Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: Kto zniszczył pomnik żołnierza wyklętego Jóżefa Kurasia "Ognia"?

SDM
Zniszczony pomnik Józefa Kurasia Ognia
Zniszczony pomnik Józefa Kurasia Ognia Marcin Szkodziński
Nieznani sprawcy oblali zakopiański monument czerwoną farbą i rozrzucili ulotki obrażające pamięć Józefa Kurasia „Ognia”. Mimo czyszczenia pomnik nadal nosi ślady dewastacji.

W niedzielę (23 września) przed godz. 7 rano patrolujący Zakopane patrol policji odkrył, że w nocy ktoś zdewastował pomnik Józefa Kurasia „Ognia” i walczących razem z nim partyzantów. Monument stoi w parku im. Lecha Kaczyńskiego przy ul. Kościuszki w Zakopanem.

- Dewastacja polegała na oblaniu pomnika czerwoną substancją. Była to najprawdopodobniej farba. Sprawca rozrzucił także tam ulotki obrażające pamięć osoby czczonej na pomniku - informuje Krzysztof Waksmundzki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Mundurowi obecnie prowadzą czynności zmierzające do ustalenia sprawcy. Przeglądane są także nagrania z miejskiego monitoringu. Być może na nich będzie można zobaczyć postaci, które dopuściły się zniszczenia pomnika.

Bohater, a wielu go nie lubi...

Komu mógł przeszkadzać pomnik? Tu możliwości jest całkiem sporo. Józef Kuraś „Ogień” przez środowiska prawicowe uważany jest za tzw. żołnierza wyklętego, który w trakcie II wojny światowej walczył w podhalańskich i gorczańskich lasach z hitlerowcami, a po wojnie nie porzucił walki, tylko zmagał się z narzuconą Polsce przez ZSRR władzą ludową.

Pojawiają się jednak głosy, że w trakcie kilku lat swojej wojskowej działalności mógł dopuścić się zbrodni na ludności żydowskiej i słowackiej. (Słowacja w 1939 roku wspólnie z Niemcami zaatakowała II RP i do 1945 roku okupowała polską część Spisza).

Jeszcze inne osoby, jak chociażby Tadeusz Morawa czy Marian Zapała (dzieci weteranów AK), przypominają, że Józef Kuraś przez kilka miesięcy w 1944 roku współpracował z NKWD i miał wówczas denuncjować „akowców”.

Starosta: IPN mówi jasno

- W swoich ocenach tej postaci polegam na wiedzy i oficjalnych informacjach z Instytutu Pamięci Narodowej. IPN nigdy nie potwierdził, by Kuraś dopuścił się przestępstw. Musimy pamiętać, że wojna i podziemne wojsko to nie zabawa, a rozkazy się wykonuje. Mieszkańcy terenów okupowanych przez Słowację byli obywatelami polskimi. Jeżeli dopuszczali się kolaboracji z okupantem, to należało liczyć się z konsekwencjami - przypomina historyczne dzieje Podhala starosta tatrzański Piotr Bąk.

To pierwszy atak na pomnik
Jego głos jest bardzo ważny. W 2006 roku jeszcze jako burmistrz Zakopanego doprowadził do budowy pomnika upamiętniającego partyzantów „Ognia”. Odsłonięcia monumentu dokonał wówczas prezydent RP Lech Kaczyński.

Od tamtego czasu minęło już 12 lat. Aż dotychczas pomnik Józefa Kurasia nie był niszczony.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska