https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Karolak ożywi jeden z symboli Zakopanego? Znany aktor chce reaktywować słynną scenę teatralną na Krupówkach

Łukasz Bobek, Aurelia Lupa
Tomasz Karola chce otworzyć teatr w dawnym hotelu Morskie Oko przy Krupówkach
Tomasz Karola chce otworzyć teatr w dawnym hotelu Morskie Oko przy Krupówkach Łukasz Bobek, Fryta73/Wikipedia
Słynny hotel Morskie Oko przy Krupówkach może znów gościć wielkie nazwiska. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi Tomasza Karolaka – jednego z popularniejszych aktorów w Polsce. Aktor chce otworzyć w Morskim Oku własny teatr.

To hotel-legenda. Każdy znany, liczący się w śmietance towarzyskiej w Polsce, musiał pojawić się tam na raucie. Hotel Morskie Oko przy Krupówkach przed wojną oznaczał niewyobrażalny dla górali luksus. Od czasów powojennych rozpoczął się jego schyłek. Kilka lat temu miał tam powstać Hilton. Nic jednak z tego nie wyszło. Hotel Morskie Oko znów stoi opuszczony...

Historia hotelu Morskie Oko przy Krupówkach jest owiana tajemnicą. Niektórzy twierdzą, że ciąży nad nim fatum. Pierwszy budynek, który stał w tym miejscu, mieścił pracownię Stanisława Witkiewicza. W 1893 r. spłonął razem z wieloma obrazami i szkicami artysty.

W 1897 r. Władysław Dzikiewicz wybudował drewniany hotel Morskie Oko. Ale i ten spłonął zaledwie dwa lata później w wielkim pożarze Krupówek, który pochłonął środkową część ulicy. Właściciel był podejrzewany o podłożenie ognia w celu uzyskania odszkodowania. Nikt tego jednak nie udowodnił.

Dzikiewicz odbudował hotel w 1900 r. Postawił największy wówczas budynek w Zakopanem - murowany, dwupiętrowy hotel Morskie Oko z restauracją, cukiernią, werandą i z salą widowiskowo-balową, która mogła pomieścić 200 osób. W tamtym okresie był to hotel o najwyższym standardzie w Zakopanem. W jego projektowaniu brał udział twórca stylu zakopiańskiego - Stanisław Witkiewicz. Namalował nawet na kurtynie teatralnej widok Morskiego Oka.

Hotel ten przed II wojną światową był oznaką luksusu. Scena hotelu zasłynęła występami największych gwiazd polskiego teatru, kabaretu, opery. Morskie Oko było także popularnym miejscem spotkań polityków, naukowców, społeczników i śmietanki towarzyskiej.

Na scenie sali teatralnej Morskiego Oka występowali najwybitniejsi polscy aktorzy, m.in. Helena Modrzejewska, Irena i Ludwik Solscy, Aleksander Zelwerowicz, Karol Adwentowicz, Mieczysława Ćwiklińska, a także Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo czy Ludwik Sempoliński. Grywali i śpiewali światowej sławy muzycy: Stanisław Barcewicz, Irena Dubiska, Karol Szymanowski, Egon Petri, Adam Didur, Ada Sari, Wanda Wiłkomirska, Światosław Richter, Kaja Danczowska.

W 1978 roku halny uszkodził strop sali teatralnej, co zakończyło historię słynnej sceny. W latach 90. budynek przejął zakopiański biznesmen Andrzej Stoch. Przedsiębiorca najpierw urządził w nim lokale handlowe pod wynajem, dyskotekę, a potem zabrał się za remont, który trwa do dzisiaj.

Obecnie w budynku mieszczą się sklepy odzieżowe, drogeria. Kilka lat temu właściciel zapowiedział, że przywróci budynek do dawnej świetności i rozpoczął remont górnych kondygnacji. Według Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego prace prowadzone były niezgodnie z pozwoleniem. W 1997 r. roboty zostały wstrzymane.

W 2013 roku Stoch informował, że dogadał się w międzynarodową siecią hotelową Hilton, która chce w tym budynku otworzyć swoją filię. Panowie z Hiltona odwiedzali Zakopane, jednak nie mogli się porozumieć z właścicielem. Ostatecznie rozmowy zakończyły się na niczym.

Teraz bój o reaktywację sceny w Morskim Oku podejmuje aktor Tomasz Karolak. W rozmowie z portalem Onet, aktor zdradził, że zauroczyło go to miejsce i planuje uruchomić w tym obiekcie stały i profesjonalny teatr rozrywkowy. Karolak mówi, że prowadzi już rozmowy z zakopiańskim biznesmenem w tej sprawie. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Wiadomo za to, że w razie zielonego światła od Andrzeja Stocha, konieczny będzie wcześniej remont sali teatralnej – m.in. stropu.

Co więcej, Karola oświadczył w internecie, że chce także otworzyć swój teatr w… Szczawnicy. Tam upatrzył sobie Dworek Gościnny. Różnica między Szczawnicą, a Zakopanem jest taka, że w Dworku Gościnnym scena jest już gotowa do wystawiania spektakli. Jednak i tam Karolak wciąż prowadzi rozmowy.

Aktor jest właścicielem Teatru IMKA w Warszawie. Na scenach tego teatru występują największe gwiazdy polskiego kina i teatru. I to właśnie oni – według zapowiedzi Karola w portalu Onet – mieliby występować na Krupówkach, a także w Szczawnicy.

Wypadek w Bustryku. Jadący hulajnogą zderzył się z samochodem dostawczym

Tragiczny wypadek w Bustryku. Nie żyje 16-latek, który jadąc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska