Oficjalne maskotki są zawsze nierozerwalnym znakiem rozpoznawczym danego wydarzenia, miejsca, instytucji. Symbolizują najważniejsze cechy i elementy. Tatrzański Park Narodowy ma w swoim logo kozicę, jako jedno ze zwierząt które występuje w Tatrach. Kozia pojawia się w materiałach promocyjnych TPN. W swoim sklepie internetowym park sprzedaje także pluszowe kozice – obok pluszowego niedźwiedzia, rysia, czy jeża.
Teraz Zakopane postanowiło stworzyć swoją oficjalną maskotkę. – Inspirowaliśmy się postacią kultową w Zakopanem, czyli białym misiek z Krupówek. Istnieje taka anegdota, że w Zakopanem tak naprawdę był ten, kto ma zdjęcie z białym misiem – mówi wiceburmistrz Zakopanego.
Urząd miasta postanowił wykorzystać tą legendę. Ogłosił ogólnopolski konkurs na projekt nowej maskotki, która ma stać się nierozerwalnym, rozpoznawalnym znakiem Zakopanego.
- Konkurs został skierowany do artystów plastyków, rękodzielników, rzemieślników i projektantów, którzy inspirują się kulturą góralską. Zależy nam bardzo na tym, by był to projekt stricte związany z tym regionem, z regionalizmem, który jest tutaj wartością nadrzędną, najważniejszą – mówi Iwona Grzebyk-Dulak.
Konkurs jest otwarty dla każdego chętnego. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 8 tys. zł, a 15 wyróżnionych prac zostanie zaprezentowanych na wystawie w Stacji Kultura w Zakopanem. Na projekty Zakopane czeka do 14 marca. Wyniki konkursu będą ogłoszone 28 marca.
Maskotka nie przyjedzie z Chin
Gdy już konkurs zostanie rozstrzygnięty i poznamy zwycięski projekt, urząd miasta zamierza zlecić stworzenie maskotek na jego podstawie.
– Najbardziej nam zależy nam tym, by był to projekt trafiony, który będzie się utożsamiał z naszym miastem i będzie go promował. Chcemy by stał się unikalnym prezentem, pamiątką z Zakopanego – mówi wiceburmistrz.
Władze miasta zapewniają, że pluszowy biały miś nie przyjedzie z Chin. – Nie ma o tym mowy. Chcemy maskotkę wyprodukować w Polsce, mamy nadzieję że na Podhalu – zapewnia wiceburmistrz.
Biały miś z Krupówek ma już ponad 100 lat
Pojawienie się Białego Misia datowane jest na rok 1922. To właśnie z tego roku pochodzą pierwsze relacje o tym, że był szyty strój misia w zakładzie kuśnierskim w Zakopanem.
Miś „wędrował” po Zakopanem. Był na Krupówkach, na Gubałówce czy pod skocznią. Wędrował także po Podhalu. Pojawiał się na odpustach. Najdłużej zadomowił się w rejonie dzisiejszego oczka wodnego przy Krupówkach. Tam na mostku powstało wiele fotografii z lat 60. XX wieku. Teraz w postać białego misia wciela się Marek Zawadzki z Zakopanego.
