszy Bieg odbył się w roku 2018 w ramach 90. rocznicy urodzin Władysława Hasiora.

Drugi Bieg organizowany był jubileuszowym dla Muzeum Tatrzańskiego roku 2019, w ramach obchodów 130-lecia, i wystartowało w nim ponad 200 zawodników. Niestety organizacja tegorocznego III Biegu Hasiora została odłożona ze względu na aktualną sytuację pandemiczną.

Mimo to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zawodników Muzeum podjęło się organizacji Wirtualnego Biegu Hasiora w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Uwaga, za udział w biegu sklasyfikowany zawodnik otrzyma 20 punktów w Zakopiańskiej Lidze Biegowej. Przypomnijmy: Władysław Hasior (1928-1999) był wybitnym polskim artystą znanym zarówno z działalności twórczej jak i edukacyjnej, który przez całe życie związany był z Zakopanem.

Hasior był również utalentowanym biegaczem, uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Polski, ustanawiając rekord na dystansie 5 km. Wprowadzając codzienne treningi szybkościowe, truchto-biegi, systematycznie dokumentował swoje osiągnięcia w zeszytach, zwłaszcza w latach 1952-1956.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska